Krapinsko-zagorska županija podržala proizvodnju egzotičnog voća i povrća
Na području Krapinsko-zagorske županije najveći potencijal leži u uzgoju butternut tikve, slatkog krumpira, višegodišnjih nasada indijanskih banana, mongolskih trešnji i borovnica, sibirske borovnice, mini kivija, žutog i crvenog kivija i goji bobica.
U utorak, 13. siječnja 2015. godine župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar i pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu, promet, komunalnu infrastrukturu i EU fondove Luka Čuljak održali su u Krapini sastanak sa Ivanom Šulogom, vlasnikom tvrtke Exotic King d.o.o. koja se već 18 godina bavi proizvodnjom egzotičnog voća i povrća u Hrvatskoj.
Sastanak je održan na inicijativu župana Željka Kolara, s ciljem pokretanja pilot projekta proizvodnje voća i povrća na području Krapinsko-zagorske županije. „Krapinsko-zagorska županija prepoznala je ovaj projekt jer on nudi mogućnost dodatnog izvora prihoda poljoprivrednim gospodarstvima, ali ono što je još važnije i mogućnost samozapošljavanja, odnosno otvaranja novih radnih mjesta. Budući da proizvodnja ne iziskuje ogromne poljoprivredne površine, a na području Krapinsko-zagorske županije ima dosta neobrađenog poljoprivrednog zemljišta koje je ekološki prihvatljivo, to je svakako prilika da se zemljište stavi u funkciju putem proizvodnje egzotičnog voća i povrća.
Nakon predstavljanja projektne ideje od strane gospodina Šuloga, dogovoreno je da će Krapinsko-zagorska županija podržati projekt, u čijoj prvoj fazi će organizirati edukacije potencijalnih korisnika“, rekao je župan Željko Kolar.
Vlasnik tvrtke Ivan Šulog istaknuo je da je projekt prezentirao na području cijele Hrvatske, ali da je Krapinsko-zagorska županija među prvima prepoznala njegov potencijal te ga odlučila podržati. Šulog je napomenuo da je uzgoj egzotičnog voća i povrća vezan za Aziju, Afriku i Južnu Ameriku, područja zbog čije se udaljenosti plodovi beru još zeleni ili poluzreli, koji zbog dugog vremena provedenog u transportu, na police europskih potrošača stižu bez punog okusa i mirisa. „Potencijal proizvodnje u Krapinsko-zagorskoj županiji, ali i drugim dijelovima Hrvatske, leži upravo u činjenici da je danas ubrana roba već sutra dostupna potrošačima, bez gubitka kvalitete. Nikako se ne smije zaboraviti ni činjenica da je Europska unija tržište sa preko pola milijarde potrošača, koje bez problema apsorbira sve što se proizvede“.
Šulog je istaknuo da na području Krapinsko-zagorske županije najveći potencijal leži u uzgoju butternut tikve, slatkog krumpira, višegodišnjih nasada indijanskih banana, mongolskih trešnji i borovnica, sibirske borovnice, mini kivija, žutog i crvenog kivija i goji bobica.
Pročelnik Luka Čuljak istaknuo je da je svjestan kako bi javnost mogla biti skeptična oko realizacije toga ima li smisla baviti se uzgojem egzotičnog voća i povrća. „Upravo iz tog razloga u prvoj fazi provedbe projekta Krapinsko-zagorska županija naglasak će staviti na organiziranje edukacija, na kojima će se svi zainteresirani moći upoznati sa velikim potencijalima bavljenja ovom vrstom proizvodnje te pozitivnim iskustvima gospodina Šuloga, koji je u ovom poslu već 18 godina“, rekao je pročelnik Čuljak.