Prethodni članak
Sljedeći članak

SANDRA HALUŽAN: Vratila sam se tradicijskim skladbama, Desiniću i svojim korijenima


Foto: Sara Pavleković Preis i Većeslav Tepšić

Pandemija i virtualni koncerti u njoj su probudili pitanje ˝Gdje sam ja u svemu tome?˝ Odgovor na to pitanje potražila je u vlastitom stvaralaštvu, u jazz bluesu, zagorskoj tradiciji i svojim korijenima. Multiinstrumentalistica, vokalistica, vokalna pedagoginja, aranžerka i skladateljica Sandra Halužan koja potječe iz glazbeničke obitelji svoje korijene vuče iz rodnog mjesta hrvatskog skladatelja, glumca i redatelja Đure Prejca.

Autentičnost

Ova jedinstvena umjetnica 2020. godine formirala je 'Sandra Halužan kvartet' kroz koji surađuje s Joeom Kaplowitzem na klaviru, Bojanom Skočilićem na kontrabasu i Antunom Profetom na bubnjevima. Riječi kojima bismo opisali njihovu sinergiju, emocije, posvećenost, prisutnost i energiju ne postoje jer je to kolektiv kojeg morate doživjeti uživo i dopustiti si da vas odvede u paralelni svijet u kojem zvuk pleše autentične slike ocrtavajući glatke i nježne, a istovremeno energične i neočekivane pokrete. Sandra sa svojim kvartetom komponira i izvodi jazz aranžmane autohtonih zagorskih skladbi i autorske skladbe na kajkavskom narječju. U siječnju 2022. godine snimila je album prvijenac pod nazivom 'Vu plavem/In The Blue' koji izdaje Geenger Records u ožujku 2022. godine. Uz sve to, djeluje u mnogim sastavima, a ovog je mjeseca Desiniću poklonila najljepši mogući poklon - 'Festival nove tradicije' koji je, u organizaciji njenog obrta 'Svemir zvuka' u dvorište Rodne kuće Đure Prejca doveo slovenski duo 'Zajtrk', u Dvor Veliki Tabor Ninu Romić i Jelenu Galić, 'Sandra Halužan kvartet', završni koncert polaznika vokalnog seminara i glazbenu igraonicu za djecu.

- Dugogodišnje istraživanje, bavljenje glazbom i želja za pronalaskom sebe kroz glazbu odvela me na put u prošlost, vratila sam se tradicijskim skladbama, Desiniću i svojim korijenima. Desinić ima super lokacije, mjesta gdje se trebaju izvoditi razne umjetnosti. Ja sam za početak zamislila glazbenu umjetnost. Kuća Đure Prejca je prekrasna, a bivajući tamo, čovjek se osjeća kao da se vratio u prošlost i sjedi na trijemu svojih predaka u Zagorju. Baš na tom mjestu zamislila sam koncert koji se i dogodio na 'Festivalu nove tradicije', a Dvor Veliki Tabor sam po sebi odiše tradicijom i umjetnošću pa je druga lokacija Festivala svakako bila planirana u Velikom Taboru. Festival je zamišljen kao vikend festival koncerata gdje se bendovi koji koriste motive tradicijske glazbe, bile to autorske glazbe ili obrade tradicionalne glazbe, mogu predstaviti široj publici. Tradicija koju predstavljamo na Festivalu ne mora nužno biti tradicija u smislu stare etno glazbe ili nove autorske glazbe s čistim etno zvukom već glazba s motivima etna u današnjim žanrovima - ispričala nam je Sandra kojoj je u realizaciji festivala pomogla Krapinsko - zagorska županija, Općina Desinić, Turistička zajednica područja Kumrovec, Desinić, Zagorska Sela, Ilustrai, Prostor Brewing, ali i njena obitelj, prijatelji i poznanici bez kojih bi ovaj događaj bio mnogo siromašniji.

Festival

Ono što joj je bila početna ideja je da dvije, ranije spomenute lokacije, ožive, prodišu tradicijom i da se zaodjenu u malo drugačiju atmosferu od svakidašnje. Kaže, bila je ovo probna godina, nije ni sama bila sigurna hoće li se prvenstveno njoj svidjeti, a nakon toga i cijelokupnoj zajednici, no sudeći po reakcijama Festival je bio pun pogodak!

- Zanimalo me hoće li se prvo meni svidjeti, kako će ispasti, hoće li ljudima biti interesantno. Zahvalna sam na podršci ljudi iz Zagreba i drugih gradova koji istražuju tradiciju, bave se istom, proučavaju stare etno zapise i trude se promovirati tradicijsku glazbu uz želju za opstankom tradicije. Dobila sam mnogo poruka podrške sa zaključcima kako je ovakav događaj izrazito bitan za današnju scenu - prepričava nam Sandra pa se osvrnula i na popratni program.

- U sklopu Festivala održana je i glazbena igraonica za djecu gdje su polaznici isprobavali glazbu na 15-ak instrumenata kroz igru. Na kraju smo složili dječji big band, djeca su super reagirala, a osim toga trajale su i vokalne radionice gdje je bilo sedam polaznika iz Hrvatske i Slovenije - ispričala je i dodala kako s Festivalom planira nastaviti, možda uz više sadržaja, ali u jedno je sigurna - da 'Festival nove tradicije' ostaje u Desiniću gdje ima toliko prekrasnih, potentnih lokacija koje samo čekaju da se oviju u plašt umjetnosti.

'Vu plavem'

Na kraju razgovora, dotakli smo se i njenog albuma ' Vu plavem' na kojem se nalazi devet skladbi. 'Vu plavem trnaci' Đure Prejca prva je skladba albuma, a posljednja njena autorska 'Iščem'.

- Krenula sam sa skladbom Đure Prejca iz Desinića koju sam pjevala s 12 godina u emisiji HRT-a i koja je nekako obilježila moje rano djetinjstvo. Završna skladba zatvara krug, ili otvara, jer govori o potrazi za samim sobom. Album se snimao uživo u studiju 21 Josepha Kaplowitza u Bistri, analogno kao nekad prije kada nije bio digitalija. Ideja je bila da dobijemo stariji zvuk 50-ih godina odakle većina pjesama i potiče. Emotivno sam vezana za te skladbe pa su iz tog razloga jake interpretativno i aranžmanski. To su skladbe koje vas mogu dotaknuti u srž bića, ako si to dozvolite - rekla nam je Sandra za koju je tradicija povratak korijenima, prema kojoj se, kako sama kaže, odnosi sa strahopoštovanjem, a njene motive uzima za izražavanje, pritom pazeći da je ne naruši na bilo koji način.

Svakako vam preporučujemo da zapratite njen rad, ali i poslušate album.

P.S. Ne zaboravite, dopustite si da vas glazba dotakne u srž vašeg bića!

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook