UZGAJIVAČI GOVEDA: 'Otkupna cijena mlijeka je premala, a da nema državnih poticaja odavno bi zatvorili farme'
U Tuheljskim Toplicama se održava 15. savjetovanje uzgajivača goveda na kojem se okupilo tristotinjak uzgajivača iz cijele Hrvatske.
Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu sa Središnjim savezom hrvatskih uzgajivača simentalskog goveda i Savezom udruga hrvatskih uzgajivača holstein goveda danas u hotelu Well u Termama Tuhelj organizira dvodnevno 15. savjetovanje uzgajivača goveda na kojem se okupilo tristotinjak uzgajivača iz cijele Hrvatske.
Ravnatelj Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu te izaslanik ministrice poljoprivrede Krunoslav Dugalić rekao je kako smo suočeni s trendom pada govedarstva, a cijene mlijeka su nam manje od prosječne cijene mlijeka u Europskoj uniji. Istaknuo je i kako Ministarstvo poljoprivrede raznim mjerama potiče poljoprivredu i uzgajivače te da će u tom smjeru nastaviti i dalje. Naglasio je i kako je hrvatska tovna industrija prepoznata kao visokokvalitetna te ima značajni izvozni karakter.
Zamjenik župana za gospodarstvo Anđelko Ferek – Jambrek rekao je kako Županija kroz mjere ruralnog razvoja potiče poljoprivrednu proizvodnju. – Konkretno ove godine za pet mjera bit će osigurano 2,3 milijuna kuna, dok je prošle 2019. osigurano 2,5 mil. kuna za sedam mjera ruralnog razvoja. Krapinsko – zagorska županija u svojim mjerama daje prednost za uzgajivače goveda i stočare, no moramo se složiti da svi skupa moramo više raditi na tome i poticati stočarstvo koje u KZŽ stagnira, no u cijeloj Hrvatskoj brojke govore da je pad broja goveda za 12 posto u odnosu na 2018. – rekao je Ferek – Jambrek.
Načelnik općine Tuhelj Mladen Hercigonja istaknuo je kako potiču poljoprivredu kroz nekoliko mjera. - To su sufinanciranje umjetnog osjemenjivanja goveda, sufinanciranje police osiguranja, naknade za zadržavanje junadi za daljnji uzgoj i to do tri grla i osiguravanje naknade za uginuće stoke krupnog zida. Mjere su dobro prihvaćene, interes je velik i sva sredstva u proračunu iskoristimo. Ponekad ih moramo i povećati kroz rebalans proračuna jer ne želimo da i jedan poljoprivrednik ostane bez sredstva, jer nam je cilj da nam ovi lijepi brežuljci budu obrađeni, a ne zapušteni i prepušteni šikari – naglasio je načelnik Tuhlja.
Među 300 –tinjak uzgajivača iz cijele Hrvatske, korisne savjete došli su poslušati i zagorski uzgajivači goveda. Mladi poljoprivrednik Tomislav Kuharić iz Lobora, inače naš višestruki državni prvak u oranju kaže kako stanje u poljoprivredi nije bajno, ali je zasada izdrživo. - U proizvodnji imamo 24 krave, a osnova proizvodnje je mlijeko, na godišnjoj bazi proizvedemo od 190 do 200 tisuća litara koje predajemo kooperantu Dukatu. Viškovi teladi ostaju u tovu – kaže Kuharić, koji službeno u ARKOD-u ima 55 hektara zemlje, a obrađuje do 70 hektara. Kuharić u planu ima i širenje.
- Planiramo ove godine gradnju nove farme za 60 muznih krava i pratećim objektima. Projekt je spreman, odobren od strane Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, čeka se samo da banka odobri kredit – kaže Kuharić.
Božidar Domitran iz Zlatara trenutno u staji ima 60 krava, 40 junica, i nekoliko komada bikova, a sa sinom obrađuje oko 130 hektara zemlje. OPG Domitran također predaje mlijeko, i to mini mljekari Veronika iz Desinića, godišnje oko 400 tisuća litara. – Sin u poljoprivredi vidi budućnost, zato 'guramo', inače ja sam bi već odustal. Ušli smo u to, puno uložili, nemaš to više kome ni prodati... Nemaš puno ni izbora. Nas dvojica s 5 traktora zasada uspijevamo obraditi svu zemlju. Ponekad i kasnimo malo zbog vremena. Evo, sad iza Tri kralja smo brali zadnji kukuruz – ispričao je Domitran, koji dodaje da je ovakvo savjetovanje za uzgajivače goveda korisno, jer im nedostaje savjeta i novih znanja.
Martin Benković iz Lobora kaže kako je tov junadi isplativiji od proizvodnje mlijeka iz razloga što je cijena mlijeka samo 2 kune. Na svom OPG-u trenutno ima 30 krava, 20 junica, 20 bikova i 130 ovaca, a obrađuje oko 100 hektara zemlje.
Njegov susjed Josip Benković zajedno sa suprugom Majom također je zaposlen na OPG-u, brinu o 17 krava, većinom simentalske pasmine, a mlijeko prodaju zagorskoj mljekari. Kaže kako bi puno toga trebalo promijeniti da bi se mladi primili posla na selu. Smatra da je potrebna veća pomoć od savjetodavnih službi u smislu edukacija, ali i veća otkupna cijena mlijeka. – Poticaji koje dobivamo od države su dobrodošli i trebali bi biti dodatni poticaj za rad, no mi jedva čekamo da taj novac stigne da bi kupili sjeme i umjetno gnojivo. Da nema tih poticaja, onda zbilja ne bi imali računa baviti se poljoprivredom – iskreno je poručio Benković.
Na ovom savjetovanju uzgajivači se mogu educirati i informirati iz najvažnijih područja govedarske proizvodnje: agrarna politika, ruralni razvoj, selekcija, uzgoj, držanje, hranidba, proizvodnja, kvaliteta stočarskih proizvoda, zdravstvena zaštita, tehnologija proizvodnje stočne hrane i dr.. – Ovogodišnje 15. Savjetovanje za uzgajivače goveda organizirali smo u Krapinsko – zagorskoj županiji, zahvaljujemo se stoga domaćinima na gostoprimstvu i na financijskoj pomoći ove manifestacije. Cilj nam je edukacija uzgajivača, ali i da se uzgajivači susretnu sa stručnjacima i ljudima iz povezanih industrija i da razmjene svoja iskustva i na taj način usvoje nova znanja i spoznaje koje će moći primijeniti već sutra na svojim farmama - rekao je Zdenko Ivkić, načelnik Sektora za uzgoj i testiranje domaćih životinja Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, zadovoljan brojem sudionika koji su se okupili, što, kaže, opravdava, samu manifestaciju.
Predavači su profesori Agronomskog i Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek, stručnjaci Ministarstva poljoprivrede, Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu te uzgajivači sa svojim praktičnim i korisnim savjetima. U dva dana održavaju se stručna savjetovanja, radionice i panel rasprave. Pokrovitelji su Ministarstvo poljoprivrede i Krapinsko - zagorska županija.