Prethodni članak
Sljedeći članak

Preuređen odjel za odrasle, nabavljena nova knjižna građa i računala za dječji odjel

Povodom Dana Antuna Mihanovića razgovarali smo s Majom Vukina Bogović, ravnateljicom Gradske knjižnice i čitaonice „Antun Mihanović“ u Klanjcu


Povodom Dana Antuna Mihanovića razgovarali smo s Majom Vukina Bogović, ravnateljicom Gradske knjižnice i čitaonice „Antun Mihanović“ u Klanjcu. Naime, ove godine iznimno nakon 13 godina tradicionalna Pjesnička nagrada za domoljubnu poeziju „Antun Mihanović“ održat će se u studenom, a ne u lipnju – mjesecu u kojem je rođen pjesnik i autor hrvatske himne. - Situacija koja je uzrokovana COVID-19, ističe ravnateljica, pomakla je manifestaciju, ali se od nje nije odustalo. No natječaj je raspisan i očekuju se uradci do kraja listopada, a datum same manifestacije je krajem studenog. U sklopu Dana Antuna Mihanovića jedna od zanimljivijih manifestacija je rezultat suradnje knjižnice s osnovnim i srednjim školama Krapinsko-zagorske županije, točnije s učiteljima i profesorima mentorima koji svake godine prijavljuju učeničke radove. Nakon rangiranja najboljih uradaka tiska se prigodna knjižica sa svim prispjelim i nagrađenim pjesmama te se na svečanoj manifestaciji dodjeljuju priznanja, zahvalnice i nagrade.

Iskoristili pauzu

- Osim što se pjesnička nagrada prebacila za kraj godine, redovna djelatnost knjižnice je opet prema smjernicama NSK-a i SCZRH u funkciji. Naravno, nedostaju nam uobičajene manifestacije koje se događaju redovno kroz mjesec u suradnji s udrugama, institucijama i pojedincima, ali iskoristili smo vrijeme za preuređenje odjela za odrasle. Naime, nekadašnji prostor čitaonice nije bio dovoljno atraktivan i uređen za korisnike te je stvarno bilo vrijeme da se cijeli prostor s prijemnim pultovima i čitaonicom preuredi. Od useljenja 2002. godine taj odjel je doživio manje preinake, ali ove godine smo iskoristili vrijeme kada smo bili zatvoreni i osvježili zidove novom bojom, zarotirali mjesto čitaonice s prijemnim pultovima te s detaljima, sjedećim garniturama i policama zaokružili čitavi prostor. Osim ovih većih zahvata uspjeli smo potpisati ugovore s Ministarstvom kulture i s dobivenim sredstvima nabaviti knjižnu građu, nova računala za dječji odjel i osigurana su nam sredstva za Pjesničku nagradu krajem godine. Naravno, javili smo se na još nekoliko natječaja, ali su nažalost zbog cijele situacije zaustavljeni - zadovoljna dodala je Maja Vukuna Bogović, a potom razgovor dopunila poviješću klanječke knjižnice i čitaonice, monograskom preciznošću. - Današnja Gradska knjižnica i čitaonica „Antun Mihanović“ kao samostalna ustanova djeluje kontinuirano od 1. svibnja 1999. godine. No njena povijest seže puno godina unazad jer se krajem 19. stoljeća svečano otvara čitaonica u Klanjcu. Rad knjižnice se kroz godine i stoljeća mijenjao, ali i nakon 1945. kada je zatvorena, pedesetih i šezdesetih godina djeluje kroz Kulturno umjetničko društvo Antun Mihanović u čijem je sastavu. Nakon osnivanja Sveučilišta 70-ih godina knjižnica je dio istog sve do 1999. godine. Svečano otvorenje knjižnice koju danas poznajemo bilo je 15.10.2002. godine povodom Mjeseca hrvatske knjige.

Obnovljena zgrada

Knjižnica se nalazi u obnovljenoj zgradi na Trgu Antuna Mihanovića u prizemlju unutar 285 m2. Prostor je fizički odijeljen na tri djela – Odjel za djecu i mladež, Odjel za odrasle s čitaonicom, kancelarijom i čajnom kuhinjom. Unutar Odjela za odrasle nalazi se prostor slobodnog pristupa fondu, novouređena čitaonica dnevnog tiska, referentna i AV – građa, Zavičajna zbirka i računalo za korisnike. Odjel za djecu i mladež opremljen je s dva računala, prostor za radionice i čitaonicu, referentnu zbirku, galeriju sa stručnom literaturom, a unutar prostora djeluje Predškolsko obrazovanje u suradnji s Dječjim vrtićem „Kesten“. Knjižnica također posjeduje posebno zaštićen fond stare građe tiskane do 1945. godine. Unutar redovne djelatnosti knjižnice organiziraju se razna događanja - predstavljanja knjiga, otvorenje izložbi, tribine i predavanja. Za najmlađe organiziraju se radionice i pričaonice. Od 2008. godine uvedeno je besplatno članstvo za svu djecu s područja bivše općine Klanjec od rođenja do treće godine. 2018. godine knjižnica po uzoru na Little Free Library postavlja kućice za knjige unutar područja Grada, a 2020. na šire područje susjednih općina. Kontinuirano od 2006. godine Gradska knjižnica provodi natječaj za Pjesničku nagradu „Antun Mihanović“ za domoljubnu poeziju za osnovnoškolce i srednjoškolce Krapinsko-zagorske županije. Tiska se prigodna zbirka svih prijavljenih i nagrađenih uradaka koja se dijeli na prigodnoj manifestaciji. Knjižnica broji preko 550 članova i preko 28.700 svezaka. U knjižnici su zaposlene dvije stručne osobe – ravnateljica i pomoćna knjižničarka. Knjižnica ima važnu ulogu u osiguravanju mjesta kulturnog i umjetničkog života zajednice, njen prostor i opremljenost treba nuditi poticaj za razvoj društvene i kulturne aktivnosti. Takav stav se njeguje već godinama pa se uz pomoć Ministarstva kulture, Krapinsko-zagorske županije, Grada Klanjca i susjednih općina ulaže u knjižni fond, opremanje knjižnice, prilagođavanje suvremenim tendencijama i smjernicama za razvoj knjižnica. Posebno smo ponosni na suradnju sa civilnim udrugama.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook