Nove srednjoškolce čekaju velika testiranja
Novi srednjoškolci će 6. ožujka 2006. biti podvrgnuti četverosatnom testiranju čitačke i matematičke pismenost, a gimnaz
Novi srednjoškolci će 6. ožujka 2006. biti podvrgnuti četverosatnom testiranju čitačke i matematičke pismenost, a gimnazijalci u svibnju provjeri znanja iz matematike, hrvatskog i stranog jezika.
Za oko 600.000 osmoškolaca i srednjoškolaca u ponedjeljak počinje nastava. Novu školsku godinu trebalo bi obilježiti eksperimentalno uvođenje Hrvatskog nacionalnog obrazovnog standarda (HNOS) u 49 osnovnih škola, velika škologradnja, uvođenje državne mature u gimnazije te provedba Bolonjskog procesa na visokim učilištima.
Osim pokusne primjene rasterećenih nastavnih programa na oko 20.000 osnovaca, novosti očekuju i srednjoškolce. Petnaestogodišnjaci u Hrvatskoj (od 15,2 do 15,6 godina) u 150 srednjih škola bit će podvrgnuti međunarodnom testiranju kroz Pisa-projekt.
Ispit, koji će se sastojati od provjere čitačke i matematičke pismenosti, održat će se za sve učenike isti dan - 6. ožujka - i trajat će četiri sata. Radi vjerodostojnosti rezultata, ali i tajnosti podataka, za vrijeme polaganja ispita učenici neće smjeti izlaziti iz učionica, čak ni na toalet.
Cilj Pisa-projekta, koji su razvile zemlje članice Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD), jest utvrđivanje do kojeg su stupnja učenici nakon završenog obveznog obrazovanja usvojili znanja i stekli kvalifikacije.
U središtu pozornosti su pitanja javne politike. Vlade koje su prihvatile Pisu žele odgovoriti na pitanja poput - pripremaju li škole djecu za potpuno uključivanje u društvo.
Rezultati Pisa-istraživanja, za koje je iz proračuna izdvojeno oko 650.000 kuna, bit će javno objavljeni, a dio će se objaviti u OECD-ovoj publikaciji »Education at a Glance«.
Rezultati daju komparativne podatke o ljudskim i financijskim resursima investiranima u obrazovanje, o tome kako funkcioniraju i razvijaju se sustavi obrazovanja, kao i o prihodima od ulaganja u obrazovanje.
Nakon Pise u ožujku, sve gimnazijalce u prvim razredima očekuje novo testiranje u svibnju. Ove se godine prvi put uvode nacionalni ispiti kojima se provjerava znanje učenika iz matematike, hrvatskog i stranog jezika.
Testiranje učenika trajat će tri dana po dva sata. Na temelju rezultata ispita prvi će se put dobiti uvid u kvalitetu rada škola u Hrvatskoj.
Generaciju koja je ove godine upisala gimnazije očekuje i treći veliki ispit - državna matura koju će polagati na kraju srednjoškolskog obrazovanja.
»Svi ti ispiti nisu rigorozni i neće opteretiti učenike«, tvrdi državni tajnik za srednje školstvo Želimir Janjić, dodajući da će njihovi rezultati pomoći u ispravljanju slabosti obrazovnog sustava.
Od državne mature očekuje se da će uvesti red pri upisu na visoka učilišta.