Prethodni članak
Sljedeći članak

Zagorski mlinci dobili oznaku zemljopisnog podrijetla

Sljedeći korak je zaštita oznake zemljopisnog podrijetla na razini Europske unije


Poznati zagorski mlinci dobili su oznaku zemljopisnog podrijetla, kako je objavljeno na današnjoj konferenciji za medije u Krapini. Udruga Tradicija Zagorja u suradnji s Krapinsko-zagorskom županijom, Zagorskom razvojnom agencijom, Hrvatskom gospodarskom komorom ŽK Krapina pokrenula je postupak zaštite zagorskih mlinaca oznakom zemljopisnog podrijetla zbog stvaranja identiteta i prepoznatljivosti, davanja dodatne vrijednosti proizvodu te promocije Hrvatskog zagorja i ovog zagorskog proizvoda u Europi.

Prisutnima su se obratili župan Krapinsko - zagorske županije Željko Kolar, predsjednica Županijske skupštine KZŽ Vlasta Hubicki i predsjednik Udruge Tradicija Zagorja Matija Gulija. - Ovo je prezentacija značajnog perioda u Krapinsko-zagorskoj županiji. Zaštita oznake zemljopisnog podrijetla mlinaca na razini Republike Hrvatske je gotova, specifikacija je gotova te smo završili put – istaknula je Hubicki i dodala kako Županija ima daljnji plan zaštite autohtonih proizvoda.

– Četiri godine i četiri mjeseca nakon osnutka naše udruge dobili smo rješenje Ministarstva poljoprivrede za zagorske mlince o zaštiti naziva zagorski mlinci i izuzetno smo zadovoljni obavljenim radom – istaknuo je predsjednik Udruge Tradicija Zagorja Matija Gulija. Dodao je kako je prvi zadatak udruge bio upravo zaštita zagorskih mlinaca i zagorskih štrukli te danas s ponosom mogu reći da su obavili veliki posao. Sa certifikacijskom kućom su ugovor potpisale 4 tvrtke – Kogutex iz Konjščine, Mlin Jertovec, Massa Lovita iz Stubice i Zebrano iz Bedekovčine. U rujnu prošle godine je podnesen zahtjev Ministarstvu poljoprivrede te je on nakon pet mjeseci odobren. – Veliku pomoć smo dobili od Ministarstva poljoprivrede za skupu specifikaciju i istraživanje tržišta kako bi dovršili posao. Veliki je značaj za Zagorje i naše područje u zaštiti ovog proizvoda jer je istraživanje na uzorku od 1000 ispitanika pokazalo da ih 80% smatra da su mlinci autohtoni proizvod Hrvatskog zagorja i isti postotak njih taj proizvod povezuje isključivo s područjem Hrvatskog zagorja, što je veliki dokaz da se imamo pravo ponositi ovim proizvodom. - Oznaka bi trebala donijeti veći dohodak za proizvođače mlinaca koji su dobili certifikat, a druge strane neće doći do porasta cijene mlinaca za krajnje potrošače – rekao je Gulija i dodao kako se ovim postupkom izbacuje nelojalna konkurencija odnosno svi proizvođači koji nemaju specifikaciju neće svoje mlince moći nazvati 'zagorskim mlincima'.

– Razlog pokretanja zaštite je stvaranje identiteta i prepoznatljivosti te davanje dodatne vrijednosti proizvodu i prepoznatljivosti Hrvatskog zagorja, ali i promocija zagorskih mlinaca na području čitave Republike Hrvatske i na čitavo područje Europske Unije – istaknuo je župan Željko Kolar, izrazivši veliko zadovoljstvo što će četiri proizvođača s područja KZŽ imati zaštićene proizvode. – Ovo je znak da proizvođači krenu u povećanje svoje proizvodnje jer je očigledno da na tržištu postoji interes za kupnjom zagorskih mlinaca. U samoj turističkoj ponudi je bitno da imate i ponudu autohtonih proizvoda, a ako imaju markicu nacionalne i europske zaštite, onda je to za potencijalnog korisnika garancija kvalitete i da je autohtoni proizvod i plan je da zagorski ugostiteljski objekti nude gostima zagorske mlince – dodao je župan.

Prednosti ove zaštite su jamstvo kvalitete za potrošača odnosno kupca mlinaca, jamstvo porijekla jer zemljopisna oznaka označava da se proizvod proizvodi na određenom području, a u slučaju zagorskih mlinaca to su Krapinsko-zagorska županija, Varaždinska, rubni dijelovi Zagrebačke županije. Sljedeći korak je zaštita imena na razini Europske unije te se ona očekuje do kraja godine. Svaki proizvođač koji se želi uključiti u zaštitu proizvoda može to lako, ukoliko zadovolji sve uvjete. U planu je i zaštita bagremovog meda i zagorskih štrukli, rečeno je na konferenciji za novinare.

Još članaka iz "Županija"

Facebook