Prethodni članak
Sljedeći članak

SREBAČIĆ: 'Nova sportska dvorana, obnovljen Dom kulture i Fellerova zgrada koja će postati muzej s turističkim sadržajima najznačajniji su projekti na području našeg grada'

'Iz HDZ-a sam izašao bez ikakve srdžbe. Jednostavno u nekim stvarima nismo mogli naći zajednički jezik. Tako je najbolje i da dalje nastavimo razgovarati kao ljudi jer moramo i dalje surađivati i raditi u interesu naše Stubice'


Zagorski list počeo je s objavljivanjem serijala intervjua sa zagorskim gradonačelnicima i načelnicama povodom završetka četverogodišnjeg mandata. Sve intervjue prenosit ćemo u narednim danima i na našem portalu zagorje.com

Na kraju četverogodišnjeg mandata razgovarali smo s gradonačenikom Donje Stubice Jurajem Srebačićem, o ostvarenim projektima u proteklom razdoblju te o najvažnijim ostvarenim projektima.

ZL: Još jedan mandat koji obuhvaća četverogodišnje razdoblje je pri kraju. Koja četiri projekta, odnosno investicije bi istaknuli kao najznačajnije?

Srebačić: Najvažniji je projekt izgradnja sportske dvorane pri osnovnoj školi koja je stajala oko 17 milijuna kuna. Od ukupnih troškova na Grad je otpalo 5, 6 mil. kuna ili 33, 63 posto, a ostatak su sredstva Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova. Dvorana sa svim pratećim prostorijama ima 3200 četvornih metara iskoristivog prostora. Prikladna je za odvijanje svih dvoranskih sportskih natjecanja i može primiti oko 1.300 gledatelja. Riječ je o jednom od najkvalitetnijih sportskih objekata u posljednjih 30 godina. Drugi značajan projekt je Dom kulture koji je obnovljen. U ovom mandatu na njegovu rekonstrukciju utrošeno je više od milijun kuna. Promijenjena je stolarija, uređen sanitarni čvor, popločen cijeli prostor dvorane, izvršen popravak zidova te bojanje stropa i zidova. Postavljena je i stropna rasvjeta te riješeno grijanje s priključkom na plin. Izvršen je i djelomični popravak krovne konstrukcije i postava novog limenog pokrova. Još je ostalo za riješiti klimatizaciju, a Dom kulture će uskoro biti spreman za svečano otvorenje i upotrebu. Infrastruktura je isto tako važna. U ovom mandatu ukupno je asfaltirano 1, 1 km u vrijednosti 1.154. 575 kuna, a u suradnji sa Županijskim cestama KZŽ presvučeno je novim asfaltnim slojem 3, 2 km cesta na području grada te su na dijelu dionica postavljeni cestovni rubnjaci, a mjestimice je uređena i odvodnja. Uredila se oborinska kanalizacija i nogostup u Podgorskoj cesti. Početkom mandata završeno je i 300 m nogostupa u suradnji sa ŽUC-om. Pred kraj prošle godine započeti su radovi u manjem obimu i nastavljeni ove godine u dužini 230 metara. ŽUC je dosad kompletno izvršio svoj dio radova, a to se odnosi na oborinsku kanalizaciju, postavljanje vanjskog cestovnog rubnjaka, popravak i asfaltiranje oštećenog dijela kolnika, nakon čega će Grad Donja Stubica krenuti s postavljanjem unutarnjih rubnjaka i asfaltiranjem nogostupa. Kao važan projekt u kojem vidimo i turistički potencijal je Fellerova zgrada koju želimo pretvoriti u ljekarnički muzej. Podrumski prostori imat će poljoprivrednu namjenu, na prvom će katu biti smještena Kajkaviana, a u potkrovlju prostor za mlade. Radovi su počeli krajem 2016. godine, a procijenjena vrijednost do privođenja namjeni iznosi 12.480.000 kuna. Radi se po fazama. U 2016. godini Ministarstvo kulture podržalo je ovaj projekt s 1.600.000 kuna, a i ove godine financiraju radove s 1.800.000 kuna. Vrlo dobru suradnju imamo s privatnim sektorom, koji je također u ovih nekoliko godina imao značajne investicije. Terme Jezerčica investirale su oko 27 mil. kuna, Trgostil je izgradio veliki trgovački centar, investicija vrijedna 18 mil. kuna, a Perfa je rekonstruirana svoju peradarsku farmu prema EU standardima uloživši oko 30 mil. kuna, a koje smo oslobodili plaćanja komunalnog doprinosa. Subvencionirali smo kredite poduzetnicima i obrtnicima u iznosu od 1 posto.

ZL: Od komunalnih investicija, što bi izdvojili kao bitno?

Srebačić: Izgrađen je nogostup u centru Donje Stubice, tj. u Topličkoj cesti, lijeva i desna strana, od mosta do policijske postaje. Oborinski kolektor u Pustodolu je projekt koji je s 80 posto vrijednosti podržalo Ministarstvo regionalnog razvoja. Time smo dobili značajno proširenje ceste i kvalitetnu oborinsku odvodnju. U prošloj je godini zacjevljeno 210 metara, a nastavak slijedi u ovoj godini i to oko 400 metara. Odmah potom na tu cijelu dionicu ide nogostup i proširenje ceste na 4 metra. Rok za završetak radova je kraj srpnja ove godine. Prošireno je i gradsko groblje i potpuno uređene dvije mrtvačnice. Istaknuo bi i sanaciju 5 velikih klizišta koji su stajali više od pola milijuna kuna uz one standarde poslove na održavanju komunalne infrastrukture. U 2014. nabavili smo i novi traktor s priključcima, a isto tako važna investicija Hrvatskih voda u koordinaciju Grada je bila regulacija potoka Mesečaj i uređenje okoliša oko njega čime se to područje zaštitilo od poplava i dobilo otvoren pogled na naselje Gornja Podgora i Park prirode Medvednica.

ZL: Obnovljena i zgrada Pučkog otvorenog učilišta, a obnavlja se i objekt NK Stubica.

Srebačić: Da, uredili smo zgradu Pučkog otvorenog učilišta. U omjeru 60:40 Ministarstvo gospodarstva i Grad financirali su zamjenu stolarije energetski učinkovitom, a zatim je sanirano i krovište i obnovljeno pročelje zgrade sredstvima Ministarstva kulture i Grada. Investicija je stajala oko 462.000 kuna. Ovih dana završena je planirana etapa uređenja klupskih prostorija kod NK Stubica i prilaz samom objektu. Moram reći i da je na području Grada za 8 društvenih domova u tijeku postupak legalizacije.

ZL: Naravno, u Gradu postoje projekti koji su u tijeku realizacije ili su spremni za prijave na sredstva iz EU fondova. U kojoj je to fazi realizacije?

Srebačić: Takvih većih investicija imamo nekoliko. Od već spomenute Fellerove zgrade koja se obnavlja sredstvima Ministarstva kulture i manjim učešćem iz proračuna Grada, važna investicija koja je u fazi realizacije je rekonstrukcija nerazvrstane županijske ceste Gornji Hruševec – Vurača u dužini 1800 metara, koja je nominirana za sredstva iz EU fondova. Investicija je procijenjena na 3.410. 800 kuna. Prođe li na natječaju, financiranje će biti u 100 postotnom iznosu iz EU fondova. Ovih dana prijavit ćemo na mjeru 7.4. u Ministarstvu poljoprivrede rekonstrukciju i dogradnju DV Bubamara. Radovi bi obuhvatili rekonstrukciju i zamjenu krovišta, kotlovnice, proširenje kapaciteta, zamjenu stolarije i uređenje fasada. Investicija je vrijedna 5, 5 mil. kuna. Grad se prijavio i na natječaj za izradu projekta za reciklažno dvorište. Natječaj je pozitivno riješen, i odobrena su nam sredstva u iznosu 80.000 kuna. Slijedi projektiranje kako bi se mogli prijaviti na natječaj za izgradnju. U planu je i nastavak uređenja zgrade stare žandarmerije koji služi kao multimedijalni centar za mlade te za izložbe. Ove godine bi se izradila projektna dokumentacija za kompletno uređenje, a najesen također planiramo asfaltirati i obilježiti parkiralište za potrebe sportske dvorane i groblja.

ZL: Što mislite da bi trebalo realizirati na području Grada Donja Stubica u narednom razdoblju?

Srebačić: Ono što sam ja planirao je zatražiti od Krapinsko - zagorske županije da se izvrši projektiranje priključne ceste od D307 (kod Stubičkih Toplica) na rotor kod Bračaka, kako bi u skoroj budućnosti moglo doći do izgradnje. Prema Prostornom i Urbanističkom planu, Grad Donja Stubica ima rezerviran i prostor za trasu male obilaznice uz željezničku prugu Zabok – Gornja Stubica. Početak bi bio na državnoj cesti D307 kod Termi Jezerčica, a potom bi se spojio na D307 u visini Dvorca Golubovec. Obilaznica bi omogućila da se teretni promet preusmjeri na obilaznicu, a priključna cesta bi skretala promet na autocestu, a ne da ide kroz centar Stubičkih Toplica i Oroslavja. Obje ceste bi rasteretile državnu cestu D307 koja bi tako postala vrlo atraktivna turistička cesta. Mislim da će ovo podržati svi kandidati za gradonačelnika. Založiti bi se trebalo i za izgradnju pješačke i biciklističke staze uz Topličku cestu od Stubičkih Toplica do Gornje Stubice. Bio bi to zajednički projekt općina Stubičke Toplice i Gornja Stubica te Grada Donja Stubica, a vezan je za još bolju turističku ponudu koja je u usponu. Poticati i po potrebi prilagođavati infrastrukturu našim privrednicima.

ZL: I sami kažete da je turistička ponuda u usponu. Koliko ste zadovoljni turističkim rastom u Gupčevom kraju?

Srebačić: Evo, mogu reći da je za vrijeme mog mandata na inicijativu Grada Donja Stubica i mene kao gradonačelnika došlo do spajanja turističkih zajednica u jedinstvenu TZ područja Donja Stubica i Gornja Stubica i takav vid djelovanja pokazao se puno efikasnijim nego da svaka zajednica radi zasebno. Na ovaj način zajedničkim snagama možemo turistima prezentirati sve značajne kulturne znamenitosti i prirodne ljepote te blagodati koje Gupčev kraj nudi. Upravo u svrhu te kulturne i turističke ponude obnavljamo i Fellerovu zgradu, nekad svjetski poznate ljekarničke obitelji u muzej, a isto tako zadovoljni smo povećanjem broja turista kao i interesom za otvaranjem novih smještajnih kapaciteta. Budući biser turizma bit će i lokalitet Stari grad gdje se već nekoliko godina vrše arheološka istraživanja. U mom prošlom mandatu zemljište smo otkupili od privatnih vlasnika te je sam lokalitet vlasništvo Grada, dok iskapanja financira Ministarstvo kulture uz manje učešće Grada.

ZL: G. Srebačić tri ste mandata gradonačelnik. Kroz dva mandata bili ste HDZ-ov kandidat. Iz HDZ -a ste izašli.

Srebačić: Upravo tako. Tri sam mandata gradonačelnik. U prvom mandatu bio sam kao nezavisni na HDZ-ovoj listi. Poslije sam se učlanio u HDZ i opstao njihov kandidat kroz dva mandata. Mislim da je puno toga napravljeno na području Grada, a da sami građani to vide i osjete. Po četvrti mandat mislio sam ići s Hrvatskom strankom svih kajkavaca, međutim radi nedosljednosti u vođenju stranke, a sad pred kandidiranjem došlo je do razmimoilaženja u stranci što meni ne odgovara. Ovo pokazuje da stranka nije zrela za vođenje Grada. Iz HDZ-a sam izašao bez ikakve srdžbe. Jednostavno u nekim stvarima nismo mogli naći zajednički jezik. Tako je najbolje i da dalje nastavimo razgovarati kao ljudi jer moramo i dalje surađivati i raditi u interesu naše Stubice. Preveliko strančarenje nije dobro, jer to nazaduje samu sredinu.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook