Prethodni članak
Sljedeći članak

Održana 3. sjednica Savjeta mladih Krapinsko-zagorske županije

Savjet mladih na današnjoj je sjednici, uz analizu dinamike provedbe prijekta „0 promila“ i aktualnosti Regionalne mreže mladih Skupštine europskih regija, raspravljao o problematici sudjelovanja mladih u demokratskom procesu.


Savjet mladih Krapinsko-zagorske županije na današnjoj je sjednici, uz analizu dinamike provedbe prijekta „0 promila“ i aktualnosti Regionalne mreže mladih Skupštine europskih regija, raspravljao o problematici sudjelovanja mladih u demokratskom procesu.

Naime, uz nadolazeće lokalne izbore ponovno se nameće pitanje koliki odaziv mladih se može očekivati, posebno imajući u vidu da su svi dosadašnji izbori pokazali zabrinjavanjuće slabu izlaznost mladih. Na današnjoj je sjednici postavljeno pitanje – znači li mala izlaznost i nisu participaciju mladih u političkom životu općenito i mogu li biti zadovoljni sadašnjom razinom demokratskog obrazovanja ili je situaciju potrebno bitno promijeniti.

Mladi kao sudionici aktivnog političkog i društvenog života, rečeno je danas, unatoč osobnom angažmanu i ambiciji, nerijetko ostaju zakinuti te ne mogu bitnije utjecati na donošenje odluka, društvena zbivanja ili provođenje konkretnih projekata u svojoj sredini. Primjećeno je također da je, iako ima zainteresiranih za sudjelovanje u političkom životu, razina informiranosti mladih o značenju i ulozi samih izbora relativno niska, a posebno je to naglašeno upravo kod lokalnih izbora.

Savjet mladih ponovio je kako je educiranost o demokratskom procesu temelj tolerantnog, prosperitetnog i civiliziranog društva, a participacija u demokraciji se prečesto poistovjećuje s pripadnošću političkoj opciji. Želeći naglasiti važnost postupnog približavanja pojma demokracije mladima, Savjet predlaže približavanje pojma demokracije i društvene participacije od najranijih dana, s time da je  posebno važno proširiti ovu temu u okviru nastave politike i gospodarstva u srednjim školama.

Predloženo je također da predstavnici lokalne i regionalne samouprave posjećuju vijeća učenika u školama, da se srednjoškolcima organizirano omogući posjet Saboru te da se organiziraju simulacije zasjedanja županijske skupštine.

Stav je Savjeta mladih kako je apsolutno nužno u ranom razdoblju života postići potpunu svijest o načinu funkcioniranja institucija demokratskog društva, poštujući u svakom trenutku individualnost i pravo na vlastiti stav, kao i slobodu da mladi sami formiraju mišljenje o političkim opcijama.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook