Prethodni članak
Sljedeći članak

'Izrada nakita mi je životni san, jednog dana voljela bih imati vlastitu radionicu'

Razgovarali smo s 35-godišnjom inženjerkom građevine Tenom Glumpak, koja se uz posao u arhitektonskom uredu bavi i izradom nakita


Tena Glumpak iz Zaboka po struci je inženjerka građevine, radi kao suradnica u projektiranju u jednom arhitektonskom uredu u Zaboku, a jedna od njezinih karakterističnih crta ličnosti, sa čime su se složili njezini prijatelji, je kreativnost koja se ocrtava u njezinom svakodnevnom životu.

Tena je, uz posao i fakultet, prije tri godine završila edukaciju za oblikovanje suvremenog nakita. – Mogu reći kako me nakit oduvijek zanimao. Obožavam ga nositi te me zanimalo na koji način mogu napraviti poseban komad nakita koji se ne može tek tako kupiti i koji je unikatan – priča nam Tena i govori kako je i njezine bližnje iznenadila želja da upiše edukaciju za oblikovanje nakita, ali kako kaže, kada su vidjeli da je to ono što zaista želi, podržali su je.  - Volim nakit, volim ga nositi, gledati i stvarati. Nekada je nakit bio statusni simbol, a danas ga uglavnom smatraju modnim izričajem, međutim, mislim da on još uvijek puno govori o osobnosti onog koji ga nosi – govori nam Tena i objašnjava kako radi nakit od bakra, mesinga, srebra, epoxy smole, a ponekad ih kombinira s kožom i raznim kamenjem.

Tehnike koje koristi su iskucavanje, jetkanje, patiniranje. - Preferiram bakar  i mesing, jer je srebro još dosta skupo, a od bakra i mesinga mogu napraviti veće komade nakita koji su upečatljiviji. Većinom radim apstraktne oblike i u to volim ukomponirati boje koje obožavam – priča nam Tena.– Inspiraciju nalazim u djelima nekih slikara (Mondrian, Kandinsky), arhitekturi i prirodi koja je uvijek nepresušan izvor posebnih oblika i boja – govori Tena. Tena inače izrađuje gotovo sve komade nakita od naušnica, ogrlica do prstenja i narukvica, a cijelu obradu, kako kaže, radi ručno od samog početka do kraja. – To uključuje proces rezanja, lotanja, poliranja i dorade, a svi metalni dijelovi nakita nastaju iz lima i/ili žice, uz pomoć raznih alata, vatre i kiselina – govori Tena, a ne krije kako je izrada nakit njezina strast te kada radi nakit ulazi u posve novi svijet.

Ne smijemo zaboraviti spomenuti kako je Tena imala već dvije skupne izložbe pod nazivom 'Od umijeća do umjetnosti' koje za nju imaju poseban značaj. – Za takve izložbe se prijavljuju radovi, a stručni žiri od prijavljenih  odabere jedan ili maksimalno tri rada koja se izlažu na skupnoj izložbi. To što sam imala dvije izložbe mi je potvrda da radim kvalitetan proizvod – govori Tena i kaže kako bi voljela jednog dana imati i samostalnu izložbu.

– Izrada nakita mi je životni san i svakako bih voljela jednog dana imati vlastitu radionicu te se dalje razvijati i učiti u izradi nakita te se možda jednog dana sasvim posvetiti tome – govori Tena. A još jedna želja joj je, kako kaže, da postane članicom Udruženja likovnih umjetnika primijenjene umjetnosti (ULUPUH) te dobije status slobodnog umjetnika. S njezinom voljom, upornošću i ljubavi prema komadima nakita, ne sumnjamo da će u svojim snovima i uspjeti.

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook