ZAGORSKO STOČARSTVO: Mlijeko u preradu daje 500-tinjak seljaka
Odluku o pretvorbi individualne kvote donosi Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Prema podacima krapinskog stočarskog centra na području naše županije seljaci posjeduju 7.427 krava, od čega ih 478 isporučuje mlijeko za prerad
Od 1. travnja 2012. godine u Republici Hrvatskoj počinje primjena sustava mliječnih kvota odnosno tržišne mjere ograničenja proizvodnje mlijeka i mliječnih proizvoda, koja se na tržištu EU primjenjuje od 1984. godine.
Što to točno znači pojasnila nam je voditeljica Stočarskog centra Krapina, Mirjana Očko.
- Nacionalna mliječna kvota je maksimalna količina mlijeka u kg koju proizvođači u Republici Hrvatskoj imaju pravo staviti na tržište tijekom jedne kvotne godine. Kvotna godina je razdoblje od 1. travnja tekuće godine do 31. ožujka sljedeće godine. Pojedinačno se proizvođaču dodjeljuju individualne kvote koje predstavljaju maksimalnu količinu mlijeka u kg koju proizvođač ima pravo staviti na tržište tijekom jedne kvotne godine.
Individualna kvota za isporuku mlijeka naziva se kvota A, a individualna kvota za izravnu prodaju naziva se kvota B. Proizvođaču mogu biti istovremeno dodijeljene i individualna kvota A i individualna kvota B. Individualna kvota A je kvota za isporuku mlijeka, bit će dodijeljena svakom proizvođaču od strane APPRRR do 1. travnja 2012. godine.
- Za kvotu A proizvođači ne moraju podnositi zahtjev, kvote će im biti dodijeljene temeljem isporučenih količina iz referentnog razdoblja (od 1. ožujka 2011. do 29. veljače 2012. godine). Obrasce za podnošenje Zahtjeva za dodjelu individualne kvote B, Zahtjeva za pretvorbu individualne kvote, te Zahtjeva za dodjelu kvote iz nacionalne pričuve, proizvođači mogu zatražiti, ispuniti i predati u Područnim uredima HPA na području vlastite županije – rekla je Očko.
Individualna kvota B predstavlja maksimalnu količinu mlijeka u kg, a dodjeljuje se proizvođačima koji svoje mlijeko izravno prodaju na tržištu, odnosi se na količinu koju proizvođač ima pravo staviti na tržište tijekom jedne kvotne godine.
- Za dodjelu individualne kvote B proizvođač mora podnijeti zahtjev Hrvatskoj poljoprivrednoj agenciji najkasnije do 29. veljače 2012. godine, a kvotu mu dodjeljuje Agencija za plaćanja najkasnije do 1. travnja 2012. godine. Kvota iz nacionalne pričuve se dodjeljuje proizvođačima koji su u kvotnoj godini prekoračili individualnu kvotu, proizvođačima koji su u prethodnim godinama investirali u proizvodnju mlijeka i stvarnu razinu proizvodnje koju će dostići u narednom razdoblju, te za dodjelu novim proizvođačima koji tek započinju s proizvodnjom mlijeka. Obrazac za podnošenje Zahtjeva za dodjelu kvote iz nacionalne pričuve proizvođači mogu zatražiti u Područnim uredima HPA, te popunjen predati područnom uredu HPA najkasnije do 28. veljače za tekuću kvotnu godinu – dodala je voditeljica Očko.
Proizvođaču kojemu je dodijeljena kvota B, a više ne namjerava izravno prodavati mlijeko ili mliječne proizvode, već će proizvedeno mlijeko isporučivati otkupljivaču, može zatražiti pretvorbu kvote B u kvotu A, i obrnuto, proizvođač s dodijeljenom kvotom A može zatražiti pretvorbu kvote A u kvotu B.
Zahtjev za pretvorbu individualne kvote, proizvođač podnosi Hrvatskoj poljoprivrednoj agenciji do 30. studenog za tekuću kvotnu godinu.
Odluku o pretvorbi individualne kvote donosi Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Prema podacima krapinskog stočarskog centra na području naše županije seljaci posjeduju 7.427 krava, od čega ih 478 isporučuje mlijeko za preradu.
Hrvatska poljoprivredna agencija će tijekom mjeseca veljače putem svojih Područnih ureda organizirati niz predavanja koja će se održati u svakom većem mjestu kako bi u neposrednom kontaktu predstavili sustav mliječnih kvota proizvođačima mlijeka. Predavanje na temu 'Dodjela mliječnih kvota B (direktna prodaja mlijeka i mliječnih proizvoda) održat će se u četvrtak 9. veljače u dvorani na Autobusnom kolodvoru Presečki u 11 sati.