Prethodni članak
Sljedeći članak

Pionirke klasičnog mažoret plesa

Mažoretkinje iz Lobora prve su mažoretkinje na području naše županije

Udruga ''Loborske mažoretkinje'' djeluje već če


Mažoretkinje iz Lobora prve su mažoretkinje na području naše županije

Udruga ''Loborske mažoretkinje'' djeluje već četrnaest godina, a prvi put su počele vježbati i 'mahati' štapom 1994. godine u okviru DVD-a Lobor. Inicijator njihovog osnivanja bio je prof. tehničke kulture i fizike Ivo Jureković, tadašnji tajnik DVD- a, što se pokazalo punim pogotkom jer odonda interes 'loborskih puca' ne jenjava. U startu je pristupilo trideset cura, koje su nastupale s limenom glazbom i pratile ih na njihovim nastupima.

U Loboru su postojale dvije limene glazbe, a kako bi izbjegle eventualne sukobe, odlučile su se izdvojiti. Bilo je to 95./96.god. Prva predsjednica Udruge, ali i prva mažoretkinja bila je Ivana Ferek Teški koja je s mažoretkinjama napravile prve korake. Zbog fakultetskih obveza, rad s mažoretkinjama kasnije je nastavila Ivanka Rizman, a poslije nje Vesna Majcen. U to vrijeme uslijedila je stagnacija, ali 2002. prva predsjednica Udruge se vraća i još više angažira u radu s djevojkama. Udruga se tada i službeno registrirala u Uredu državne uprave. Uslijedile su nove audicija, a u rad je Ivana Ferek Teški aktivirala i same roditelje koji danas puno pridonose svojim angažmanom.

Volonterski rad

- Udruga nema zaposlenih i isključivo je to volonterski rad. Financiramo se preko donacija, ponajviše loborskih obrtnika. Općina Lobor osigurala je novce za izradu čizama. Posebne pak marketinške sposobnosti za nabavku donacija ima naša tajnica Nataša Brlečić. Štapove nabavljamo preko saveza, a financiraju ih roditelji. Godišnje članstvo je 100 kuna. Profita nema, a naše jedino zadovoljstvo su ove mlade cure koje redovito dolaze na probu i plešu - rekla nam je Ivana Ferek Teški koja je mjesto predsjednice prepustila jednoj mami, Višnji Loparić, a ona je otišla u Upravni odbor. Blagajnica je Ljiljana Šuti Markulin, a u Upravnom odboru je i Vesna Cvetko. Karolina Martinuš, Dubravka Soić Horvat i Ljiljana Cvetko u Nadzornom su odboru.

U loborskim mažoretkinjama trenutno je pedeset aktivnih članica koje su podijeljene u limače ( 4-6 godina), dječju skupinu (6-10), kadetkinje (10 do 13/14), juniorke (14 do 16) i seniorke (od 16 godina na dalje ).

Za koreografiju je zadužena Ivana, a glazbu si odabiru same cure, prema afinitetu i motorici. Plešu klasični mažoret ples, a jedini rekvizit im je štap i u tome su prednjačile na području KZŽ. U ples će uvesti i pom - pon. U seniorkama već imaju voditeljice koje će se primiti treninga malih ekipa. To su Laura Loparić, Maja Petrinec, Danijela Šeremet, Ana Androić, Helena Hubak i Valentina Hubak. Osim s loborskog područja, puno djevojčica u mažoretkinjama je i iz Martinščine, koje spada pod zlatarsko područje.

Vidljiv napredak


- Ove godine udruga je jako napredovala, s obzirom na organizaciju i jako puno nastupa, a veliko prijateljstvo veže nas s desinićkim i belečkim mažoretkinjama. Prve uniforme sašila je i donirala firma Bezak iz Lobora. Nina Marković je prve uniforme dizajnirala. Danas cure nose crveno-bijelu kombinaciju, jer općinu Lobor simboliziraju templari kojima je temeljna boja crvena. Prve uniforme bile su tamnoplave sa žutim – rekla je 'prva' mažoretkinja koja dodaje kako se loborske mažoretkinje razlikuju se od ostalih mažoret timova. - Većina mažoret udruga u našoj okolici radi po principu da općine i gradovi daju novac, a onda se angažira neki profesionalac iz plesnog studija koji uči cure plesu. Po tome se mi razlikujemo, jer mi to radimo same. Nijedno dijete nije odbijeno, svakome dajemo priliku. Ako dijete vidi nakon nekoliko proba da mu 'nejde' samo odustane, to nam je jedina selekcija – ispričala je Ivana Ferek Teški.

Iza njih su nastupi na mnogobrojnim loborskim manifestacijama, ali i po Zagorju. Bile su i na samoborskom Fašniku, te na smotri mažoretkinja u Češkoj, u gradu Podebraddyu. Vole ovakav tip druženja i bavljenja sportom i već se pripremaju za nove nastupe. Očekuju ih natjecanja unutar saveza, na državnom i županijskom nivou, a za petnaestu godišnjicu postojanja i rada priredit će reviju u Loboru. Također, članice su Saveza mažoretkinja Hrvatske.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook