Prethodni članak
Sljedeći članak

Otvoreni novi prostori pregradskog vrtića; Vešligaj pozvao Vladu da počne sufinancirati predškolski odgoj

Kako je predškolski odgoj u nadležnosti jedinica lokalne samouprave, kojima država stalnim poreznim izmjenama smanjuje ionako nedovoljne prihode, Vešligaj je danas uputio i javni poziv Vladi da razmotri mogućnost sufinanciranja plaća u predškolskim ustanovama


Na današnjoj je konferenciji za medije u Pregradi predstavljen dovršeni projekt dogradnje tamošnjeg Dječjeg vrtića „Naša radost“, kojom su ujedno i službeno otvoreni novi, dograđeni vrtićki prostori. Riječ je o investiciji Grada Pregrade vrijednoj preko 3 milijuna kuna, kojom su osigurani dodatni kapaciteti vrtića, odnosno, kako se moglo čuti na konferenciji, omogućeno je kvalitetnije zadovoljavanje pedagoških standarda. Glavni projekt izradila je tvrtka Kostelgrad-projekt d.o.o., a izvođač radova bila je Zanatska zadruga Kunagora.

Gradonačelnik Marko Vešligaj na konferenciji je zahvalio Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije, kao i Središnjem državnom uredu za demografiju, koji su ovaj projekt sufinancirali s ukupno 750 tisuća kuna te istaknuo kako smatra da o važnosti predškolskog odgoja uopće nije potrebno ni govoriti. – Mi u Pregradi tu važnost izrazito prepoznajemo i ovaj projekt je definitivno samo jedan od dokaza toga. Kroz projekt smo dobili dva dodatna prostora u kojima će boraviti naši mališani, no, taj prostor je polivalentan i može služiti i za razne priredbe, predstave, radionice i slično. Također, dobiveni su i prostori koje će koristiti odgojni radnici, uredski prostori, garderoba, sanitarni prostori, a na istočnoj strani napravljen je i posebni ulaz. Riječ je o ukupno 260 četvornih metara novog, dograđenog prostora i eto, danas dječji vrtić ima više od 1300 četvornih metara novog prostora u kojem, za sada, boravi oko 180 mališana – rekao je Vešligaj.

Ovom prilikom gradonačelnik je podsjetio kako su prošle godine, zbog povećanog broja djece, morali brzo intervenirati te su otvorili jednu novu, dodatnu odgojnu grupu u prostorima nogometnog kluba. – Nismo na tome stali, nego smo brzinski ovo projektirali i brzinski izveli i koristim priliku da zahvalim projektantu i izvođaču, mojoj ekipi iz gradske Uprave koja je promptno i na vrijeme kvalitetno odradila puno administrativnog posla koji se ne vidi. Naravno, hvala i ravnateljici i svima u dječjem vrtiću koji neumorno rade da sva djeca imaju kvalitetne uvjete. Ponosan sam da smo upisali svu onu djecu za koju su roditelji dali zahtjev na natječaju za upis u dječji vrtić. Mislim da smo jedna od rijetkih jedinica lokalne samouprave u Krapinsko – zagorskoj županiji kojoj je to uspjelo – rekao je Vešligaj te istaknuo kako izdvajanje Grada za predškolski odgoj iz izvornih proračunskih sredstava, uz ova 3 milijuna, iznosi još dodatnih 2,5 milijuna kuna, što je za Grad vrlo velik iznos. Zbog toga su se, kaže, radi dogradnje, djelomično morali i kreditno zadužiti.

Kako je predškolski odgoj u nadležnosti jedinica lokalne samouprave, kojima država stalnim poreznim izmjenama smanjuje ionako nedovoljne prihode, Vešligaj je danas uputio i javni poziv Vladi da razmotri mogućnost sufinanciranja plaća u predškolskim ustanovama. – Roditelji danas prepoznaju važnost predškolskog odgoja i upisuju svoju djecu u vrtić. Nije više situacija kao nekad kad veći broj djece nije pohađao vrtić. Danas je slučaj da većina djece pohađa vrtić i to je dobro. Ali tu morate imati pokrivenu financijsku komponentu. S obzriom na to da je i predškolski odgoj dio obrazovnog sustava, smatram da bi država trebala preuzeti trošak plaća i ispuniti one obaveze na koje se obvezala kroz kolektivne ugovore. Jer Grad, odnosno, jedinice lokalne samouprave, nažalost to ne mogu iz svojih sredstava. Osim ako će ići na povećanje cijene vrtića. To je jedino na taj način moguće. Na drugi način nije, jer imamo premalo sredstava. Mislim da tu treba biti jedan poziv s lokalne razine prema Vladi Republike Hrvatske da se ljudi koji ovdje rade adekvatno plate – rekao je Vešligaj.

Ravnateljica pregradskog Dječjeg vrtića nije krila zadovoljstvo novoizgrađenim i novoopremljenim prostorima te je naglasila kako je djelatnicima vrtića bilo izuzetno važno što su projektant i izvođači njihovi bivši ili sadašnji roditelji čija djeca su ili pohađala ili pohađaju vrtić, zbog čega su u izgradnji na neki način sudjelovala i djeca, koja su paralelno s njima gradila svoj vrtić u pješčaniku ili s kockicama na terasi. – Moramo se prisjetiti 1997. godine kada smo uselili u ovaj vrtić. Tada smo imali četiri odgojne skupine i 13 zaposlenih djelatnika. Od 1997., uz dvije dogradnje, sada ćemo imati 10 odgojnih skupina, 34 zaposlenih i preko 200 djece, od kojih 196 u redovnom, primarnom programu vrtića i 28 djece u kraćemo programu predškole – rekla je ravnateljica Gordana Krizmanić.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook