Za pomoć malim poljoprivrednim gospodarstvima preko LAG – a Zeleni bregi osigurano 2,8 milijuna kuna
U Krapini i Zlatar Bistrici održane su informativne radionice za potencijalne prijavitelje na natječaja LAG – a Zeleni bregi
U Zlatar Bistrici je u srijedu održana informativna radionica za potencijalne prijavitelje na natječaj LAG – a Zeleni bregi, za Tip operacije 1.1.2. „Unapređenje poslovne konkurentnosti malih poljoprivrednih gospodarstava“ iz Lokalne razvojne strategije LAG-a.
Kako je napomenuo predsjednik LAG – a Žarko Miholić, Upravni odbor LAG – a na sjednici 29. svibnja donio je odluku o raspisivanju natječaja, nakon dobivenog rješenja pozitivnog o prihvaćanju 2. izmjene Lokalne razvojne strategije LAG – a Zeleni bregi 2014. – 2020. od Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju RH. – Kroz izmjenu Lokalne razvojne strategije utvrdili smo da je do sada bio najveći interes za tu mjeru, koju smo već jednom raspisivali i tu se prijavilo duplo više zaintersiranih nego što je bilo moguće dodijeliti sredstava. Stoga smo donijeli izmjenu strategije i utvrdili da ćemo dio sredstava koje smo namijenili za neke druge mjere preusmjeriti u tu mjeru – objasnio je Miholić. Ukupan iznos raspoloživih sredstava ovog LAG Natječaja iznosi 2.863.275 kuna, a visina potpore po projektu iznosi 15.000 eura. Potpora se isplaćuje u dva jednaka dijela, prva rata nakon dobivanja odluke o odabiru, a druga nakon provedenih aktivnosti. Prijave se zaprimaju od 16. lipnja do 16. srpnja, a sada je vrijeme pripreme i radionica, koje se organiziraju da bi se ljudi kvalitetnije pripremili za prijavu i izradu odnosno izradu projektne dokumentacije.
Potpora se daje zakupnju domaćih životinja, višegodišnjeg bilja, sjemena i sadnog materijala, kupnju, građenje i opremanje zatvorenih ili zaštićenih prostora i objekata te ostalih gsopodarskih objekata uključujući vanjsku i unutarnju infrastruktutu u sklopu poljoprivrednog gospodarstva u svrhu proizvodnje ili prerade proizvoda, kupnju ili zakup poljoprivrednog zemljišta, kupnju poljoprivredne mehanizacije, strojeva ili opreme, uređenje i poboljšanje kvalitete poljoprivrednog zemljišta u svrhu poljoprivredne proizvodnje, građenje ili opremanje objekata za prodaju i prezentaciju vlastitih poljoprivrednih proizvoda uključujući i promidžbu tih proizvoda, stjecanje potrebnih stručnih znanja i sposobnosti za obavljanje poljoprivredne proizvodnje i perade proizvoda te operativno poslovanje poljoprivrednog gospodarstva. Prije ne u Zlatar Bistrici, održana je nedavno i radionica u Krapini, a na obje je bio izrazito dobra odaziv potencijalnih prijavitelja. Miholić napominje da se na natječaj mogu prijaviti svi koji dolaze s područja koje LAG pokriva kao cjelina.
A LAG Zeleni bregi naveći je LAG u Hrvatskoj, koji pokriva područje s više od 130 tisuća stanovnika, odnosno 18 JLS iz Krapinsko – zagorske i 4 iz Zagrebačke županije, ističe predsjednik Miholić. Tu spadaju Jakovlje, Bistra, Sveti Ivan Zelina, Bedenica, Donja Stubica, Krapina, Oroslavje i Zlatar, Bedekovčina, Đurmanec, Gornja Stubica, Jesenje, Lobor, Mače, Marija Bistrica, Mihovljan, Novi Golubovec, Petrovsko, Radoboj, Stubičke Toplice, Veliko Trgovišće i Zlatar Bistrica. Sjedište LAG – a je u Zlatar Bistrici, a uredi u Oroslavju, Mariji Bistrici i Krapini. -Od 54 LAG – a drugi smo u Hrvatskoj po količini dobivenih sredstava, trenutno smo u realizaciji mjere koja je bila namijenjena JLS, od gradnje i uređenja vatrogasnih i društvenih domova, objekata opće namjene, gradnje sportskih terena i dječjih igrališta gdje je bila potpora 20 tisuća eura – kaže Miholić, dodavši da je ovih dana stigla i Odluka o primjeni sustava nagrađivanja za naknadnu dodjelu sredstava odabranim LAG – ovima, koju potpisuje ministrica poljoprivrede. – Za 20 LAG – ova od njih 54 dodijeljena su dodatna sredstva, zbog kvalitetno odrađenog posla. Tu smo dobili 1,4 milijuna kuna, a na sljedećem Upravnom odboru ću predložiti da predložimo Skupštini da se i ti novci usmjere dodatno za ovu namjenu, što bi značilo ukupno više od 70 potpora od preko od 15 tisuća eura – ističe Miholić. Napominje da je funkcioniranje LAG – ova pod neposrdnom kontrolom Agencije za plaćanje, resornog ministarsva i ministarstva financija, a cilj LAG- ova je smanjiti udio sredstavca na državnoj razini za raspisvanje natječaja i povećati udio na loklanoj razini, koja bolje prepoznaje potrebe za pojsdina specifična područja, a ovaj posljednji natječaj upravo je primjer za to, jer su se sredstva preusmjerila na ono za što postoji najviše interesa i potreba.