LIGA ZA PRVAKA: KK Zabok pobjedom do povijesnog uspjeha

Za svaku momčad najteže su utakmice kada imaju imperativ pobjede. Tada se ruke skrate, promaši se ono što se inače ne pr

Za svaku momčad najteže su utakmice kada imaju imperativ pobjede. Tada se ruke skrate, promaši se ono što se inače ne promašuje, izgubi se lopta koja se inače ne bi izgubila. Tako je bilo i ove subote u utakmici Zaboka i Dubrovnika.

Nevjerojatno kakve je sve pehove Zabok imao, što je sve promašio, no na kraju je ipak presudila kvaliteta i Zabok se pobjedom puno teže od očekivanog plasirao u ligu za prvaka.

Najveći je to uspjeh KK Zabok u njegovoj 33 godine dugoj povijesti. Tako će već za dvadesetak dana u Bedekovčini gostovati Zadar, Cibona, Zagreba ili Cedevita, jednom riječju krema hrvatske košarke kojoj se zasluženo priključio i Zabok.

Od samog početka dalo se naslutiti da bi Zabok mogao imati problema s rasterećenim Dubrovnikom, za kojeg nisu nastupili Karač i Vranješ, dok su kod Zaboka izostali Krajačić i Marić. Utakmicu je odlično za goste otvorio Radić, a kada mu se tricom u petoj minuti priključio Šćepanović, Dubrovnik je imao pet koševa viška (6:11). Obrana Zaboka u tim je trenucima bila šuplja i porozna, pa su «Gospari» zabijali koševe kako god su se sjetili. Prednjačio je u tome već spomenuti Radić. Minutu i pol prije kraja četvrtine Lež tricom smanjuje na 19:21, a onda Budimir neshvatljivo promašuje zakucavanje nakon kontre, pa umjesto izjednačenja Hajdić na drugoj strani postiže koš za 19:23, a na kraju prve četvrtine rezultat je bio 22:26.

Nakon koš faula Budimira i polaganja Krapića, Zabok je u 11. minuti ponovno u vodstvu (29:28). No tada se kod gostiju razigrao Oštrić i nakon njegove dvije uzastopne trice Dubrovnik odlazi na +6 (32:38), četiri minute prije velikog odmora. U 18. minuti trice su povezali Peklarić i Čuljak i Zabok vodi 40:39, no već u sljedećem napadu na isti način odgovara Krušlin (40:42), da bi se na poluvrijeme otišlo prednošću gostiju od jednog koša (44:45).

Od početka treće četvrtine momčadi su se izmjenjivale u vodstvu, da bi tricom Budimira Zaboku u 24. minuti imao četiri koša viška (56:52), no tu su prednost gosti vrlo brzo anulirali. Ipak dvije sekunde prije kraja treće četvrtine Tomeljak postiže tricu za 67:63.

Dobar ulazak u završnicu

Zabok je silovito odigrao prve dvije minute zadnjeg djela utakmice. Prvo je Čular podigao na 69:63, a potom je Lež istrčao kontru na +8 (71:63). Očekivao se pad gostiju, no oni su pokazali izniman karakter i ponovno su se vratili u utakmicu. Dvije i pol minute prije kraja Zabok je imao ugodnih 85:77, no prvo je Lučić položio za 85:79, Krapić promašio zicera, nakon njega Stojković dva bacanja, da bi minutu prije kraja raspoloženi Krušlin položio za 86:84. Na drugoj strani Tomeljak pogađa samo jedno bacanje, Zabok osvaja loptu, a Tomeljak ponovno pogađa samo jedno bacanje za 88:84. Tridesetak sekundi prije kraja Hajdić polaže za 88:86, gosti rade brzi faul, a Lež mirno pogađa oba bacanja za 90:86. Nakon toga griješi mladi Perić, da bi kapetan Lež još jednom bio miran s linije slobodnih bacanja postavio konačnih 92:86.

Tada je nastalo veliko slavlje u dvorani. Publika je ionako zadnje dvije minute bila na nogama i gromoglasno bodrila zabočke košarkaše koji su postigli najveći uspjeh u povijesti kluba. Pobjeda je proslavljena kod dugogodišnjeg sponzora i velikog prijatelja kluba, Željka Črnjevića.

U momčadi Zabok najbolju valorizaciju od 29 indeksnih bodova imao je Krapić (23 p, 5 sk), a u odlučujućim trenucima mirne ruke bio je kapetan Lež (18 p, 3 as). Kod gostiju odlično je odigrao Krušlin (25 p), a vrlo dobar bio je i Radić (18 p, 3 as).

Trener Zaboka Dragutin Črnjević

- Želja i nadanja o ulasku u Ligu za prvaka su postojala. No, prioritet uoči početka sezone je uvijek ostanak u ligi, a rekli smo da ćemo u slučaju da se ukaže prilika za nešto više to i iskoristiti. U tu priliku smo i došli. Međutim, današnja utakmica pokazala je da smo bili u grču. Previše smo bili opterećeni rezultatom, tako da nije bilo tečnosti u igri. Imali smo uz to puno izgubljenih lopti te nerezonskih šutova. No, moramo biti zadovoljni. Ovo je ipak jedna od naših lošijih partija, a pobijedili smo - rekao je poslje susreta zadovoljni trener Zaboka Dragutin Črnjević.

Ostali rezultati 16. kola: Kaštel galerija-Dubrava 58:64, Trogir-Šibenik 83:70, Borik Puntamika-VROS Darda 79:62, Split Svjetlost 92:62