Prethodni članak
Sljedeći članak

OVE SLIKOVNICE ŽELITE IMATI! Jedna će vas povesti na izlet po Zagorju, druga rasplakati pričom o kujici Đini


U sklopu obilježavanja Dana hrvatske knjige i ovogodišnje Noći knjige, koja se odvijala pod temom odnosa ljudi i životinja, u Gradskoj knjižnici Ksavera Šandora Gjalskog Zabok održana je, između ostalih i promocija dviju slikovnica koje potpisuje Jasna Balaško, zabočka spisateljica i povjesničarka u mirovini, s dubokim korijenima u Pavlovcu Zabočkom. Predstavljene su slikovnice 'Vinko i Ivančica: u posjetu Hrvatskom zagorju' te 'Sunce moje zubato', obje u izdanju Udruge mladih Feniks iz Oroslavja. Uz autoricu, publikacije su predstavile i Mirjana Mikulec te Biserka Zidar.

Ljubav prema Zagorju i pričama

Jasna Balaško, koja danas živi u Mokricama, gdje sa svog balkona gleda na Zabok, u mirovini se u potpunosti posvetila pisanju. Njezin opus obuhvaća knjige za djecu i odrasle, a slikovnice joj posebno leže jer, kako kaže, vjeruje da se ljubav prema čitanju djeci treba usaditi već od najranije dobi.

- Djeca kroz slikovnice uče, razvijaju maštu i postavljaju temelje za cjeloživotno učenje i čitanje, knjige i slikovnice oplemenjuju. A meni je najdraže kada mi roditelji kažu: 'To je najdraža slikovnica moje kćeri'. To me strašno veseli - rekla nam je Balaško.

Inspiraciju za pisanje vuče još iz djetinjstva, iz priča koje joj je baka pričala, a koje je odlučila pretočiti u književnost – priče Zagorja, narodne legende i zaboravljene anegdote.

- Uvijek sam voljela pisati. To je i plod moje mašte i poticaja moje bake koja je meni kao djetetu ispričala stotine priča – što o pričama Zagorja, što legendi za koje mnogi ni ne znaju da postoje pa sam ih u nekim svojim knjigama ponovno oživjela. Kada sam shvatila da u mirovini imam vremena kojeg mogu pametnije utrošiti nego da gledam televiziju, odlučila sam zapisivati sjećanja iz djetinjstva, priče moje bake i njenog djetinjstva, zapisivala sam dogodovštine. Uglavnom se sve odnose na Zabok, ali nastojim taj grad povezati s ostalim mjestima u okruženju – ispričala je Balaško. Taj njezin spoj ljubavi prema kraju i maštovitosti posebno dolazi do izražaja u slikovnici 'Vinko i Ivančica: u posjetu Hrvatskom zagorju'.

Vinko i Ivančica

- Vinko i Ivančica idu na izlet u Hrvatsko zagorje. To je nastavak slikovnice od prije tri godine koja se zvala 'Vinko u posjeti Hrvatskom zagorju', a koja govori o dječaku koji sa svojom obitelji posjećuje razna mjesta u Zagorju. Djeca i roditelji se igraju, odgovaraju na zagonetke i pitalice te uče o povijesnim i kulturnim činjenicama našeg kraja. Ovo je nastavak, rađen je s velikom ljubavlju, ali za njega bi trebalo još deset nastavaka koliko tema ima. Vinko je lik koji sam napisala u jednom tekstu o Ksaverovoj stazi koji nije nikad objavljen. Vinko je zamišljen i izmišljen dječarac koji sa Ksaverom Šandorom Gjalskim šeće iznad Zaboka i ljudima prenosi svoju priču kako on doživljava Zabok i zabočke brege. Budući da tekst nikad nije objavljen, odučila sam napisati slikovnicu baš o Vinku da ne spadne u zaborav – prisjeća se Balaško.

'Sunce moje zubato'

Druga predstavljena ilustrirana pripovijetka, 'Sunce moje zubato', dirljiva je istinita priča o kujici Đini, odraslom psu kojeg je Jasna udomila, ali koji je imao niz izazova s prilagodbom.

- Udomila sam je kad još je bila odrastao pas, ali ne socijaliziran. Imala sam puno problema s upoznavanjem psa, premda sam već imala psa, Shih Tzua. Đina je krasna mješanka, pametna, znatiželjna, međutim nije bila socijalizirana i s njom je bilo teško uspostaviti kontakt. To je bilo toliko priča da ni sve nisu stale. Kada sam shvatila koje probleme, radosti i tuge Đina donosi u moj život, odlučila sam fotografirati neke stvari, događaje, dokumentirati to sve i o tome napraviti priču. Potakla me Biserka Zidar, koja je napravila recenziju i koja je od prvog dana bila Đinina veterinarka i zahvaljujući njoj, našla sam trenera za Đinu. Dio treninga je opisan u slikovnici. Napisala sam je kako bih upozorila druge na što moraju paziti kada kupe ili udome psa, kako se prema njemu postaviti i da je svaki pas vrijedan truda jer uzvraća velikom ljubavlju - ispričala nam je Balaško.

Obje su slikovnice interaktivne, s prostorom za crtanje i izražavanje, ali one ne samo da njeguju ljubav prema čitanju već povezuju djecu s krajolikom, poviješću i životinjama. Kroz tople priče i domaći štih, Jasna Balaško još jednom je pokazala koliko jednostavna priča može biti snažna – kada je ispričana srcem.

 

 

Promocije

Iste večeri, u zabočkoj knjižnici, na Svjetski dan knjige, održana je promocija putopisa 'Visoko iznad oblaka' Damira Šanteka u nakladništvu Mozaik knjige, a sljedećeg dana, na Svjetski dan knjige, promocija zbirke pjesama za djecu 'Prvašica bubamara' Nade Ječmenice, čiji je nakladnik Udruga  ‘Djedovina’ Sveti Križ Začretje, a slikovnicu oslikala djeca iz dječjeg vrtića Sveti Križ Začretje. U predstavljanju je sudjelovala autorica, događanje je moderirala Marina Sinković. Pjesme iz zbirke je interpretirala Gita Dragčević. Glazbene točke je izvela Klara Šimag, recenziju je napisala Lorena Martinić, a pročitala ju je Doroteja Marković, autoričina kćer. Predstavljen je I Kajkavski zbornik u povijesnom i sadašnjem obzorju: 6. zbornik radova sa znanstvenih skupova Krapina 2017. – 2019., nakladnik Hrvatska udruga Muži zagorskog srca, urednik Alojz Jembrih, a publikaciju su predstavili: prof. emeritus Alojz Jembrih – glavni urednik i urednici: dr. sc. Martina Horvat i dr. sc. Rajko Fureš te Branka Tuđa Kanceljak kao autorica jednog stručnog članka u Zborniku. U glazbenom programu nastupio je Srečko Blažičko.

CIJELU FOTOGALERIJU POGLEDAJTE OVDJE.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook