Prethodni članak
Sljedeći članak

Provjerili smo kako su se mali, ali i oni veliki učenici prilagodili nastavi na daljinu

Pitali smo ih kakve su njihove reakcije na online nastavu i bi li se radije vratili u školske klupe


Nastava se zbog epidemije koronavirusa održava na daljinu. No, to ne znači da je treba shvatiti neozbiljno. Dapače, odgovornost je još veća, i na učiteljima i profesorima, i na učenicima, ali i na roditeljima koji imaju velik utjecaj na to hoće li njihova djeca imati svakodnevnu rutinu učenja i strukturu kroz dan. Učenici prva četiri razreda dnevno bi trebali provesti četiri sata učeći. Jedan otpada na praćenje Škole na Trećem. Ostali na rješavanje dodatnih zadataka koji im šalju njihovi učitelji, razgovor s roditeljima ili vršnjacima o nekoj temi, izradu nekog praktičnog rada.

Bolja je 'prava' škola

Kako to funkcionira, nakon što smo malo provjerili s ravnateljima nekih zagorskih škola, pokušali smo saznati i iz prve ruke. Krenuli smo s onim najmlađima, prvašićima, koji su, nakon što su tek 'pohvatali' školska pravila, morali odjednom sasvim promijeniti način učenja i rutinu te se uhvatiti ukoštac s gradivom od kuće i nastavom na daljinu. – Nije mi baš lijepo 'doma u školi'. Ljepše mi je u pravoj školi, u Maču. Doma nemam svoje prave prijatelje, uživo. Fale mi djeca u razredu, druženje i školski odmori i igra. I učiteljica mi fali – otkrila nam je u telefonskom razgovoru Vida Petanjek, učenica 1. razreda OŠ Mače. Vida kaže da joj nije teško učiti doma, ali puno više voli ići u 'pravu' školu.

- Gledam nastavu na televiziji, preko mobitela se dopisujemo s učiteljicama. Dobijemo zadatke preko mobitela, učiteljica nam ih pošalje i ja to sve riješim i napišem. Ide mi odlično. I mama mi pomaže. Tjelesni obožavam, to mi je najbolji sat. Ali, malo je čudno. I dosadno mi je kod kuće malo, kad dođemo inače iz škole sve pričamo mami i tati. Sad im nemam što pričati. Jedva čekam da to bude gotovo i da normalno idem u pravu školu – zaključuje Vida. A njezina majka Vesna dodaje da je, što se prvog razreda tiče, sreća da gradivo nije teško, pa roditelji mogu pomoći djeci. – Sada je angažman roditelja, naravno, veći nego kada se nastava normalno odvijala. U redu je roditeljima koji su doma, a ja sam jedna od tih, radim od doma pa se mogu prilagoditi. No roditeljima koji moraju na posao puno je teže – kaže Vesna Petanjek, dodajući da za sada sve to dobro funkcionira. – Moramo se prilagoditi, svi dajemo svoj maksimum – zaključuje.

Tjelesni pred tv-om

Prvašić Vito Sedak Benčić, također učenik OŠ Mače, kaže nam slično kao i Vida. – Bilo mi je ljepše u školi jer sam se vidio s prijateljima i učiteljicom. Fali mi druženje s njima, sve mi fali, ne znam što mi više fali – iskren je. A što se samog učenja tiče, zadovoljan je. – Super mi ide, nije mi problem, snalazim se. Najviše volim matematiku i tjelesni. Tjelesni gledam na televiziji, oni tamo vježbaju i kažu nam kako treba vježbati, pa vježbam kod televizora, kao da sam u školi. Nadam se da budem uskoro opet sa svojim prijateljima – kaže Vito. Njegova majka Mirjana zadovoljna je kako funkcionira škola na daljinu. - Ja sam frizerka pa sada ne radim, zatvoren je salon, pa se imam vremena baviti s njima. Šalju im se sadržaji koji su im zanimljivi, videići i igrice. Vito dosta sam radi. Trebalo se uskladiti. Probali smo svakakve metode, da kasnije ustaje, pa si rasporedi dužnosti kroz dan, ali onda se cijeli dan 'rastepe'. Imam i kći u 5. razredu. Ujutro se dižemo prije 8, pogledamo školsku nastavu na televiziji, odrade što treba, uz malo pauze. Onda učiteljica pošalje zadatke i zadaću, što treba provježbati, to si odrade i onda je cijelo popodne slobodno. Snašli smo se prilično dobro – zadovoljna je mama Mirjana.

Obveze u gimnaziji i glazbenoj školi

I dok ovi mali 'pačići' trebaju pomoć mame i tate, srednjoškolci su samostalni i sve odrađuju sami. Iva Zaplatić (15) iz Lobora, učenica prvog razreda gimnazije i Glazbene škole Varaždinu kaže kako je u početku bilo dosta teško pratiti online nastavu jer se morala priviknuti biti cijeli dan za računalom, ali s obzirom na situaciju s koronavirusom prihvatila je i taj način odrađivanja nastave. - Online nastavu pratim kroz par aplikacija koje se i inače koriste za škole, a to su loomen i office 365 – ističe Iva i naglašava kako je ona osoba koja će prihvatiti sve, ali kaže kako bi ipak bila zadovoljnija u školi jer profesori ipak svojim riječima objasne te pojednostave neke definicije.

- Tako da bih radije ponovno u školu i u svoj razred – otkriva gimnazijalka Iva te dodaje da je online najteže pratiti matematiku. Iva pohađa dvije škole, gimnaziju i glazbenu školu. – Kako pohađam dvije škole, gimnaziju odrađujem ujutro, a glazbenu školu poslijepodne. Normalno imam velike i male odmore i to mi dobro dođe malo za opuštanje. Tijekom dana za računalom provedem više od 10 sati – kaže Iva te ističe kako je s profesorima uvijek u kontaktu. - Dostupni su mi većinom preko maila, a razrednica kroz sve društvene aplikacije.

- Preko maila im šaljem rješenja zadataka i istraživanja koja zadaju – ističe. Ivu kao i druge učenika zanima kako će izgledati samo ocjenjivanje. - Vjerojatno ćemo imati online testove koje ćemo morati riješiti u određenom vremenu te usmena ispitivanja preko videopoziva i preko nekih aplikacija – misli Iva. - S kolegicama se redovito čujem te zajedno rješavamo domaću zadaću, uvijek smo na „vezi“. Slobodnog vremena imam, ali malo, većinom navečer kad sve obaveze izvršim – otkriva. Iva je učenica Glazbene škole, svira klavir. I u Glazbenoj školi je čekaju zadaci. - Preko vikenda snimim profesorici svoj cijeli program te mi ona preko poruke pošalje što eventualno treba bolje izvježbati ili promijeniti u tehnici sviranja. Pošto sviranje ostavljam većinom preko vikenda, ali naravno vježbam i preko tjedna, uspijevam sve uskladiti s gimnazijom – zadovoljna je Iva, koja je među više od tisuću srednjoškolaca koji su morali školske klupe zamijeniti online nastavom.

Učenje za maturu

Oliver Kukas (18) iz Donje Stubice, maturant prirodoslovno – matematičkog smjera Gimnazije Antuna Gustava Matoša iz Zaboka ističe kako trebamo biti zahvalni što živimo u vremenu u kojem imamo ovakve mogućnosti online nastave. - Teško bi bilo zamisliti što bi se dogodilo da moramo odgoditi nastavu i mature jer između ostalog ne znamo do kad će trajati ova situacija s koronom. Nastava funkcionira tako da nam, u većini slučajeva, profesori pošalju zadatke, uz materijale za dodatna pojašnjenja, pomoću kojih obrađujemo gradivo. Također često nam ostave video i zvukovne materijale za predmete za koje je to potrebno, na primjer za matematiku i fiziku. Isto tako imamo i mogućnost upita profesora oko nejasnoća – kaže Oliver. Na pitanje kako mu izgleda jedan školski dan od kuće, Oliver pojašnjava da većinu vremena dnevno potroši na učenje - Jedino je pitanje da li za školu ili se pripremam za maturu. Dobar dio zadataka koje dobivamo za nastavu na daljinu nisu obavezni, pa se pokušavam čim više koncentrirati na učenje za maturu i prijemni ispit. Ovisno kako koji dan, nekad potrošim svega sat vremena na nastavu, a nekad i do tri-četiri – pojašnjava nam Oliver. S profesorima ima mogućnost komunikacije preko maila i portala preko kojih rade. Dostupni su za upite oko nejasnoće gradiva. Također s razrednicom imaju grupnu komunikaciju gdje dobivaju nove informacije i pomoć oko nejasnoća ili tehničkih poteškoća.

Želi upisati medicinu

Maturant Oliver smatra da je nastava na daljinu iznimno funkcionalna. - Najveća mana je gubitak odgojnog elementa koji pruža standardna nastava. Iako funkcionalna, nastava na daljinu je mnogo napornija jer zahtjeva više vremena za obradu iste količine gradiva. Upravo ovdje moram istaknuti razočarenje što se od maturanata očekuje da će po cijele dane rješavati zadatke iz petnaestak predmeta, dva mjeseca prije mature, umjesto da se posvete predmetima koji su im potrebni za spomenutu maturu. U prilog tome ide što je postalo očigledno da se više nećemo vratiti u školske klupe, dakle nema ispita što znači da sada učimo „za sebe“. Nakon turbulentne školske godine ometene najprije štrajkom profesora pa sada i ovom pandemijom, mislim da bi bilo prije svega savjesno i odgovorno od profesora, ili od državnog vrha, tko god o tome odlučuje, maksimalno osloboditi maturante odnosno učiniti sve zadatke fakultativnim. Mislim da je online nastava prije svega kompromis pa zašto ga ne učiniti čim povoljnijim za sve, a ne konzervativnim pristupom ići linijom „Neka to samo oni odrade, inače bi morali“ jer nažalost to „inače“ danas nije slučaj – kaže Oliver, koji što više vremena pokušava odvojiti na pripremanje za maturu. - Trinom, na koji hodam na pripreme, je organizirao snimanje nastave zbog čega zaslužuju sve pohvale jer time ništa ne gubimo tako da i pripreme za maturu idu po planu – priča Oliver koji želi upisati Medicinski fakultet.

Ocjenjivanje

Kako bi trebalo izgledati ocjenjivanje pitamo ga. - To je vrlo komplicirano pitanje jer jednostavno ispiti ne dolaze u obzir zbog lakoće prepisivanja. Usmena ispitivanja prema meni isto tako nisu adekvatna jer ne posjeduju svi kameru pomoću koje bi se smanjila mogućnost varanja, a neki niti mikrofon. Prema tome jedini preostali način je vrednovanje sastavaka i eseja, ali postoje predmeti koji se isključivo temelje na činjeničnom znanju poput matematike. Problem sa zaključivanjem ocjena na temelju dosadašnjih postignuća je kako motivirati učenike na učenje nastavnih sadržaja koji su preostali. Moje rješenje bilo bi maturantima zaključiti ocjene na temelju sadašnjeg stanja, jer kao što sam već naglasio mislim da maturante ne treba tjerati više na učenje jer „znaju što trebaju“. Za ostale mislim da ih treba poticati davanjem i pregledavanjem zadaća. Možda neće učiti onoliko koliko bi da je normalna nastava, ali barem će im gradivo „proći kroz ruku“. Također treba im omogućiti dobivanja ocjena kako bi mogli podići prosjek, iz predmeta iz kojih se to može – mišljenja je ovaj maturant. Oliver je, inače, državni prvak u šahu. Korona je odgodila i ta natjecanja.

- Inače treniram kod kuće i samostalno već par godina tako da sad jedino imam više vremena za posvetiti se šahu. Međutim, lošija strana je to što su se sva natjecanja otkazala. Od većih propustio sam juniorsku ligu, a juniorsko državno prvenstvo nadam se da će se održati prema planu krajem srpnja – kaže Oliver. I naposljetku, otkriva kako mu fali druženje s prijateljima, u školi i izvan nje. - Kako je postalo već vrlo izvjesno da se nećemo vratiti u klupe najviše žalimo za Norijadom, službenim oproštajem od škole i drugim običajima koje maturanti provode – rekao je Oliver. I nama je žao, no kako je rekao Oliver na početku, moramo biti zahvalni što živimo u doba moderne tehnologije da se može nastava pratiti online od kuće. U naše vrijeme toga nije bilo.

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook