U prvih šest mjeseci rada OHBP-a obrađeno 36 posto više pacijenata nego u istom razdoblju lani
Više od 27.450 pacijenata prošlo je kroz Objedinjeni hitni bolnički prijem Opće bolnice Varaždin koji je s radom započeo u travnju ove godine. U odnosu na isto razdoblje prošle godine, točnije od travnja do kraja listopada 2022., govorimo o povećanju broja pacijenata za 36% - rečeno je, između ostalog, na završnoj konferenciji projekta „Uspostava objedinjenog hitnog bolničkog prijema u Općoj bolnici Varaždin“.
Istaknuvši kako je za Varaždinsku županiju ova godina – godina zdravstva, župan Anđelko Stričak podsjetio je kako je je paralelno uz OHBP vrijedan 3,8 milijuna eura izgrađena i dnevna bolnica/jednodnevna kirurgija u vrijednosti od 7,5 milijuna eura. Sveukupno riječ je o investicijama u vrijednosti od 11,3 milijuna eura.
- U središte svih naših zdravstvenih ustanova nastojimo staviti pacijenta, odnosno one kojima je potrebna zdravstvena skrb. Smatram da smo izgradnjom ovog objekta u tome uspjeli. Osim što gradimo i uređujemo potrebne zdravstvene prostore i opremamo ih suvremenom medicinskom opremom, zainteresiranim liječnicima nastojimo omogućiti potrebne edukacije i specijalizacije. Trenutno tako u svim zdravstvenim ustanovama na specijalizaciji imamo oko 150 liječnika, od kojih njih oko 120 je iz Opće bolnice Varaždin – rekao je župan Stričak – osvrnuvši se i na liste čekanja.
- Na određeni zahvat, pretragu ili uslugu u Općoj bolnici Varaždin naručeno je 55.392 ljudi. Ako gledamo broj stanovnika u Varaždinskoj županiji, možemo reći kako svaki treći stanovnik Varaždinske županije čeka na određenu uslugu u OB Varaždin. Vjerujem da ćemo uz napore liječnika bolnice, kao i boljom koordinacijom naših zdravstvenih ustanova uspjeti te liste čekanja smanjiti – zaključio je župan Stričak.
Ravnatelj Opće bolnice Varaždin dr. sc. Damir Poljak istaknuo je kako je vrijednost izgradnje objedinjenog hitnog bolničkog prijema nemjerljiva kako za žitelje Varaždinske županije, ali i šire, tako i za zdravstvene djelatnike.
- Varaždinska bolnica je na ovaj način, sva ona mjesta na koja su pacijenti dolazili, a riječ je o šest ambulanti, interna, kirurgija, urologija, otorinolaringologija, okulistika i neurologija, smjestila na jedno mjesto. Ti pacijenti danas dolaze na jedno mjesto gdje ih kvalitetni zdravstveni stručnjaci zbrinjavaju u promptnom vremenu. Dnevno kroz naš OHBP prođe više od 250 pacijenata, što je veliki optjecaj, ali zasad sve one koji zatraže našu pomoć kvalitetno zbrinjavamo - rekao je ravnatelj Poljak koji se pohvalio kako bolnica napreduje i po pitanju smanjivanja liste čekanja.
- Osigurali smo rad u dvije smjene te subotama i nedjeljama. Djelatnici su prihvatili takav način rada jer shvaćaju važnost rješavanja lista čekanja, kao i mjere iz Nacionalnog plana oporavka i otpornost i mislim da ćemo do sredine prosinca sa listama biti u zadanim okvirima, ispod 200 dana čekanja – najavio je ravnatelj Poljak.
Voditelj OHBP-a Zoran Antončić, dr. med. spec. internist i subspec. gastroenterologije okupljene je upoznao sa strukturom, ali i radom OHBP-a.
- Izgradnjom OHBP-a Opća bolnica Varaždin dobila je moderni i funkcionalni prostor za zbrinjavanje hitnih pacijenata. U njemu imamo zaposleno 49 medicinskih sestara, dok je 70-tak liječnika u dežurstvu. Ujedno, moram naglasiti kako je sam proces spajanja i prilagodbe prošao u najboljem mogućem redu kako za same pacijente tako i za liječnički i sestrinski kadar. Iako imamo povećan prijem pacijenata u odnosu na prošlu godinu, pokazali smo da možemo i da su svi naši pacijenti kvalitetno zbrinuti – rekao je Antončić.
Završnoj konferenciji prisustvovao je i ravnatelj Uprave za financijske poslove i javnu nabavu u Ministarstvu zdravstva Gordan Žanić, predstavnice Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije, pročelnica za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić, predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije doc. prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač, pročelnica Odjela za sestrinstvo Sveučilišta Sjever izv. prof. dr. sc. Marijana Neuberg i ostali uzvanici.
Razdoblje provedbe projekta trajalo je od 11. siječanja 2017. godine do 30. studenog 2023. godine. Ukupna ugovorena vrijednost projekta određena je u iznosu od 3.104.787,65 eura, dok ukupna vrijednost projekta nakon provedbe iznosi 3.833.237,29 eura, a EU je projekt sufinancira sa 1.858.1.19,32 eura.