Hrvatska na dnu ljestvice po kvaliteti skrbi za majke i bebe u vrijeme korone!
Iza nas je jedino - Srbija...
U uglednom časopisu „The Lancet Regional Health Europe“ (veljača 2022.) objavljen je znanstveni rad pod nazivom „Kvaliteta zdravstvene zaštite za majke i novorođenčad u bolničkim rodilištima oko porođaja za vrijeme pandemije COVID-19: online istraživanje perspektive majki u 12 zemalja Europske regije SZO“.
Istraživanje na temu iskustva zdravstvene zaštite trudnica, rodilja i babinjača obuhvatilo je ukupno 21.027 žena koje su rodile u prvoj godini pandemije, od 1. ožujka 2020. do 15. ožujka 2021., u 12 zemalja Europske regije SZO.
Online upitnik temeljen je na Indeksu kvalitete skrbi za majke i novorođenčad Svjetske zdravstvene organizacije i organiziran u četiri područja: Pružanje skrbi, Iskustvo skrbi, Dostupnost fizičkih i ljudskih resursa te Utjecaj COVID-a 19 na pružanje skrbi.
Na temelju rezultata u svakom području, formirana je ukupna rang lista odgovora za to područje s vrijednostima od 0 do 100 te ukupna ocjena, od 0 do 400.
Rezultati ukazuju na ogromne razlike u kvaliteti skrbi za žene i novorođenčad. Hrvatska se, nažalost, našla na predzadnjem mjestu na ljestvici od ukupno 12 zemalja. Na vrhu ljestvice stoje Luksemburg (355), Španjolska (345) i Njemačka (335), a na dnu Rumunjska (275), Hrvatska (270) i Srbija (205).
Hrvatska je najbolje ocijenjena u područjima pružanja skrbi, s dobivenih 80 bodova od mogućih 100, i u području ocjene promjena vezanih uz COVID, s dobivenih 70 bodova od mogućih 100, dok su lošije ocijenjeni iskustvo skrbi (65 od mogućih 100) i dostupnost fizičkih i ljudskih resursa (55 od mogućih 100).
U suradnji s voditeljicama znanstvenog projekta Imagine EURO, tršćanskog Instituta Burlo Garofolo, na projektu su u Hrvatskoj radile voditeljica programa Reproduktivna prava u Udruzi „Roda“, magistra znanosti Daniela Drandić i predavačica na Katedri za primaljstvo Sveučilišta u Rijeci, doktorandica Magdalena Kurbanović.
– Ovo istraživanje je još jednom ukazalo na sve probleme u zdravstvenoj zaštiti za trudnice, rodilje i babinjače na koje Roda upozorava nadležne institucije i javnost od početka pandemije – ponajprije na srozavanje kvalitete usluga, uskraćivanje pratnje na porodu i nedostatnu podršku u dojenju. Pitanje je samo hoće li nadležne institucije usmjeriti napore prema rješavanju ovih problema – upozorile su iz „Rode“ te dodale: – Još jednom smo vidjele da, usprkos tome što se neprestano govori o demografiji, kad treba uvesti promjene u sustav zdravstvene zaštite, žene i djeca jednostavno nisu prioritet!
U okviru ovog istraživačkog projekta izaći će još nekoliko znanstvenih istraživanja, uključujući rad koji mjeri iskustva zdravstvenih djelatnika u pandemiji.
– Više od 3000 zdravstvenih djelatnika iz Europe već je sudjelovalo u istraživanju o iskustvima zdravstvenih djelatnika u bolničkim rodilištima za vrijeme pandemije pa pozivamo da to učine i oni iz Hrvatske – anketni upitnik je otvoren za sve zdravstvene djelatnike koji rade u bolničkim rodilištima. Osim toga, i dalje pozivamo žene koje su rodile u bolnici za vrijeme pandemije da sudjeluju u istraživanju koje je još u tijeku. Naime, želja nam je da istražimo iskustva žena tijekom cijele pandemije – poručili su iz Udruge „Roda“.