Ekološka paprika otvara put do Europe

Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju i zagorski poljoprivrednici suočit će se sa sve većim i brojnijim problemima. Na mali

zagpaprika.jpg

Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju i zagorski poljoprivrednici suočit će se sa sve većim i brojnijim problemima. Na malim i isparceliranim površinama, kakvih je i ponajviše u Zagorju, tradicionalne kulture koje su dosad sadili, poput kukuruza koji je posađen na 20.300 hektara, pšenice zasađene na 4100 hektara i krumpira na 4000 hektara, u konkurenciji s Europom više neće prolaziti.

Što proizvoditi

Puno isplativijim povrtlarskim kulturama u Zagorju je zasađeno samo stotinjak hektara zagorske grude, manje od jedan posto. Bude li htio preživjeti, i zagorski će se seljak morati odreći sadnje svojih tradicionalnih kultura i okrenuti se profitabilnijoj proizvodnji.

Jedan od takvih zagorskih poljoprivrednika koji je ove godine krenuo s probnom proizvodnjom paprike i to one koja se proizvodi ekološki, bez primjene umjetnih gnojiva i pesticida, je i Josip Režek iz Šimunaca kraj Desinića. Ove je godine na svojoj parceli zasadio samo 2200 sadnica s kojih namjerava obrati oko dvije tone paprika. Ali već i od tako male količine, rekao nam je, može se sasvim pristojno zaraditi.

Smijali su mi se

"Smijali su mi se kad sam umjesto kuruze posadil papriku. Za sadnice sam izdvojio oko tri, četiri tisuće kuna, a za papriku bi trebao dobiti više od deset tisuća, što znači da bi mi čistoga trebalo ostati šest, sedam tisuća kuna. Najveći mi je problem u proljeće skupiti novac za sadnice i sada naći kupce, no i to se polako uhodava. Radim u Sloveniji u Steklarni u Rogaškoj Slatini, pa su mi kupci zasad većinom Slovenci, ali i u Pregradi i Desiniću već znaju za mene, pa često navrate i kupe", rekao nam je Režek kojega je u biznis s paprikom uputio njegov otac Martin koji mu je dao i inicijalnih tisuću, dvije kuna za početak.

Dobije li povoljni kratkoročni kredit i osigura li si veće tržište, Režek bi svoj posao i proširio. "Imam toliko zemlje da bi mogel posaditi oko 20 tisuća sadnica. Nešto bi si pokril i staklenicima ili plastenicima, napravil bi sustav za navodnjavanje i uz malo trsja, kravice i svinje mogel samo od toga lijepo živjeti.

A ne ovak, da se u četiri smjene u Sloveniji mučim za minimalac od 80.000 tolara. Svima bi pokazal da i Zagorci znaju proizvesti papriku, a ona pak makedonska može se skriti pred zagorskom", rekao nam je na kraju.

Autor: Mladen Mandić

Izvor: Večernji list

NAjčitanije