Prethodni članak
Sljedeći članak

Znanstvenici u Kini otkrili novi koronavirus: Kreće li sve ispočetka?


Kineski znanstvenici otkrili su novi koronavirus kod šišmiša – HKU5-CoV-2. Prema dosadašnjim saznanjima, virus već pokazuje potencijal za brzu adaptaciju i prelazak na ljude, što izaziva zabrinutost u znanstvenoj zajednici. Njemački mediji podsjećaju na “lockdown” i pitaju se počinje li sve ispočetka.

Virus infiltrira stanice poput koronavirusa
Još uvijek se ne zna mnogo o HKU5-CoV-2, ali istraživački tim virologinje Shi Zhengli, koja je bila ključna u istraživanju SARS-CoV-2, otkrio je ovaj virus kod šišmiša. Soj virusa HKU5-CoV poznat je još od 2006. godine, no čini se da se sada dalje razvio, piše Fenix.

U članku objavljenom u znanstvenom časopisu Cell, Zhengli navodi da ovaj virus infiltrira ljudske stanice na sličan način kao i koronavirus. Virus već ima receptor koji mu omogućuje da se veže za ljudske stanice, što stvara “visok rizik od prelaska na ljude – bilo izravnim kontaktom ili preko posrednih domaćina.”

HKU5-CoV-2 sličan opasnom MERS-virusu
Problem je u tome što ovaj virus manje nalikuje koronavirusu, a više opasnom Middle East Respiratory Syndrome Virusu (MERS), koji uzrokuje teže respiratorne infekcije i ima veći potencijal za smrtne ishode u usporedbi s koronavirusom. Osim toga, virus je u prošlosti brzo prelazio sa šišmiša na životinje poput kuna i ljuskavaca, za koje se smatra da su posredni domaćini prije prelaska na ljude.

Autori studije ističu da HKU5-CoV-2 već sada može vrlo učinkovito koristiti ljudske stanice i da nosi visok potencijal zoonotskog rizika. Novi podatci također upućuju na to da ovaj virus ima “veći potencijal za širenje između više vrsta živih bića u usporedbi s drugim virusima.

Iako su potrebna daljnja istraživanja kako bi se utvrdilo koliki je stvarni rizik od prelaska virusa na ljude, ovo otkriće podsjeća na važnost kontrole zoonotskih bolesti i praćenja virusa kod životinja kako bi se spriječile buduće pandemije.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook