Hrvatska sjedi na hrpi obnovljive energije: Evo kako to iskoristiti
Premda će mnogi reći da je geotermalna energija skupa jer treba duboko bušiti u zemlju, prema brifingu s kojim je najavljen Geothermal Investment Forum Croatia koji će se održati 4. i 5. ožujka u Zagrebu, to nije istina, piše Zagrebinfo.
Kako tvrde, u Hrvatskoj je potrebno bušiti pliće nego u ostatku Europe, pa je Hrvatska zapravo još uvijek neistražena po tom pitanju, ali to će se vrlo brzo promijeniti. Prva međunarodna konferencija u Hrvatskoj u potpunosti posvećena geotermalnoj energiji okupit će vodeće stručnjake, predstavnike vlasti, industrije, financijskih institucija i akademske zajednice iz Hrvatske, Europe i svijeta.
Konferencija je itekako legitimna. Osim HGK koji je suorganizator zajedno sa agencijom Alpheus Public Affairs, tu su i neke europske institucije poput Ministarstva gospodarstva i Europskog parlamenta. Institucionalni pokrovitelj je Agencija za ugljikovodike.
Izvori u nekoliko hrvatskih gradova
Kako je rekla direktorica Sektora za geotermalnu energiju u Agenciji za ugljikovodike Martina Tuschl: “U Hrvatskoj se zahvaljujući povoljnim geološkim uvjetima do traženih temperatura dolazi brže i s manjim ulaganjima u istraživanja i bušenja, što geotermalne projekte čini ekonomski isplativijima i brže izvedivima i to pozicionira Hrvatsku kao atraktivnu destinaciju za razvoj geotermalne energije”.
Tuschl je rekla da su geotermalna istraživanja uvrštena u Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO) kao jedan od ključnih energetskih projekata te je u sklopu njega Agenciji za ugljikovodike dodijeljeno bespovratnih 50 milijuna eura za istraživanje geotermalnih izvora u blizini šest hrvatskih gradova.
Riječ je o Vinkovcima, Vukovaru, Osijeku, Sisku, Zaprešiću i Velikoj Gorici, koji bi u slučaju pozitivnog ishoda istraživanja dobili geotermalne izvore za grijanje kućanstava, gradskih ustanova i tvrtki. Podsjećamo, geotermalna energija je obnovljiva i izuzetno zanimljiva jer pokriva potrebe grijanja, što je u nestabilnim geopolitičkim vremenima izuzetno važna stvar za osloniti se.
Geotermalni izvori mogu pokriti 30% električne energije
Što se tiče planova i provedbe, te bitno usporedbe s geotermalnih potencijala naših susjeda, situacija je sljedeća. Prema Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za Republiku Hrvatsku, očekivana instalirana snaga geotermalnih elektrana do 2030. godine je 68 megavata, što je petina snage hrvatskog dijela Nuklearne elektrane Krško koja podmiruje oko 16 posto godišnjih potreba za električnom energijom u Hrvatskoj.
Procjena je da bi Hrvatska geotermalnom energijom mogla pokriti čak 30% svojih potreba za strujom. Obnovljivi izvori energije su budućnost, a ovi geotermalni potencijali u Hrvatskoj idealni za ulazak na ovo itekako profitabilno tržište. Sve je ovo tek u idejnoj fazi, ali vrlo skoro ćemo biti natjerani da se ozbiljno pozabavimo s ovakvim prilikama.