Prethodni članak
Sljedeći članak

Muzej ‘Staro selo’ Kumrovec postaje sve atraktivniji posjetiteljima različitih dobnih skupina

Razgovarali smo s voditeljicom Muzeja staro selo Kumrovec o posjećenosti muzeja u 2019. te o planovima u 2020. godini


Sve više turista i posjetitelja posjećuje Kumrovec, a glavno odredište im je Muzej Staro selo Kumrovec.
- Sveukupno je u 2019. godini Muzej "Staro selo" Kumrovec posjetilo 64.759 posjetitelja, što je za 6000 posjetitelja više u odnosu na prošlu godinu (oko 12%). Zadovoljni smo posjećenošću – rekla nam je voditeljica Muzeja Tatjana Brlek. Program manifestacija u 2019. godini započeo je s Noći muzeja i nastavio se kroz program muzejsko - edukativnih radionica, tradicionalnim prikazima ophoda Jure zelenog. U svibnju, kaže, uz Međunarodni dan muzeja otvorena je izložba u desnom krilu rodne kuće Josipa Broza "Pionir - pošten i iskren drug" autorice Vlatke Filipčić - Maligec.

Tijekom ljetnog dijela sezene posebnu pozornost posjetitelja privukli su prikazi tradicijskih obrta i Vila Kumrovec koja je od početka travnja do kraja listopada otvorena za javnost. Uz dobru suradnju s lokalnom zajednicom koja se ostvarila brojnim interaktivnim programima, nastupima etno udruge "Zipka", događanjima poputa šahovskog turnira, dječjom likovnom kolonijom, manifestacijama Eko - etno - fletno, Martinjem kalendar događanja se popunio i Muzej je postao sve atraktivniji posjetiteljima različitih dobnih skupina – objasnila je Brlek i dodala kako su izložbom "Slatke tajne medičarskog obrta" autorice Tihane Kušenić doprinijeli aktualizaciji medičarskog obrta i u aktivnostima održivog razvoja istog, što je značajan prilog održivosti s obzirom na status licitarskog obrta koji su na listi UNESCO - ove ematerijalne svjetske baštine.

Završetak sezone

- Kalendarsku godinu završili smo tradicionalnim programom Božićna priča, gdje smo radionicama nematerijalne baštine promovirali tradicijski zagorski božićni kinč. Naznačena događanja bila su popraćena katalozima, čime se obogatila i izdavačka djelatnost Muzeja te smo uz spomenuti medičarski obrt istražili uskrsne običaje u katalogu T. Brlek "Uskrsne pisanice" i običaje čestitanja u katalogu "Ne zaboravimo čestitati" autorice Anite Paun-Gadža – rekla je Brlek i objasnila kako su oba kataloga ujedno katalozi predmeta iz muzejskih zbirki: Zbirke pisanica i Zbirke i čestitke i razglednice.

- Na području međumuzejske suradnje izdvojila bi gostovanje izložbe o tradicijskoj arhitekturi Moslavine i Posavine autorice Slavice Moslavac i izlaganje drvenih kola u Zagrebu u Umjetničkom paviljeonu na izložbi "Neka jedu kolače" autorice Jasminke Poklečki – rekla je. U 2020. godini Muzej nastavlja s tradicionalnim događanjima, muzejsko-edukativnim programima, prezentacijama obrta. - Od izložbenih programa predviđa se u proljetnom terminu izložba o kuburašima, u svibnju izložba o omladinskim radnim akcijama te u jesenskom razdoblju (listopad) izložba o keramičkom posuđu i tradicijskim jelima koja su se spravljala – najavila je Brlek.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook