Prethodni članak
Sljedeći članak

ŽUPANIJA POMAŽE ZAGORSKIM PČELARIMA: Od uobičajenih 600, ove godine proizvest će svega nekoliko tona meda

Proizvodnja meda ove godine je loša zbog smrzavice u travnju


Krapinsko – zagorska županija u Krapini je danas predstavila rezultate Javnog natječaja za očuvanje i povećanje pčelinjeg fonda u KZŽ, za 2021. godinu.

Natječaj je bio raspisan u svibnju i lipnju, s minimalnim iznosom potpore od 10, a maksimalnim od 30 kuna po košnici, najveći iznos potpore koji je jedan korisnik mogao dobiti je 5.000 kuna. Na natječaj je pristiglo 98 zahtjeva, od kojega je odobrena potpora za 82 prijavitelja, od ukupno 191.020, kuna, za što je Županija iznašla dodatna sredstva od 41.000 kuna, istaknula je Snježana Murr iz županijskog Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu, turizam, promet i komunalnu infrastrukturu.

Na potpori Krapinsko – zagorskoj županiji zahvalio je predsjednik županijskog saveza pčelarskih udruga Zdravko Bedeniković. Rekao je kako na području županije ima 380 registriranih pčelara sa 17.000 košnica te da su pčelari ove godine u velikim problemima. – Godišnja proizvodnja u nromalnim uvjetima je oko 600 tona meda, ove godine bit će to svega nekoliko tona. Osobito je problem kod stacionarnih pčelara. Zbog smrzavice u travnju bagrem nije cvao u svibnju, nego tek kasnije i slabo, tako da će bagremovog meda biti u Zagorju svega par kilograma. Nadam se da će pčelari uspjeti dobro iskoristiti dobivena sredstva i uspjeti održati pčele na životu, da će uspjeti prezimiti i da ćemo sljedeće godine moći krenuti u novu proizvodnu godinu. Prihrana je važna sada, stoga će pčelari sada morati uložiti u to vlastita sredstva – rekao je Bedeniković.

-Pčelari nikako da slože normalnu klimatsku godinu i da dođemo do ovih 600 tona meda u Krapinsko – zagorskoj županiji. Intervenirali smo sa 200.000 kuna pomoći oko prehranjivanja pčela 2019., isto i 2016., sada ponovo. U trogodišnji plan i proračun stavili smo pomoć od 150.000 kuna bez obzira na to kakva će pčelarska godina biti, jer smo još u petom mjesecu 2019. Podijeli zahtjev za europsku zaštitu zagorskog bagremovog meda i vjerujem da ćemo do kraja godine ili na proljeće tu zaštitu i dobiti. Odmah nakon toga ulazimo u jedan investicijski ciklus kako bi se povećala proizvodnja onog proizvoda kojeg smo zaštitili i otvorili mu neka druga inozemna tržišta, tako ćemo i s bagremovim medom – rekao je župan Željko Kolar. Rekao je i kako vjeruje da ovo loše vrijeme neće obeshrabiti zagorske pčelare i da će nastaviti proizvodnju meda, jednog od najzdravijih namirnica koje postoje na tržištu.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook