Prethodni članak
Sljedeći članak

[USKRSNO PUCANJE] U Zagorju smrtno stradalo dijete, a dva muškarca se teško ozlijedila kobnog Uskrsa prije par godina

Uskrsno pucanje, iako je tradicija, vrlo je opasno po ljude i imovinu


Fotografija je iz arhive, ilustrativnog je karaktera i nije ni u kakvoj vezi s događajima koji se spominju u ovom tekst.

Nekima primitivizam, drugima velika radost i zabava, Uskrsno pucanje običaj je koji se održao i dan danas diljem naših krajeva. Tako će, bez sumnje, i ovog vikenda tradicionalno u Zagorju zagrmjeti iz mnogih kubura, pištola, mužara, priručno izrađenih topova, a isto tako, pucanje karabitom posebno je posljednjih desetljeća zaživjelo kao nezaobilazan običaj. No ono što mnogi nerijetko zaboravljaju jest činjenica kako je ta tradicija vrlo opasna te nije rijetkost da u tim prigodama netko teško strada, zadobije teške ozljede, a nažalost i smrtno strada. Posebno nam je u sjećanju ostala crna statistika iz 2016. godine, kada je na Veliku Subotu, tog 'nesretnog' 26. ožujka, smrtno stradalo jedno dijete, dok su istog vikenda dvije osobe teško ozlijeđene. Još uvijek su o tome javno dostupni podaci, koje smo pronašli u starim izvješćima Policijske uprave krapinsko – zagorske.

Policijska izvješća

Iako su sva policijska izvješća, pa tako i ova, poprilično štura, uistinu je grozno pročitati kakve su se sve tragedije dogodile u Uskrsnom vikendu te 2016. godine. „Došlo je do stradavanja sa smrtnim posljedicama maloljetnog djeteta, prilikom pucanja karabitom iz veće PVC kante, zapremnine 190 litara, koja nije odmah detonirala, te se dijete približilo kanti nakon čega se dogodila detonacija, uslijed čega je dijete dobilo ozljede sa smrtnom posljedicom, događaj se dogodio na livadi u blizini kuće u mjestu Svedruža, Petrovsko“, stoji u jednom od izvješća. U drugom se navodi kako je istog dana, tada 19-godišnji mladić, teško ozlijedio šaku lijeve ruke. On je punio mužar petardama u drvarnici blizu kuće u Vrhima Vinagorskim kod Pregrade, a kad je došlo do „nekontroliranog opaljenja“, zadobio je teške tjelesne ozljede. Dan kasnije, na sam blagdan Uskrsa, jedan je muškarac u mjestu Hromec kod Đurmanca ostao bez šake kad je također nekontrolirano opalila kubura dok ju je punio crnim barutom.

Kubure i mužari

Zbog svega toga i ove godine policijski službenik za prevenciju, PU krapinsko-zagorske, Željko Lež, poziva građane da prestanu s tim opasnim običajem. - Kako bi obilježavanje Uskrsnih blagdana proteklo u miru i svečano bez ugrožavanja sigurnosti ljudi i imovine, preporučamo da se odbaci opasan način pucanja karabitom, eksplozivnim i pirotehničkim sredstvima. U Zagorju postoji tradicija kada kuburaši gromoglasnim pucnjem obilježavaju Uskrsne blagdane. S tim u vezi skrećemo pozornost kuburašima i kuburaškim društvima da prilikom javnih okupljanja i izvođenja glasnog pucanja koja će se izvoditi tijekom blagdana, kojeg su dužni pravovremeno prijaviti i pribaviti odobrenje za mjesto i vrijeme izvođenja glasnog pucanja, da tom prilikom posebnu pozornost obrate na samo zaštitno ponašanje kako ne bi došlo do neželjenih posljedica i stradavanja. Mjesto izvođenja glasnog pucanja mora biti obilježeno i na to mjesto mora biti onemogućen pristup neovlaštenim osobama, mjesto izvođenja pucanja osiguravaju članovi kuburaškog društva, glasno pucanje se ne smije izvoditi u smjeru gdje je smještena publika, te na to mjesto nije dopušteno pristupiti otvorenim plamenom ili upaljenom cigaretom – rekao je Lež.

Pucanje karabitom

Isto tako, upozorava, ništa manje opasno nije ni pucanje karabitom. - Karabit je narodno ime za kalcijev karbid, a to je sivkasto-crna krutina specifičnog mirisa. Talište mu je vrlo visoko (oko 2300 C), te vrlo burno reagira s vodom oslobađajući zapaljiv plin etin koji sa zrakom stvara eksplozivne smjese. Zbog burne reakcije karabit treba čuvati podalje od vode i vlage i prilično je opasan za zdravlje ako bi se udahnuo, progutao, dok u kontaktu s kožom uzrokuje iritacije i opekline. Važno je naglasiti da se u slučaju požara karabita za njegovo gašenje nikako ne smije upotrebljavati voda niti pjena.  Djeca trebaju znati da pucanje iz karabita nije igra i da se tu kriju razne opasnosti. Uslijed detonacije stvaraju jaki zvučni efekti., prilikom pucanja karabitom iz raznih bačvi i posuda, nekad ne dolazi do opaljenja i detonacije te se vraća provjeriti što se dogodilo i tada dolazi do opaljenja koje izazivaju tragične posljedice, a posljedica mogu biti u vidu opekline na ruci ili na tijelu, može doći do oštećenja sluha, očiju, te dakako može doći i do oštećenja imovine. Ne smije se podcjenjivati dječju zainteresiranost za karabit i pirotehnička sredstva. Ne treba zanemariti dječju radoznalost, nego je usmjeravati u pravom smjeru i svakako obratiti pozornost gdje se vaša djeca igraju. Djeci ne treba poklanjati  ili kupovati nešto od čega bi mogli nastradati. Djeci je potrebno objasniti da je pucanje karabitom opasno i da to nije  igračka. Ako odrasli pucanje karabitom, napravama za glasno pucanje ne smatraju opasnim i ako ih nepropisno koriste, to će činiti i djeca. Roditelji ili osobe koje se brinu o djeci trebali bi znati dali djeca posjeduju ili koriste karabit ili neka druga pirotehnička sredstva. Radije djetetu za Uskrs poklonite knjigu ili neku igračku, nego karabit ili petarde. Djecu je potrebno upoznati s mogućim posljedicama. Opasnosti i posljedice koje mogu nastati prilikom pucanja karabitom su opekotine, oštećenje sluha, amputacije,  a može doći i najtežih tragičnih posljedica, kao i do oštećenja imovine. Ako rabite karabit čuvajte ga tako da bude nedostupan djeci i drugima. Roditelji, budite uzor djetetu, budite odgovorni. Najbolji način sprječavanja stradavanja je izbjegavanje pucanja s karabitom, oružjem za glasno pucanje, kuburama, mužarima, te ne korištenje pirotehničkih i drugih sredstava, a posebice oružja – upozorio je Lež, dodavši kako je konzumiranje alkohola čest je pratitelj i uzročnik stradavanja.

Kazne nisu male

No, kršenje pravila i zakonskih odredbi vezanih za pucanje nije samo opasno, nego i kažnjivo. - Sankcije za kršenje odredbi Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja su novčane kazne u rasponu od 1.000 do 80.000 kuna, a za kršenje odredbi Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građanima propisana je novčana kazna za fizičku osobu u iznosu od 1.000 do 40.000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana, a za pravnu osobu od 5.000 do 50.000 kuna.  Kaznenim zakonom za počinitelje kaznenog djela dovođenje u opasnost života i imovine opće opasnom radnjom ili sredstvom, nedozvoljeno posjedovanje, izrada i nabavljanje oružja i eksplozivnih tvari, te oštećenje tuđe stvari, predviđene  su zatvorske kazne od 6 mjeseci do pet godina. Najveća kazna je ipak neočekivani tragični scenarij i ozljeđivanje kao posljedica uporabe oružja i drugih eksplozivnih i pirotehničkih proizvoda – ispričao nam je Lež.

Uskrsna poruka

Za kraj, Lež je uz nekoliko savjeta u ime Policijske uprave krapinsko – zagorske odaslao i grašanima Uskrsnu poruku. -Vrijeme Uskrsa i Uskrsnih blagdana treba podijeliti s članovima obitelji, rođacima i prijateljima, u veselju i u miru, kako i dolikuje blagdanima. Kako bi Uskrs i Uskrsni blagdani protekli u miru i bez neželjenih posljedica, pozivamo roditelje i građane da se ponašaju odgovorno i savjesno, kako to dolikuje kod obilježavanja blagdana. Neželjene posljedice do kojih dolazi zbog neodgovornog ponašanja, dio su stvarnosti i mogu se dogoditi svakome. Osim nepotrebnog pucanja karabitom ili drugim napravama za izvođenje glasnog pucanja, ističemo i prekomjernu konzumaciju alkohola koja je čest pratitelj i uzrok nesreća i tragedija, kako prilikom uporabe oružja i eksplozivnih sredstava, tako i prilikom sudjelovanja u prometu.  Policijski službenici Policijske uprave krapinsko-zagorske će za vrijeme Uskrsnih blagdana svojim preventivnim i represivnim aktivnostima raditi na sprečavanju neželjenih posljedica, stradavanja i ozlijeđivanja osoba kao i oštećenja imovine, a samim tim i ostvarivanju dobrog stanja javnog reda i mira, te opće sigurnosti građana.  Stoga apeliramo i pozivamo građane na primjereno ponašanje kao doprinos svakog pojedinca dostojnoj proslavi Uskrsnih blagdana, jer valja imati uvijek na umu da se nesreće ne događaju nekom drugom. Najbolja prevencija kako bi se izbjegle nesreće i stradavanja, je nekorištenje karabita, oružja, te pirotehnike i drugih eksplozivnih sredstava, kao i izbjegavanje prekomjerne konzumacije alkoholnih pića, jer blagdani se mogu, bez pucanja i bez opijanja, proslaviti ljepše, ugodnije i svečanije – rekao je Željko Lež.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook