Prethodni članak
Sljedeći članak

'Nekako se svi baš ne volimo petljati, no obaveza je prijaviti svaki oblik nasilja'

U organizaciji Udruge žena 'Zagorska škrinjica' u Zlatar Bistrici je održana edukativna tribina na temu 'Uloga nadležnih institucija u rješavanju vršnjačkog nasilja'


Udruga žena 'Zagorska škrinjica', pod pokroviteljstvom načelnika Općine Zlatar Bistrica, i ove je godine organizirala edukativnu tribinu povodom Svjetskog dana prevencije zlostavljanja nad djecom i Međunarodnog dana dječjih prava. Tribina je održana u ponedjeljak, a tema 'Uloga nadležnih institucija u rješavanju vršnjačkog nasilja' napunila je sva mjesta u dvorani općinske zgrade. Sve okupljene pozdravila je predsjednica udruge Ančica Pečatnik, a načelnik Žarko Miholić istaknuo je da Općina kroz godišnje natječaje za udruge pomaže i preferira ovakva edukativna predavanja. – Puna dvorana pokazala je da je interes javnosti za ovu temu velik. Nasilje je sveprisutno, u svim dijelovima društva, pa je važno da su tu ljudi koji se time bave tom tematikom i kojima je to struka, da podijele svoja iskustva s nama, kako bismo što kvalitetnije prepoznali tu vrstu nasilja i u školama, i ustanovama, i u obitelji i van nje. O nasilju treba pričati jasno i glasno i senzibilizirati javnost – napomenuo je Miholić.

Policijska službenica za nadzor i planiranje - za prevenciju PU KZŽ Andreja Jurić govorila je o postupanju policije u slučaju prijave nasilja među djecom, ističući da je ova tema i preventivni rad izrazito bitan i da može dati veliki doprinos smanjenju kriminaliteta. – Zakon obvezuje da prijavljujemo, ako imamo saznanja o nasilju, bilo kakve vrste – napomenula je Jurić. Ista se teza provlačila i kod ostalih predavača. Magistra socijalnog rada iz Centra za socijalnu skrb Zlatar Bistrica Davoka Forko napomenula je da nasilje među djecom kreće od vrtićke dobi. – Nije svaki sukob nasilje, no ako se pojavljuju 3 elementa, negativni postupak, njegovo učestalo ponavljanje i asimetričan odnos snaga, potrebno je reagirati. Roditelji, puno razgovarajte s djecom, budite uključeni u njihove aktivnosti i pružite vlastitim primjerom djetetu pozitivne načine ponašanja – poručila je Forko, a o važnosti Centra za socijalnu skrb govorio je i profesor psihologije i zlatarbistričkog centra, Boris Brežnjak.

Sutkinja Prekršajnog suda u Zlataru Jadranka Kiš Šaulovečki, koja se maloljetničkim počiniteljima prekršaja bavi već 20 godina, istaknula je da je, srećom, kod nas mali broj predmeta koji se odnosi na vršnjačko nasilje. – Sve se uglavnom rješava bez odlaska na sud, a tu krucijalnu ulogu imaju stručne službe odnosno Centri za socijalnu skrb. Izuzetno je važna suradnja suda i Centra, koji predlaže i odgojne mjere sudu u pojedinom slučaju. Ono što sam uočila kao problem kod nasilja, pa i vršnjačkog, jest činjenica da postoji premala empatija cjelokupnog društva prema žrtvi, nekako se svi baš ne volimo petljati i radije smo pasivni. No, obaveza je prijaviti svaki oblik nasilja – istaknula je i Kiš Šaulovečki. Na kraju tribine, dr. Snježana Klancir iznijela je mišljenje da bi prevencija nasilja trebala početi s odgojem roditelja, jer je obitelj primarna društvena zajednica. – Trebalo bi organizirati tribine slične ovoj, na kojima bi se razgovaralo s roditeljima, jer prve tri godine su najvažnije. Roditelji odgajaju djecu i ne mogu očekivati da to u njihovo ime rade vrtići i škole, koji djecu mogu samo donekle usmjeravati i nadzirati – istaknula je dr. Klancir.

Još članaka iz "Županija"

Facebook