Prethodni članak
Sljedeći članak

Stiže novo nevrijeme! Vakula najavio: 'Bit će to jedna žešća ljetna oluja'


Objavljena je detaljna vremenska prognoza za sljedeće dane. Sutra će biti još pretežno suho, sunčano i vruće, uz jačanje južine, zatim promjenjivo, osobito u petak i subotu uz pljuskove, grmljavinu, ponegdje i olujno nevrijeme, pri čemu će za vikend i zamjetno osvježiti.

Sutra još pretežno suho, sunčano i vruće, uz jačanje južine
"U četvrtak će na istoku Hrvatske biti sunčano i vruće, danju zamjetno toplije nego u srijedu. Vjetar umjeren jugozapadni. Jutarnja temperatura oko 19°C, najviša dnevna između 31 i 35°C. I u središnjoj Hrvatskoj sunčano i vruće, danju s umjerenim južnim i jugozapadnim vjetrom te najvišom temperaturom oko 31°C. Na sjeveru popodne postoji mala vjerojatnost za kišu.

U gorju i na sjevernom Jadranu barem djelomice sunčano. Ujutro mjestimice u Lici kratkotrajna magla. S prolazno više oblaka može pasti malo kiše, pa i u obliku ponekog pljuska, osobito na širem riječkom području te u unutrašnjosti Istre i u Gorskom kotaru. U gorju popodne gdjegod moguće jak jugozapadnjak, na moru jugo i oštro u jačanju. Najniža temperatura zraka od 15 do 20°C, na moru 25°C, a najviša većinom između 27 i 31°C.

U Dalmaciji sunčano uz slabo i umjereno jugo te malo do umjereno valovito more koje će uz 27°C pružati olakšanje od dnevne vrućine i najviše temperature zraka između 30 i 34°C. U unutrašnjosti će popodne biti slabog razvoja oblaka, no ostat će uglavnom suho. Na krajnjem jugu Hrvatske pretežno vedro, uz more uz opet toplu noć. Štoviše, temperatura zraka će rijetko biti niža od 25°C, a danju vruće. Vjetar slab do umjeren južni i jugo", rekao je HRT-ov meteorolog Izidor Pelajić.

Od petka promjenjivije, moguće nevrijeme
Pelajić je nastavio: "Za vikend na kopnu svježije, promjenjivo i nestabilno. Glavnina kiše past će s petka na subotu, najprije na sjeveru i zapadu, u subotu na istoku. Pljuskovi s grmljavinom ponegdje će biti izraženi, moguća je obilna kiša. U nedjelju postupno smirivanje, ali i dalje nestabilno.

Oblaci, kiša i grmljavina najprije će stići na sjeverni Jadran - već u petak, zajedno s jakim jugom. U Dalmaciji tek poslije, glavninom u subotu, kad će osjetno osvježiti i na jugu. Moguća je obilnija kiša i vrlo vjerojatno nevere na moru. U nedjelju malo mirnije, ponegdje još pljusak, osobito na sjeveru gdje će prolazno zapuhati bura."


Meteorolog HRT-a Zoran Vakula kratko je rekao za Index da će u petak biti jedna malo žešća ljetna oluja te da je vrlo mala šansa da se ponovi nedavno nevrijeme. Vakula je objavio i veliku prognozu koja obuhvaća i analizu vremenskih prilika u dosadašnjem dijelu ljeta.

Kao što je uobičajeno kod ljetnih lokalnih pljuskova, količina oborine bila je nejednoliko raspoređena. No može se zaključiti kako je kišovitije bilo u zapadnim kopnenim krajevima i osobito na sjevernom Jadranu, dok je na srednjem Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije bilo najizraženijeg manjka oborine u odnosu na višegodišnje srednje vrijednosti.

Pritom, napomenuo je Vakula, valja istaknuti kako je prema trenutačno dostupnim podacima, koje još trebaju provjeriti klimatolozi DHMZ-a, u Rijeci ovo bio najkišovitiji srpanj od 1948. godine, od kada se obavljaju službena mjerenja na toj postaji DHMZ-a. Ukupna srpanjska količina oborine bila je 216.7 mm ili litara po četvornome metru, a dosadašnji rekord bio je iz srpnja 1960. - 201.3 mm.

Istodobno je na postaji Split Marjan tijekom srpnja izmjereno samo 2.5 mm oborine. Manje od toga od 1948. godine bilo je samo 5 puta u srpnju - najmanje 1993. i 2013. godine, samo 0.3 mm.

Prema trenutačno dostupnim podacima može se zaključiti kako je u Rijeci, primjerice, ovogodišnji srpanj bio osmi najtopliji u povijesti mjerenja na toj postaji, u zagrebačkom Maksimiru sedmi, na splitskom Marjanu i Osijeku peti, u Dubrovniku i Gospiću treći, a na Zavižanu čak drugi.

Podjednako srpnju, i dosadašnji dio ove godine, razdoblje od 1. siječnja do 31. srpnja, u većini je Hrvatske bilo među osam najtoplijih takvih razdoblja u znanoj nam povijesti službenih mjerenja.

Zagreb je na korak do rekorda po količini oborina ove godine. Na drugom je mjestu, naime, ukupna količina oborine dosadašnjeg dijela ove godine na postaji Zagreb Maksimir. Više od ovogodišnje 692 litre po četvornome metru u prvih sedam mjeseci bilo je samo 2014. godine. Na Jadranu su manja odstupanja. U Dubrovniku čak postoji manji manjak u usporedbi s višegodišnjim srednjim vrijednostima.

Hoće li stabilnije vrijeme biti u kolovozu?
Danima se već najavljuje kako će početkom kolovoza biti promjenjivo vrijeme, uz temperaturu zraka uglavnom oko prosječne za doba godine, a osobito tijekom prvog vikenda i osjetno nižom od uobičajene. Pljuskovi s grmljavinom bit će opet česti, i to već ovaj tjedan.

Ponegdje će opet biti i olujnog nevremena, i to ne samo u većini unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu nego i u južnijim krajevima. Stoga bi valjalo pozornije pratiti svakodnevne vremenske prognoze i posebice upozorenja na opasne vremenske pojave stručnjaka DHMZ-a, koja su osim na njihovim mrežnim stranicama i u europskom Meteoalarm sustavu, napomenuo je Vakula.

Prognoze za drugo i treće desetodnevlje kolovoza nisu još dovoljno pouzdane, ali može se primijetiti kako je sve veća vjerojatnost dugotrajnijeg razdoblja suhog, stabilnog i razmjerno toplog vremena ne samo na srednjem i južnom Jadranu, gdje ga je bilo i u srpnju, nego diljem Hrvatske i bliže okolice, piše Index.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook