Tri ravnopravna pobjednika
Smotra tamburaških orkestara i sastava
Za razliku od subotnje smotre kazališnih amatera, nedjeljna 29. smotra tamburaških orkestara i sastava, u sklopu Prvog festivala amatera u kulturi, pobudila je zanimanje publike za zvuke tambure i lijepih uhu ugodnih vokala.

Bilo je deset sudionika, od kojih su revijalno nastupili Tamburaški orkestar KUD-a „Lovro Ježek“ (odrasli) iz Marije Bistrice, uz vokalno moćne mačanske „Kajde“. Pjevale su „Iščem zvijezdu“ , a davno su je našle, kao i mjesto u srcima publike.

Tamburaši KUD-a Mihovljan i Harmonikaško-gitaristički orkestar Glazbene sekcije DORA KPD-a „Zlatarjeve“ također su bili dio revijalnog programa. Na primjeru Zlatarščana i njihova voditelja Mislava Svibna moglo se zaključiti što znači imati mladog, ambicioznog i glazbeno visokoobrazovanoga glazbenika u svojoj životnoj sredini.

Zapravo, sve udruge s kulturnim predznakom blagodat su za društveni život svojih sredina i njihovo djelovanje valja pratiti, poticati, valorizirati, nagraditi …jer uistinu svojim stvaralaštvom pridonose ljepoti življenja u manjim sredinama. Organizator 29. smotre tamburaških orkestara i sastava, Zajednica amaterskih kulturno-umjetničkih udruga KPŽ-a, zacijelo tako i djeluje. U Zlataru suorganizator im je bio agilni KUD Belec, koji sa svojih sedam sekcija uspješno djeluje od 2014. godine.

Polke, čardaši i drmeši
Tko ne bi zapljeskao kad na pozornicu izađe devet malih tamburaša, folklorni sastav KUD-a „Lovro Ježek“ iz Marije Bistrice, čija je voditeljica prof. Tatijana Lenart, pa još kad zasviraju polke i drmeše.

Ili kad Ivana Herceg, Stela Beljak, Katarina Sokolić i Marta Macan zapjevaju narodnu „Julijuša deneka dvanajstoga“, uz tamburaški sastav KUD-a „Ljudevit Gaj“ Mače pod dirigentskim vodstvom Danijela Rožankovića i instrumentalnim solistima Ivan Varga (truba) i Hrvoje Zvonar (klarinet). S punim pokrićem zavrijedili su pobjedu u programskoj kategoriji „folklorni sastav“.
O pobjednicima odnosno najuspješnijima u pojedinim kategorijama odlučivao je selektor Marko Blašković, profesor na VIII. Odsjeku za Glazbenu pedagogiju i tambure Muzičke akademije u Zagrebu.

Tamburaši sa Laza Bistričkog poveli su publiku u vojvođansku ravnicu, s potpurijem iz Vojvode i Banatskim mađarcem, dodavši i dva čardaša.

U kategoriji „folklorni orkestar“ pobijedili su tamburaši iz KUD-a Sv. Križ Začretje, čiji je voditelj Danijel Rožanković iz Zaprešića, široj publici znan kao član tamburaškog sastava „Savski valovi“.

U kategoriji „koncertni sastav“ pobjedničkim se priznanjem okitila tamburaška sekcija KUEU-a „Kaj“ iz Zlatar Bistrice, čiji je voditelj Matija Vučković, mladi učitelj glazbene kulture u zlatarskoj Osnovnoj školi „Ante Kovačića“. Tome je zacijelo pridonijela izvedba „Slavonske rapsodije“ Julije Njikoša.

Od Radojke do Evite
Druga je njihova točka bila izvedba poznate evergreen kajkavske popevke „Teku dani, teku cajti“ Miše Doležala i Vilija Čakleca iz festivalske 1984. godine. Tada ju je pjevao Krunoslav Kićo Slabinac, a sada Leonard Fulir.

Još jedna kajkavska festivalska popevka čula se na tamburaškoj smotri, „Kaj bi rekli jednom drugom“ Dalibora Paulika iz 1987. godine. Na maestralnu interpretaciju Radojke Šverko podsjetila je vokalna solistica Maja Šćuric, uz tamburaški sastav KUD-a Belec pod vodstvom Roberta Mihovilića, sve prisutnijeg i uspješnog akademski obrazovanog glazbenika u zagorskom zviježđu.

U kategoriji „koncertni sastav“ nastupili su i tamburaši KUD-a Pregrada, čiji je voditelj Matija Krizmanić koji je tamburaški sastav preuzeo u prosincu 2024. godine. Iznenadio je izbor vokalne solistice Lucije Vrhovski koja je publici ponudila, uz tamburašku pratnju, skladbu Dont Cry For Me Argentina, pjesmu koju su napisali i skladali Andrew Lloyd Webber i Tim Rice dok su istraživali život argentinske voditeljice Eve Perón , a izvodi se i u mjuziklu „Evita“ iz 1978. godine.
