Prethodni članak
Sljedeći članak

Sanja Klaužer na svojoj plantaži malina preko ljeta honorarno zaposlila devetero srednjoškolaca

U dosadašnjih 10 ciklusa branja tuheljski su srednjoškolci ostvarili preko 230 sati rada, a uz stabilne vremenske uvjete berba bi mogla potrajati još desetak dana


Zagorski list već je ranije izvještavao o pokretanju projekta zasnovanog na ideji socijalnog poduzetništva, koji je u partnerstvu s Općinom Tuhelj proljetos pokrenula vlasnicanasada malina iz Tuhlja Sanja Klaužer. Da podsjetimo, riječ je o projektu zapošljavanja mladih na berbi malina koji doprinosi stvaranju poticajnog društveno - ekonomskog okruženja za ostanak mladih u zajednici po završetku školovanja i motiviranje za nastavak bavljenja voćarstvom.

Devet srednjoškolaca

Na berbi malina angažirano je 9 srednjoškolaca s prebivalištem u Općini Tuhelj, a vlasnica nasada malina se prilikom njihova odabira rukovodila prvenstveno socijalnim kriterijem, a dodatni su se bodovi stjecali i školovanjem za deficitarna zanimanja. Berba malina započela je odmah po završetku školske godine, 18. lipnja i ovih je dana u punom jeku. U dosadašnjih 10 ciklusa branja tuheljski su srednjoškolci ostvarili preko 230 sati rada, a uz stabilne vremenske uvjete berba bi mogla potrajati još desetak dana. Isplata njihovih honorara osigurana je putem ugovora o povremenom radu učenika sklopljenih s Učeničkim servisom zabočke Gimnazije Antuna Gustava Matoša. Po završetku berbe i obavljenoj isplati mladih berača preostaje još sumirati rezultate ovogodišnje berbe i iznijeti ih na završnoj konferenciji predviđenoj za konac listopada.

Financije u drugom planu

Upitana za svoje dojmove, Sanja Klaužer ističe kako je prezadovoljna odazivom i angažmanom berača. Što se pak financijskih učinaka ovogodišnje berbe malina tiče, oni su u drugom planu. – Ove je godine nasad po prvi puta dao ozbiljniji urod, još se učim i stičem iskustvo u njihovu branju i plasmanu i bit ću zadovoljna uspijem li ostvarenim prihodom pokriti troškove honorara za berače. Uzgoj malina radno je intenzivna poljoprivredna aktivnost. Njihovi su plodovi jako osjetljivi na sušu, vlagu i temperaturne promjene, ne podnose dugotrajno skladištenje ni transport na dulje relacije pa ne čudi njihova visoka proizvodna cijena. Od samog uzgoja i berbe puno je zahtjevnija njihova prodaja i distribucija, gdje su proizvođači u uvjetima neorganiziranog otkupa suočeni s čitavim nizom problema i svojim su se prodajnim cijenama prisiljeni prilagođavati nelojalnoj konkurenciji velikih maloprodajnih lanaca – rekla je Sanja Klaužer. Svoje nam je dojmove ispričala i jedna od beračica, Veronika Barlović. – Kad sam vidjela javni poziv Općine Tuhelj za sezonsko zapošljavanje mladih, to mi se učinilo idealnom prilikom za druženje s prijateljima, a ujedno i dobar način da nešto zaradim. Ispočetka sam mislila da bude teško, no uopće nije naporno. Odlično se zabavljamo, no reda u malinjaku mora biti. Budućim beračima preporučam da se svakako prijave, jer super je brati maline! Bit će to iskustvo kojeg ću se uvijek rado sjećati – rekla je Veronika.

Još članaka iz "Županija"

Facebook