Prethodni članak
Sljedeći članak

GOKUL ODUSTAO OD IZGRADNJE MULTIMEDUJSKOG CENTRA

Piše: Sebastijan Fuštin
Udruga Gokul iz Zaboka definitivno je odustala od projekta osnivanja i izgradnje Multimedijskog



Udruga Gokul iz Zaboka definitivno je odustala od projekta osnivanja i izgradnje Multimedijskog centra jer na lokalnom nivou nisu mogli pronaći sugovornike s kojima bi se dogovorili o njegovoj realizaciji.

Ideja o Multimedijskom centru počela se razvijati krajem devedesetih godina među mladim ljudima koji su pokrenuli udrugu. Ideja im je bila napraviti nešto za kulturu i za to je trebalo imati konkretni prostor.
Htjelo se okupiti ljude iz Zagorja da zajedno rade na drami, filmu, izložbama, koncertima, tribinama ili predavanjima.

Po riječima predsjednika Gokula Nenada Borovčaka, udruga je nastala prvotno vezana uz film, ali kako i sama sredina nije vezana samo uz film, okrenuli su se i drugim kulturnim događanjima.

Tako je i nastala ideja o centru, pa su u Zaboku pronađene četiri lokacije (stara zgrada ZIVT-a, stara zgrada policije, dvorana Elektre i kino dvorana) na kojima bi centar mogao egzistirati. Krenuli su razgovori s ljudima na lokalnoj i nacionalnoj razini.

- Lokalna zajednica baš nije shvatila naše ideje. Rađen je zajednički projekt s gradom Zabokom za koji je od Ministarstva kulture dobiveno 350.000 kuna godišnje, što je bilo 2002. godine. Nakon toga je raspisan natječaj. Iz medija sam kasnije vidio da je projekt gotov, ali u to ne vjerujem. Sve dalje vodi grad i mi ne znamo što se s tim događa - rekao nam je Borovčak.

Loša kulturna politika

Dodao je da bi danas bilo prikupljeno oko 1.400.000 kuna samo od ministarstva, da je sve išlo normalnim tijekom te da Gokul zna gdje se u EU fondovima može pronaći dodatnih sredstava s kojima bi Multimedijski centar danas vjerojatno bio u funkciji.

Kao dobar primjer loše kulturne politike, Borovčak navodi "Dane K. Š. Gjalskog", festival s uglednom književnom nagradom, koji umjeto da nakon 30 godina postane najveći takav festival u Hrvatskoj postaje sve minorniji. Po njemu problem je i nedovoljna razvijenost civilnog društva jer svi se zadovolje mrvicama koje dobiju iz proračuna, umjesto da rade zajedničke projekte.

Udruga Gokul zato je pokrenula "Tabor film festival" jer mogu raditi nešto i na internacionalnom nivou. Rade na promociji 'Tabora' i gostuju na drugim
festivalima.

Da ih ljudi danas i vani prepoznaju pokazuje podatak da je za ovogodišnji treći po redu festival stiglo više prijava nego za prva dva zajedno, a ove će se godine filmovi u Velikom Taboru
prikazivati od 12. do 17. srpnja.

Također rade i na projektu "Predgrađe subkulture" s drugim zagorskim udrugama te rade izložbe, koncerte i tribine širom
županije kako bi bar mali dio kulturnih sadržaja
došao u svaku sredimu.

U taj se projekt mogu svi uključiti i javiti im se na adresu [email protected].

- Multimedijski centar je trebao biti godišnji kontinuirani program koji bi odgajao publiku, dakultura nije ekskluzivno pravo velikih sredina kao što je to danas. Mi smo od projekta definitivno odustali jer smo ga htjeli staviti na profesionalninivo, a o kulturi se ne može govoriti političkim jezikom.

Možda za deset godina dođe vrijeme za realizaciju takvih projekata - 'optimistično' zaključuje Borovčak.

Grad nije odustao

Kako doznajemo u Gradu, novac je potrošen na dokumentaciju, a postupak je obustavljen zbog denacionalizacije dijela prostora u kojem se danas nalaze uredi državne i gradske uprave. Dok se to ne završi ne može se ići u postupak dobivanja građevinske dozvole. Svi papiri su inače u redu.

Budući prostor koji bi trebao biti denacionaliziran zahvaća I ulazni dio, Internet kafe te sanitarije centra. Tu nastaju problemi jer su važan dio centra.

Početkom travnja trebao bi se održati sastanak s ministarstvima na kojem bi se razgovaralo o otvorenim pitanjima koja treba riješiti.

Bude li uspješan, sve će se riješiti u par mjeseci i krenut će se u realizaciju projekta.

Izvor: Zagorski list

Još članaka iz "Zabok"

Facebook