Prethodni članak
Sljedeći članak

Policija o kombiju postavljenom na raskrižju u Začretju: 'Vozilo nije bez nadzora i nije jedino koje se koristi u preventivne svrhe'


Nakon što je proteklog tjedna smrtno stradao 58-godišnji vozač furgona u sudaru s tegljačem na raskrižju spojne ceste Zabok – Krapina, Hrvatske ceste konačno su objavile da neće ići u skupu i dugotrajnu izgradnju rotora, već će krenuti u daleko kraći i brži postupak semaforizacije tog opasnog raskrižja.

Na njemu su, podsjetimo, od kad je ta dionica spojne ceste Zabok – Krapina krajem prošle godine puštena u promet, prometne nesreće vrlo česte, a nakon prošlotjedne nesreće koja je za posljedicu imala tragičnu pogibiju vozača na licu mjesta, policija je odlučila poduzeti dodatne mjere kako bi podigla razinu sigurnosti na tom raskrižju, dok Hrvatske ceste, u čijoj je to nadležnosti, ne riješe problem.

No, mnoge je vozače iznenadila činjenica da je jedan od načina na koji je policija reagirala bilo i parkiranje označenog policijskog kombija kod tog raskrižja, a u kojem nije bilo policajaca. O tome smo pisali OVDJE, a za dodatno pojašnjenje poslali smo upit Policijskoj upravi krapinsko – zagorskoj koja nam je danas poslala svoj odgovor.

Njihovo pojašnjenje prenosimo u cijelosti:

„Praćenjem stanja sigurnosti cestovnog prometa, te provođenjem analiza na navedenom raskrižju državne ceste broj 1 i državne ceste D677 i županijske ceste 2158 (ul.M.Gupca) u mjestu Sveti Križ Začretje   detektirano je kao opasno mjesto. Naime, u proteklom razdoblju od puštanja u promet dogodio veći broj prometnih nesreća u kojima su se bilježe lakše i teže ozljede, a u  posljednjoj nesreći dana 05.07.2023. godine u 13,55 sati jedna je osoba  smrtno stradala. U većini prometnih nesreća uzrok je greška vozača -nepoštivanje prednosti prolaza.

Osim neposrednog provođenja nadzora vozača glede poštivanja prometnih propisa i pravila od strane policijskih službenika, provodi se i nadzor sa mjernim uređajima sa video i foto zapisom koji se samostalno postavljaju uz prometnicu radi utvrđivanja prometnih prekršaja, a isto tako primjenjuju se određeni oblici preventivnih mjera  budući je  prevencija prometnih nesreća iznimno važan aspekt rada prometne policije. Za  napomenuti je da na dvije pozicije u neposrednoj blizini navedenog raskrižja postoje prometni znaci koji obavještavaju da se provodi „kontrola brzine“.

Policije diljem svijeta primjenjuju različite metodologije preventivnih mjera, primjerice postavljanje maketa policijskog službenika, vozila i slično kako bi se postigao odvraćajući učinak činjenja  prometnih prekršaja, te tako smanjio broj prometnih nesreća i poboljšala sigurnost na cestama. Dokazano je da prisutnost policijskog vozila na cesti može  djelovati kao upozorenje vozačima da poštuju prometna pravila i propise, te su vozači manje skloni rizičnom ponašanju, te može imati pozitivan učinak na sigurnost prometa.

Vozilo sa policijskim obilježjima na koje ukazujete nije jedino takvo vozilo niti je to jedina pozicija na kojoj se isto koristi u preventivne svrhe. Vozila se ne nalaze na istom mjestu kontinuirano 24 sata, već se vremenska razdoblja određuju sukladno prosudbi. Takva vozila nisu bez nadzora, već služe kao dodatni alat u konkretnim postupanjima policije bilo u prikrivenom ili vidljivom provođenju mjera i radnji.

Naravno, da učestala prisutnost policije na navedenom opasnom raskrižju nije opcija, već je to trenutno nužno u cilju sigurnosti svih sudionika u prometu na cesti , dok se dodatnim mjerama ne poboljša postojeća prometna signalizacija, a u konačnosti i na drugačiji način ne uredi spomenuto raskrižje, a o čemu je obaviješten subjekt koji gospodari cestom koji prema našim saznanjima poduzima mjere koje bi trebale osigurati sigurniji prolaz navedenim raskrižjem.“

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook