Prethodni članak
Sljedeći članak

Gdje se parkirati?

Sve je manje takvih lokacija gdje se možete sa svojim limenim ljubimcem 'uparkirati', a da ništa ne morate platiti. Gdje se smijete parkirati, a gdje ne, možda vam može pomoći naš mali vodič parkirnih mjesta.


Parkirati u većim gradovima uvijek je bio problem. Znaju to i iskusni vozači. Dobro, ako ste vlasnik majušnog automobila kao što su smart, matiz, tico, puntić… sigurno da ćete se lakše ugurati u neku parkirnu rupu, a koja su većinom besplatna.

No, sve je manje takvih lokacija gdje se možete sa svojim limenim ljubimcem 'uparkirati', a da ništa ne morate platiti. Gdje se smijete parkirati, a gdje ne, možda vam može pomoći naš mali vodič parkirnih mjesta u dva veća zagorska grada.

Često slušamo vozače, kako je u  Gradu Krapini uvijek  bila boljka parkirati, no uvođenjem čak tri zone i naplatom ta bi stvar trebala profunkcionirati - bolje.

-Na području Grada Krapine postoje tri zone parkiranja i ukupno 493 parkirna mjesta. Prva „crvena zona“ obuhvaća Magistratsku ulicu, Trg Ljudevita Gaja i Ulicu dr. Ljudevita Gaja, druga „žuta zona“ Trg dr. Mirka Dražena Grmeka, Ulicu hrvatskih branitelja (trokut), Ulicu hrvatskih branitelja (kod Dječjeg vrtića „Gustav Krklec“) i Ulicu Ivana Rendića, dok posljednja treća „zelena zona“ obuhvaća parkiralište kod FINE (Ulica Frana Galovića), dva parkirališta kod Željezničke postaje i parkiralište kod Hušnjakovog (Ulica hrvatskih branitelja).

Od 2 do 5 kuna

Grad Krapina je sukladno Zakonu o komunalnom gospodarstvu i Odluci o komunalnim djelatnostima Grada Krapine sklopio s komunalnim poduzećem KRAKOM-om Ugovor o povjeravanju upravljanja parkirališnim mjestima, naplati i parkiranju na području Grada Krapine – doznajemo u Gradu.

Cijena parkiranja određena je cjenikom koji utvrđuje KRAKOM uz suglasnost gradonačelnika. U prvoj „crvenoj zoni“ sat vremena parkiranja iznosi  5 kn, u drugoj „žutoj zoni“ 3 kn, a u trećoj „žutoj zoni“ 2 kn po satu. Legalnih besplatnih parkirališnih mjesta u Krapini nema.

Postoji razlika između nepropisnog i neplaćenog parkiranja –  nepropisno parkiranje u nadležnosti je Policije dok je za postupak naplate neplaćenih parkiranja nadležan KRAKOM.
 
Vozači, nažalost, često i ne poštuju propise parkiranje, parkiraju i na nogostupima i sl.. Naravno da je to već stvar vozačeve kulture. 
U gradu Zaboku naplatu parkiranja obavlja komunalno poduzeće Plavinka.

U naplati je 167 parkirnih mjesta, a cijena je jedinstvena i iznosi 4 kune i nije mijenjana dugi niz godina. Parking se može platiti preko mobitela ili kovanicama na parkirnom automatu.  Postoje dvije zone. U 1. zoni koja obuhvaća Kolodvorsku ulicu i naselje Borovčaki parking se naplaćuje od 7 do 18 sati, a u 2. zoni  koja obuhvaća park i groblje parking se naplaćuje od 7 do 15 sati.  Subotom se pak u drugoj zoni parkiranje uopće ne naplaćuje, a u prvoj zoni samo do 12 sati. 

Nemaju riješen svoj parking

Na parkirnim mjestima za invalide naplata se ne vrši, ali se pazi da ne parkira netko drugi. Kako pojašnjava direktor Plavinke, Krešimir Končevski njima nije bio cilj zaraditi na parkingu, već  im je bilo u cilju napraviti reda na parkingu, prvenstveno za ljude koji dolaze u Zabok obaviti određene poslove, da uz prihvatljivu cijenu imaju gdje ostaviti svoj automobil.

Tko ne plati kartu, plaća dnevnu kartu u iznosu 60 kuna. Na pitanje javlja li se potreba za većim brojem parkirnih mjesta, Končevski ističe da bi parkirnih mjesta bilo i više, kada bi državne institucije, poput porezne uprave, policije, elektre, čak i banaka imale riješen problem parkirnih mjesta za svoje zaposlenike i koristile svoje velike kvadrature poslovnog prostora, a ne 'zagušavale' prostor koji je predviđen za obične građane .

Još članaka iz "Zabok"

Facebook