Prethodni članak
Sljedeći članak

GOSPOČIĆ: 'Treba nam još 4 milijuna kuna da Fellerovu zgradu uredimo do kraja'

Dosad je odrađeno kompletno rušenje iznutra do samih cigli, čak do deke, uređeni su katovi te postavljene vodovodne i elektroinstalacije


S odobrenih milijun kuna od Ministarstva kulture, koliko je nedavno pristiglo u Grad Donja Stubica, nastavlja se uređenje Fellerove zgrade. Trenutno je u izradi troškovnik, kako bi se čim prije počelo s novim radovima koji su planirani za treću fazu projekta.

Prozori, vrata i žbukanje

U prvu i drugu fazu, koja je završena prošle godine, potrošeno je milijun i 800 tisuća kuna. Dosad je odrađeno kompletno rušenje iznutra do samih cigli, čak do deke, uređeni su katovi te postavljene vodovodne i elektroinstalacije. – Tu smo stali, a sada slijedi daljnje uređenje. S restauratorima moramo vidjeti na koji ćemo način riješiti obnovu prozora i vrata, a slijedi i žbukanje. Nadamo se da ćemo završiti to do ljeta, pa ako bude u Ministarstvu još novaca, možda još neka sredstva dobijemo za jesen, da se izvede unutarnje uređenje kako bi se išlo u finalizaciju projekta – istaknuo je gradonačelnik Nikola Gospočić. Ima još puno posla do kraja, dodao je, no cilj je da se udruga Kajkavijana čim prije preseli u te prostore, obzirom da u dvorcu Golubovec, gdje im je sada sjedište, više nemaju uvjeta za skladištenje knjiga koje su od iznimne važnosti.

Prepoznatljivi stubički brend

Kada bi novi prostor stare Fellerove zgrade trebao biti spreman barem za Kajkavijanu, Gospočić nam nije mogao točno reći, no svakako očekuje da bi to moglo biti sljedeće godine. Vrijednost radova treće, u koju se sad kreće, i četvrte faze radova je preko 4 milijuna kuna, zbog čega se niti ne može tako skoro očekivati da će se novouređena Fellerova zgrada privesti budućoj namjeni, a to je, osim doma udruge Kajkavijana, Muzej ljekarništva, što će dopuniti turističku ponudu Donje Stubice. Naime, budući će se Muzej ustrojiti kao prepoznatljivi brend stubičkoga kraja, obzirom na veliku važnost koju je ljekarnik Eugen Viktor Feller, koji je ovu neobaroknu zgradu ljekarne pored crkve i izgradio 1901., imao kao najuspješniji ljakarnik toga vremena. – Unatoč velikim zahvatima koji su tek pred nama, moramo biti optimisti, no ima tu još puno posla i treba puno novca. No, zahvalni smo Ministarstvu kulture, jer smo ove godine jedna od tri zagorske općine koje su dobile najveća sredstva za uređenje svojih zgrada – zaključio je gradonačelnik Gospočić.

Još članaka iz "Županija"

Facebook