Prethodni članak
Sljedeći članak

'Zagorci su dali izuzetan doprinos slobodnoj i demokratskoj Republici Hrvatskoj'

Uz pokroviteljstvo i potporu Krapinsko – zagorske županije i Grada Krapine, ove nedjelje svečano se obilježio Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 25. godišnjica Vojno – redarstvene operacije “Oluja“


Uz pokroviteljstvo i potporu Krapinsko – zagorske županije i Grada Krapine, ove nedjelje svečano se obilježio Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 25. godišnjica Vojno – redarstvene operacije “Oluja“.

Sudionici, među kojima i tradicionalno braniteljske udruge s područja Krapinsko – zagorske županije okupili su se na gradskom groblju u Krapini, gdje su odali počast svim poginulim i umrlim hrvatskim braniteljima. Na igralištu kraj Osnovne škole “Ljudevit Gaj” postrojili su se ratni veterani i formirmirali kolonu te je održan tradicionalan mimohod ulicama grada Krapine uz pratnju Gradskog puhačkog orkestra Krapina, do Starog grada, gdje je održa prigodni program. Cjelokupni program proveden je uz pridržavanje svih mjera zaštite od koronavirusa.

 

- Okupili smo se u Krapini kako bismo se prisjetili svih naših poginulih i ranjenih te svih obitelji koje su ostale bez svojih članova, ali da se prisjetimo i svih hrvatskih ratnih vojnih invalida. To je bio dan najvećeg napora cjelokupne hrvatske države, hrvatske policije i Hrvatske vojske. Tijekom tih dana Oluje završili smo okrutni rat i okrutnu okupaciju naše domovine i uspostavili mir. Već 25 godina živimo u miru i u postignuću ciljeva koje smo postavili još 90-ih godina pod vodstvom prvog predsjednika dr. Franje Tuđmana, a to su bile sloboda, demokracija, hrvatska država – rekao je Josip Lucić, umirovljeni general i izaslanik predsjednika Republike Zorana Milanovića. Dodao je kako je u međuvremenu Hrvatska postala članica Ujedinjenih naroda, Europske unije te NATO-a.

 

- Mnogo toga je postignuto, mlada smo demokracija, ali je vrlo važno da ovakve dane obilježavamo i danas smo sretni što se diljem Hrvatske u županijskim središtima i gradovima okupljaju sudionici Domovinskog rata kako bi se sjetili svojih poginulih prijatelja. Ovdje u Krapini smo se okupili iskazujući poštovanje svim ljudima iz Hrvatskog zagorja. Zagorje kao kraj nije bio neposredno izloženo ratu, ali dalo je izuzetan doprinos. Zagorski policajci, specijalci, pripadnici Garde Hrvatske vojske prošli su sva hrvatska ratišta te su dali ogroman doprinos. Danas im iskazujemo zahvalnost – istaknuo je Lucić.

 

Gradonačelnik Krapine Zoran Gregurović rekao je nešto više o samoj proslavi. - Imali smo najbolje želje da to prvi puta bude u Perivoju Janka Draškovića gdje bi trebao biti izgrađen spomenik svim poginulim Zagorcima u Domovinskom ratu, ali nažalost niti ove godine nismo uspjeli da to bude ondje. Naime, što se tiče spomen obilježja, znamo da je Vlada na sjednici održanoj prošle godine za Dan grada u Krapini donijela odluku da se daje milijun kuna za uređenje tog spomen obilježja, a prije toga je Ministarstvo branitelja već financiralo izradu idejnih projektnih rješenja. Ove godine kad su počeli radovi, HEP je počeo izmještati kablove na tom mjestu i nađeni su ostaci stare keramike tako da su radovi zaustavljeni jer je to konzervatorima vrlo interesantan nalaz. Riječ je o prvom nalazu koji je nađen u podgrađu, a ne u utvrdama. Sad će se ići s probnim iskapanjima, napravit će se sonde i vidjet će se hoće li se još nešto pronaći ili ne te će se vidjeti kako, kad i na koji način će se radovi u Perivoju nastaviti – objasnio je Gregurović.

 

Župan Željko Kolar istaknuo je kako zagorje nikad ne zaboravlja na poginule hrvatske branitelje. - Poginulo ih je 178 u Oluji, od toga dvadeset časnika te osamnaest dočasnika. Skupo smo platili tu pobjedu, ali to je bila briljantno profesionalno odrađena vojna akcija koja je pokazala da hrvatska vojska ima dovoljno snage da vojnom silom oslobodi svaki djelić hrvatskog teritorija. Sigurno je da je nakon toga, srpska strana pristala na mirnu reintegraciju Podunavlja i da nismo vojno morali oslobađati i Vukovar jer bi to još dodatno značilo nove žrtve naših branitelja – kazao je Kolar dodajući kako se u Krapinsko-zagorskoj županiji ističe ponos da je preko 11 i pol tisuća Zagoraca sudjelovalo u Domovinskom ratu. – Nema niti jedne vojne ili policijske postrojbe u kojoj Zagorci nisu sudjelovali te nema niti jednog bojišta, niti jednog djelića hrvatske u kojem se nisu naši dečki borili i to nas ispunjava ponosom. Ne smijemo zaboraviti da je vrhovni zapovjednik Oružanih snaga i prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman iz Velikog Trgovišća i to daje dodatnu težinu i vrijednost onoga što su Zagorci dali kao svoj doprinos u stvaranju neovisne i slobodne Republike Hrvatske – zaključio je Kolar.

 

Svim prisutnim obratili su se i izaslanica potpredsjednika Vlade RH i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, državna tajnica u Ministarstvu hrvatskih branitelja Nevenka Benić, izaslanik ministra obrane i Glavnog stožera Oružanih snaga RH, brigadir Marjan Kretić, umirovljeni general i načelnik stožera Specijalne policije u vrijeme Oluje Željko Sačić i načelnik PU krapinsko – zagorske Robert Pavić.

Državna tajnica u Ministarstvu hrvatskih branitelja Nevenka Benić kazala je kako bi voljela da na ovakvim događajima bude prisutno i još više mladih ljudi. – Mladi ne moraju tražiti uzore u drugim zemljama, među glumcima, pjevačima...Ovdje su uzori za sve, to su ljudi koji su kao mladići izborili slobodu i pobjedu u Domovinskom ratu. – poručila je Benić. Izaslanik ministra obrane i Glavnog stožera Oružanih snaga RH, brigadir Marjan Kretić prisjetio se je veličanstvenog trenutka kada je zavijorila hrvatska zastava na Kninskoj tvrđavi. Načelnik PU krapinsko – zagorske Robert Pavić istaknuo je kako nema bojišta, a na kojem nisu bili zagorski policajci koji su dali značajan doprinos u oslobađanju Lijepe naše.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook