FOTO: U Donjoj Stubici otvorena izložba poznatog karikaturista
U organizaciji Kajkaviane - društva za prikupljanje, čuvanje i promicanje hrvatske kajkavske baštine u četvrtak 24. travnja 2025. svečano je održano otvorenje izložbe „MI HRVATI“ karikaturista Nika Titanika u Donjoj Stubici.



Nakon uspješne provedbe programa „Kultura na recept: program u zgradi ljekarnika Fellera“ tijekom 2024. godine, spomenuta obnovljena zgrada u Donjoj Stubici, gdje Kajkaviana ima svoje sjedište, postala je središte interdisciplinarnih kulturnih događanja za publiku raznovrsnog profila. Zahvaljujući financijskoj potpori Ministarstva kulture i medija, te Krapinsko-zagorske županije i Grada Donje Stubice, ovaj uspješan program nastavio je iu 2025. godini, a bogati interdisciplinarni kulturni program „Kultura na recept 2: program u zgradi ljekarnika Fellera“ započeo je otvorenjem samostalne izložbe Nika Titanika pod nazivom „MI HRVATI“.


U sklopu službenog otvorenja izložbe Marine Knezić Banožić u ime udruge Kajkaviana predstavila se karikaturistica Nika Titanika i višu kustosicu Sonju Švec Španjol . Izvrsni učenici Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok izveli su dvije skladbe na gitari: Luka Bokun izveo je djelo Fernanda Sora „Etida u A-duru, op.31. br. 19“, te Luka Bokun, Ria Lešković i Gloria Svečnjak djelo Augustina Barriosa „Zapateado Caribe“. Viša kustosica Sonja Švec Španjol predstavila je izložbu s ukupno 18 karikatura koje zajedno čine recentni ciklus radova objedinjenih pod nazivom "Mi Hrvati".



Riječ je o 12 karikaturalnih portreta najvećih hrvatskih stereotipa kojima smo imali "zadovoljstvo" svjedočiti posljednjih 30-ak godina hrvatske povijesti, a uz njih su predstavljene i portretne karikature bivše predsjednice, te bivših predsjednika i aktualnog predsjednika. Karikature su provokativne, ali ne i uvredljive, istaknula je Švec Španjol. Doduše, svatko će se moći prepoznati u barem jednom detalju, pa upravo zato i glavni slogan izložbe glasi: "...jer se i veliki narodi znaju šaliti na vlastiti račun." Nik Titanik istaknuo je kako mu je izuzetno drago što svoju izložbu predstavlja u Donjoj Stubici i to u Fellerovoj zgradi preko puta koje su živjeli njegovi baka i gdje je proveo veliki dio djetinjstva. S velikom emotivnošću govorio je o rodnom mjestu svoga oca te boravcima kod bake i gdje te istaknuo kako se nada i vjeruje da ovo nije posljednja suradnja s Donjom Stubicom i izrazio je želju da u ovom prostoru izloži i svoj novi ciklus radova kada za to dođe vrijeme.


Zahvaljujući posvećenom radu udruge Kajkaviana koja je osmislila bogat interdisciplinarni kulturni program oživljavajući time prostor na zadovoljstvo brojne publike, posjetitelji će moći razgledati izložbu Nika Titanika sve do 30. travnja 2025.



O izložbi "MI HRVATI" viša kustosica Sonja Švec Španjol zapisala je:
„ Nik Titanik karikaturu percipira kao korektiv društva, a njegova poznata krilatica "Humor je ozbiljan posao" u potpunosti sažima srž njegova djelovanja. U aktualnom ciklusu Nik Titanik uspio je nesposobne političare, društvene parazite, sumnjive bogataše, birokrate, uhljebe svih vrsta i oblika, špekulante, poltrone, lažne Hrvate, zlatnu mladež, sav krkanluk, primitivizam, mito i korupciju sažeti u 12 karikaturalnih portreta koji ujedno predstavljaju kronologiju zbivanja u našoj zemlji u posljednjih 30 godina.


Svaki portret je slojevit i ismijava i razobličuje određene političke, socijalne i moralne Nik Titanik polazi od stvarnosti, općujući osobine koje vezujemo uz određeni profil ljudi, ali i uloge koje oni igraju u društvu. Svojim istančanim, pronicljivim i povremeno oštrim humorom, Nik Titanik sažima aktualne pojave i stanja u društvu kroz uprizorenje 12 stereotipa putem kojih se dotiče brza degradacija ljudskih moralnih vrijednosti poentirajući tko i na koji način dolazi do rukovodećih i vladajućih pozicija u društvu te tko i na temelju kakvih uspjeha se danas smatra uspješnim – je li riječ o humanističkom, pedagoškom, obrazovnom, znanstvenom i tehnološkom napretku ili o poltronima i kvazi-zvijezdama bez pokrića.


Karikature Nika Titanika povremeno su oštre, izravne i provokativne, no istovremeno one nisu uvredljive i vulgarne. Nik Titanik vlastito djelovanje ne percipira kao posao već način života. Karikatura za njega predstavlja kritički korektiv društva, no isto tako i osobnu terapiju i borbu protiv sustava u kojem živimo. Sve ono doživljeno i spoznato, Nik procesuira, obrađuje i pretače u karikaturu. Kroz stereotipe, o komuniciranju i vlastite traume i iskustva koja je doživio tijekom tridesetogodišnjih bilježenja i komentiranja političke i društvene svakodnevnice u Hrvatskoj.


Pritom, ne štedi ni sebe te ukazuje da smo svi krvavi ispod kože i da smo svi griješili, ali istovremeno imamo i mogućnost, ali i odgovornost, putem introspekcije doći do samospoznaje i postati bolji ljudi.“

