Prethodni članak
Sljedeći članak

Šimširov moljac uništava zagorske živice

Štetu pričinjavaju gusjenice, koje izgrizaju listiće i koru mladih izboja, zbog čega dolazi do sušenja dijelova ili čitave biljke, a može doći i do potpunog gubitka listova


Sve više Zagoraca tuži se kako im se ukrasna živica ispred dvorišta posušila, ne znajući što je uzrok tome. Od dipl. agronomke Sanje Gregurić iz Savjetodavne službe doznali smo da se lišćem ukrasnih živica hrani šimširov ili buksusov moljac (Cydalimaperspectalis, ) porijeklom je iz Azije (Japan, Korea, Kina). Opasno se nastanio i kod nas.

Na zelenim površinama u Krapinskim Toplicama prošle godine posađeni su grmovi šimšira koje je ovaj nametnik u potpunosti uništio. - U Hrvatskoj se pojavio 2012. g. u Istri. Proširio se po čitavoj zemlji, te je prošle 2014. g. uzrokovao velike štete na buksusu. Osim buksusa napada i božikovinu i japansku kuriku - rekla je Gregurić iz Savjetodavne službe zadužena za zaštitu bilja.

 Kaže kako štetu pričinjavaju gusjenice, koje izgrizaju listiće i koru mladih izboja, zbog čega dolazi do sušenja dijelova ili čitave biljke, a može doći i do potpune defolijacije, odnosno gubitka listova. Štete mogu raditi od ožujka do listopada. - Budući da gusjenice prezimljavaju u kokonima između grančica, tijekom zime je moguće takve zapretke skidati i spaliti. Tijekom vegetacije, nakon izlaska gusjenica iz kokona, potrebno je redovito kontrolirati napadnute biljke, te ako primijetimo gusjenice, možemo ih skidati mlazom vode ili mehanički i uništavati.

 Ako napad izmakne kontroli, te je previše gusjenica na grmovima da bismo ih mehanički mogli uništiti, moramo posegnuti za kemijskim sredstvima - savjetuje agronomka Gregurić te dodaje kako se najbolji rezultati postižu ako insekticide primijenimo dok su gusjenice u mlađim razvojnim stadijima.

 Budući da za ovog štetnika još nema službeno registriranih insekticida, preporuča se upotreba djelatnih tvari koje su u našoj zemlji registrirane za suzbijanje drugih štetnih gusjenica na ukrasnom bilju i stablima.

- Preporučujemo protiv mladih gusjenica šimširovog moljca primjenu tiakloprida (Calypso 480 SC 0,02-0,03 %) +alfacipermetrin (Fastac EC 0,015 %) ili deltametrin (Decis 2.5 EC 0,03 %). Pripravke je potrebno primijeniti pred večer, jer su termolabilni - rekla je Gregurić.

Još članaka iz "Županija"

Facebook