Prethodni članak
Sljedeći članak

FOTO&VIDEO s prakse u zagorskom Centru kompetencija: 'Kuhari koji izađu iz naše škole imaju početnu plaću veću od naših nastavnika!'


Uspješni na brojnim natjecanjima, aktivni na mnogim manifestacijama, željni znanja koje dobivaju u Regionalnim centru kompetentnosti u turizmu i ugostiteljstvu i Zaboku, a onda i iskustva, koje stječu na praktičnom radu u najmodernijim kabinetima uz najbolje nastavnike. Oni su budući kuhari i konobari te djelatnici u turizmu, koje brojni poslodavci jedva čekaju da izađu iz škole.

Popunjene kvote

Iako se nastava zabočke srednje škole, nakon izgradnje Regionalnog centra kompetencija u turizmu i ugostiteljstvu, vratila na istu lokaciju, ali modernu, novu zgradu još 2022. godine, ovo je prva školska godina koja je započela u novom centru u punom obimu, jer su sada u funkciji svi praktikumi i kabineti, kao i Akademis s restoranom. Interes za upisom ugostiteljskih zanimanja sada je još veći, obzirom na nove prostore koji učenicima omogućavaju da maksimalno iskoriste priliku za praktičnim radom i stjecanjem znanja.

Kuhanje je ponovno cool, s ponosom kaže ravnateljica Draženka Jurec. – Prije desetak godina vladao je velik interes za kuharima, a onda je sve korona malo poremetila, pa smo teže upisivali ugostiteljska zanimanja. Od prošle jeseni popunili smo sva mjesta u četverogodišnjim i trogodišnjim zanimanjima i vjerujem da će i ove godine biti slično – kaže ravnateljica. Kuhari i konobari, ali i prodavači, za koje se program može upisati u ovoj školi, deficitarna su zanimanja, no činjenica da su popunili sve kvote ipak govori o velikom interesu učenika za zanimanje kuhar, ali i konobar. – Pridonijeli su tome i TV showovi, ali sigurno i naša promidžba po osnovnim školama koju provodimo godinama u suradnji s Krapinsko – zagorskom županijom, Obrtničkom komorom i Zavodom za zapošljavanje, gdje promoviramo deficitarna zanimanja. Naravno, veliku ulogu u interesu djece, ali i roditelja za ova zanimanja svakako ima i činjenica da su plaće u tom sektoru znatno porasle. – Kuhari koji izađu iz škole imaju početnu veću plaću od naših nastavnika, stoga i to privlači djecu, kao i naši novi prostori kojima su svi oduševljeni – kaže ravnateljica.

Deficit na tržištu rada

No, bez obzira na interes, činjenica je i dalje da kuhara i konobara fali na tržištu rada. Ugostitelji i dalje imaju problem. Mnogi kažu kako ne znaju kakva im je budućnost, obzirom da je mogu naći adekvatnu radnu snagu, kuhare i konobare koji bi željeli raditi taj posao. – Mi da imamo duplo veći upis nego što imamo danas, ne bi zadovoljili potrebe tržišta. Naravno, neki odlaze raditi van, neki na sezone, neki odlaze iz struke. Samo to nije problem koji može riješiti škola, čak bi rekla da nije ni na razini države, jer problem za takvom kvalitetnom radnom snagom je i na razini Europe. Tako da je sasvim jasno da se radnici traže. Tako je to u gotovo svim uslužnim i obrtničkim zanimanjima, stoga ne čudi da na gotovo svakom restoranu ili kafiću stoji natpis 'traži se konobar'. To nisu lagani poslovi, međutim onaj tko voli, nije mu problem, znajući da će raditi i blagdane i vikende. Bitno je tu, naravno, i da poslodavci poštuju kolektivni ugovor i da budu korektni. Odnos prema radniku je bitan, danas više nema na burzi sto kuhara i konobara koji čekaju zaposlenje. Situacija je obratna, a mladi čovjek ima pravo birati – ističe ravnateljica Jurec.

Obično se kaže da možeš završiti i gimnaziju i konobariti. No, svi hoteli i destinacije trebaju vrhunske konobare, što bez završene škole, obrazovanja i prakse ne možeš biti. Na tom putu Regionalni centar kompetencija u turizmu i ugostiteljstvu je stanica koja pruža izvrsne temelje. – Ono što je presudno, osim ove divne zgrade i opreme, jesu ljudi, naši nastavnici koje smo imali prije, a imamo ih i sad. Učenici sada, zbog moderno opremljenih kabineta, mogu dobiti puno više, no dobra volja i dobro nastavnici preduvjet su da se to ostvari. Doprinosi tome i modularna nastava, koja bi trebala ući u sve strukovne škole od nove školske godine, a koja omogućava da se moduli, odnosno predmeti, ne odrađuju u točno određenom i propisanom periodu, već da se nastava organizira tako da nastavnici dogovaraju nastavne cjeline tako da logično slijede i nadovezuju se jedna drugu, uključujući i praktičan dio – pojašnjava ravnateljica.

Praksa u školi

Svakako, veliku ulogu u tome ima i činjenica da učenici praksu mogu obavljati u restoranu u centru, koji je otvoren za javnost. – U Akademisu imamo zaposlene kuhare i konobare, koji su, kao i nastavnici u praktikumu, naši bivši učenici koji rade kod nas za daleko manju plaću nego što bi imali u nekom restoranu, ali su kod nas jer vole i žele obrazovati mlade naraštaje. Učenici tako praksu mogu obavljati u našem restoranu, uz mentore, stoga im je to izvrsna prilika da odmah uz školu odrade i praksu, za koju dobe propisanu naknadu. Čak 109 učenika imamo na praksi u Akademisu. Naravno, jedan dio učenika i dalje obavlja praksu kod poslodavaca, a može se dogovoriti i kombinacija – kaže Jurec.

Zbog svega toga, škola kao regionalni centar privlači učenike, osim iz Krapinsko – zagorske županije, iz Zagreba, Zaprešića, Brdovca, Zagrebačke županije i cijele regije. Trenutno ima nešto manje od 600 učenika u programima ekonomist, komercijalist i prodavač, kuhar, konobar, hotelijersko – turistički tehničar, tehničar za ugostiteljstvo te eksperimentalna zanimanja pomoćni ugostitelj i tehničar za ugostiteljstvo. To je brojka koju planiraju s novom školskom godinom prijeći. Potreban bi itekako bio, naglašava ravnateljica, đački dom u Zaboku.

Vježbe u modernim kabinetima

Škola provodi niz aktivnosti, pa će tako ovog mjeseca biti domaćin međužupanijskog natjecanja u svih pet disciplina iz turizma i ugostiteljstva za cijelu sjeverozapadnu Hrvatsku.

Učenici se za to već pripremaju, u što smo se uvjerili u praktikumima, koji sadrže kabinete s po 12 radnih jedinica za kuhanje, spojene s kabinetima s posluživanjem.

U isto vrijeme praktičan rad i vježbe obavljaju i konobari i kuhari. – Pola razreda radi kuharstvo, a pola posluživanje. Oni rade zajedno, jer svi trebaju znati i jedno i drugo. Poslove kod stola gosta mora znati i kuhar i konobar i međusobna suradnja itekako je važna – ispričao nam je Ivan Petek, nastavnik ugostiteljske grupe predmeta, dok su dvije maturantice radile vježbu flambiranja.

– Tek kad dođemo na ovakav praktičan rad, oni vide koliko je to zanimanje lijepo, shvate da žele do tog znanja doći, angažiraju se i motivirani su da bi jednog dana mogli raditi – dodaje Petek.

Škola se već i do sada dokazivala odličnim rezultatima na natjecanjima po Hrvatskoj, ali i inozemstvu, a za to je itekako važna dobra priprema.

– Petar i Marko sada rade pripremi za natjecanje koje nam dolazi. Pripremaju punjeni pileći zabatak, kremu od celera i špagete od povrća. Kod ovakvih priprema vodimo se pravilima struke i komponentama koje se ocjenjuju – kaže Tomislav Vranić, nastavnik ugostiteljske grupe predmeta.

Dodaje kako je vrlo važno kod praktičnog rada da se učenici uključe u kreiranje jela, da daju svoje prijedloge i pokažu svoje mogućnosti, koje će ih dovesti do stjecanja znanja i iskustva i omogućiti im da biraju zaposlenje ili da budu dovoljno hrabri pa se možda upuste u poduzetničke vode.

Dora i Viktorija izvele su vježbu flambiranja lugnića pred gostom, a nakon toga otkrile su nam zbog čega su upisale ovo zanimanje.

Dora: Volim raditi to i jednostavno se želim baviti time u budućnosti, mižda otvoriti nešto svoje. Ovakvi praktični radovi su jako zanimljivi, radimo vježbe flambiranja, rasjecanja, koktele, shakeove, svašta…

Viktorija: Nekako sam se i prije srednje škole našla u kuhinji i volim to, a na vježbama je sve zanimljivo, od postavljanja stolova, pripreme za gosta, pa kuhamo i fine kave.

Budući kuhar Petar Kožić otkriva kako je upravo ovo posao kojim se želi baviti.

– Volio sam oduvijek kuhati doma i onda sam iskoristio priliku i upisao ovu školu. Nakon tri godine školovanja, zaključio sam da je ovo itekako zanimanje kojim se želim baviti, jer me zanima i sviđa mi se način rada, ali i okolina. Ovdje imamo opremo kojom možemo napraviti i naučiti sve što je potrebno, a profesori su jako dobri. Imamo slobodu dati i neke svoje prijedloge i ideje, nastavnici vole kad smo kreativni i maštoviti, da čim više toga predlažemo i pokažemo da nas to zanima i da želimo naučiti – kaže Petar.

Anu Habijanec iz 4.thk razreda zatekli smo u pravljenju šubarica.

– Idem na worls skills natjecanje pa se za to pripremam. Jako volim pripremati slastice, uživam u tome i to mi je najdraži dio prakse, petak kad smo u praktikumu lijek je za dušu – rekla je Ana.

Lucija Mezdić Kraljić od lipnja prošle godine zaposlena je u Akademisu.

– Prije sam radila u Termama Jezerčica, Majsecovom mlinu… Prošla sam puno kuhinja, a onda se odlučila raditi s djecom. Naravno da je izazovnije, ali volim rad s djecom i nadam se da ću im prenijeti svoje iskustvo koje sam do sada stekla. Kuhari su traženi i mislim da ovo zanimanje ima budućnost – kaže Lucija, koja je mentorica učenicima na praksi u Akademisu.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook