Prethodni članak
Sljedeći članak

GDJE ZAVRŠAVA NAŠE SMEĆE?

U Krapinsko-zagorskoj županiji otpad organizirano sakuplja 6 komunalnih poduzeća i koncesionara registriranih za sakuplj


U Krapinsko-zagorskoj županiji otpad organizirano sakuplja 6 komunalnih poduzeća i koncesionara registriranih za sakupljanje i odlaganje komunalnog otpada. Što mislite gdje završava smeće koje vi ubacite u kantu, a pokupe ga ta ista komunalna poduzeća? Na jednom od odlagališta na području Zagorja. Jedino Eko-flor plus iz Jastrebarskog vozi i odlaže smeće van Krapinsko-zagorske županije, na odlagalište Ilovac u Karlovcu.

Usluge Eko-flora plus u našoj županiji koristi osam jedinica lokalne samouprave i to gradovi Donja Stubica, Oroslavje i Pregrada, te općine Gornja Stubica, Stubičke Toplice, Krapinske Toplice, Sveti Križ Začretje i Veliko Trgovišće. Grad Zlatar, te općine Lobor, Mače, Mihovljan, Novi Golubovec, Konjščina, Hraščina, Budinščina, Marija Bistrica i Zlatar Bistrica koriste usluge poduzeća Komunalac Konjščina, koji sav komunalni otpad odlaže na odlagalištu Tugonica u Mariji Bistrici.

U Klanjcu, Desiniću, Kraljevcu na Sutli, Kumrovcu, Tuhlju i Zagorskim Selima komunalni otpad kupi Zelenjak Klanjec, koji ga odvozi na odlagalište Medvjedov Jarek (Klanjec). Krakom Krapina- sakuplja otpad na području Grada Krapine, te općina Jesenje, Petrovsko, Radoboj i Đurmanec, a odlažu ga na odlagalištu Gorjak (Jesenje). U Zaboku otpad kupi Komunalno Zabok, te ga odvozi na odlagalište Gubaševo (Zabok). Komunalno Zabok sakuplja otpad i s područja općine Bedekovčina, koji se odlaže na odlagalište Lesičak (Bedekovčina). To odlagalište, trenutno je zatvoreno.

Naplata po članu kućanstva

Provjerili smo, koliko naplaćuju svoje usluge komunalna poduzeća, te da li postoje velike razlike u iznosima među poduzećima koji odvoze smeće na deponije unutar županije i Eko-flora plus, koji smeće vozi na odlagalište- van naše županije. Nema velike razlike. Eko flor i Komunalac Konjščina, koji imaju najveće područje pod svojom ingerencijom, nemaju preveliku razliku u cijenama. Nelogičnost koju smo uočili je u naplati odvoza smeća u općini Novi Golubovec, gdje se naplata vrši ne po članu domaćinstva, već po domaćinstvu, pa ako u kućanstvu živi i samo jedan član, odvoz smeća plaća 49 kuna, koliko i tročlana obitelj u susjednim općinama. Najjeftiniji su Humkom i Krakom Krapina. Za usporedbu cijena, uzeli smo četveročlanu obitelj.

Poduzeće Eko - flor domaćinstvima s područja grada Oroslavja kantu za četveročlanu obitelj naplaćuje 65, 90 kuna. Oroslavski gradonačelnik Ivan Tuđa kaže, da je zadnje povećanje cijene za 10 posto, prema razlozima koje je navelo poduzeće, bilo upravo zbog povećanja troškova u proširenju deponija. Krakom Krapina usluge odvoza komunalnog otpada za tri člana i više naplaćuje 54, 55 kuna. - Cijena odvoza smeća za četveročlanu obitelj, u Đurmancu stoji 54,55 kuna - potvrdio je načelnik Đurmanca Branko Horvat. Organiziranim odvozom smeća, kaže, nestalo je i puno divljih deponija uz potoke, šume… iako još ima 'zločestih' pojedinaca koji nesavjesno bacaju smeće u prirodu.

Zelenjak Klanjec odvozi smeće s područja Grada Klanjca i njegovih bivših općina: Kumrovec, Tuhelj, Zagorska Sela, Kraljevec na Sutli, dok koncesiju imaju potpisanu s općinom Desinić. Zelenjak Klanjec odvoz smeća za tročlanu i četveročlanu obitelj naplaćuje 70,76 kuna – saznajemo od direktorice Zelenjaka Renate Raumberger.

Lesičak zatvoren

Smeće deponiraju na odlagalište Medvedov Jarek koji treba proširenje. Zato je podnijet i zahtjev za proširenjem Krapinsko-zagorskoj županiji, koja ga dalje prosljeđuje Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Komunalac Konjščina odvoz smeća po članu domaćinstva naplaćuje 15, 50 kuna. Za četveročlanu obitelj to bi iznosilo 62 kune. Takva je cijena u svih devet jedinica lokalne samouprave na kojima otpad sakuplja Komunalac, osim u općini Novi Golubovec, gdje se cijena odvoza komunalnog otpada računa po domaćinstvu 48,99 kuna.

Dakle, ukoliko u tom domaćinstvu živi i samo jedan član naplaćuje se ista cijena, što je nelogično. Odredilo je tako Općinsko vijeće.Ta cijena bila bi realna, za 3,5 člana domaćinstva. Komunalno Zabok odvoz smeća naplaćuje po članu 30 kuna, a za svakog daljnjeg člana domaćinstava cijena se povećava za -pet kuna. Po tom izračunu, odvoz smeća u Zaboku stoji 45 kuna. Istu cijenu, Komunalno Zabok primjenjuje i na području općine Bedekovčina. Otpad s područja Bedekovčine deponirao se na odlagalište Lesičak, koje je sada zatvoreno, pa se smeće vozi na odlagalište Gubaševo, gdje se odvozi i otpad s područja grada Zaboka.

Humkom koji sakuplja otpad s područja Huma na Sutli, ima drugačiji princip naplate. Kantu od 120 litara naplaćuje 25 kuna, a što možemo primijeniti i za četveročlanu obitelj. Većina komunalnih poduzeća svoje usluge naplaćuje po članu domaćinstva, a u tu cijenu uključen je i dva puta godišnje organizirani odvoz krupnog otpada.

Za nekoliko godina, sva ta postojeća odlagališta po Zagorju trebala bi se sanirati i zatvoriti, a zamijenio bi ih jedan veliki regionalni centar na lokaciji - Piškornica u Koprivničkom Ivancu, gdje bi se odlagao otpad s područja Varaždinske, Međimurske, Koprivničko-križevačke i Krapinsko-zagorske županije. U našoj županiji postojale bi tri lokacije pretovarnih stanica, koje se predviđaju u Krapini, Zaboku, Konjščini i Klanjcu. Dok čekamo regionalni centar, smeće bacamo na zagorskim odlagalištima, kojima već 'kronično' nedostaje prostora.

Još članaka iz "Zabok"

Facebook