Stršljeni se boje samo jedne stvari – i to je jedini način da ih se trajno riješite

Autor zagorje.com
hornet-7049915_1280.jpg

Foto:Pixabay/ClaudiaWollesen

Ljetni mjeseci razdoblje su kada su ove vrste kukaca najaktivnije i najbrojnije. Tijekom zime prezime samo matice i manji broj jedinki, dok se tijekom ljeta intenzivno razmnožavaju i stvaraju nove zajednice. Mjesta na kojima nastaju te nove zajednice nazivamo gnijezdima.

Gnijezda se mogu nalaziti u prirodnim šupljinama drveća ili stijena, ali najveći problem stvaraju ona koja se formiraju unutar objekata u kojima borave ljudi. Bilo koji zaklonjeni kutak u kućanstvu može poslužiti kao idealno mjesto za stršljene, dok ose svoje gnijezdo mogu smjestiti gotovo bilo gdje gdje nema izravnog doticaja s kišom.

Borba protiv ovako opasnog protivnika mora biti dobro isplanirana, a odgovarajuća zaštitna oprema je nužna – u suprotnom, moglo bi biti ozlijeđenih i s jedne i s druge strane.

Najbolje rješenje je potpuno uklanjanje gnijezda, čime se zajednica onemogućuje u ponovnoj izgradnji. To je moguće jedino uz korištenje specijalizirane opreme, daleko robusnije od klasične pčelarske (ubod stršljena može probiti i do 5 mm). Također je moguće uništiti kukce uporabom insekticida.

Prskanje se može obaviti komprimiranim sprejem namijenjenim isključivo za ove vrste kukaca. Takvi sprejevi obično imaju nastavak koji omogućuje usmjereni mlaz pod pritiskom, a domet može biti i do tri metra – što je sasvim dovoljno za sigurno tretiranje mjesta gdje se nalazi gnijezdo.

Također, može se koristiti i koncentrirani insekticid (npr. Osatox koncentrat), koji se razrjeđuje s vodom prema uputama proizvođača. Potom se nanosi prskalicom s nastavkom za produženo prskanje, što omogućuje rad s dovoljno sigurne udaljenosti.

Zamke za hvatanje stršljena vrlo su učinkovite. Jednostavna plastična boca s otvorima na sredini, u koju se ulije malo piva ili voćnog soka, može poslužiti kao odlična klopka koja dnevno uhvati značajan broj ovih kukaca. Ljepljive trake ili ljepilo za miševe na kartonskoj podlozi također se mogu postaviti u blizini gnijezda, a kao mamac može se upotrijebiti komadić ribe ili mesa. Takvim mamcem ne privlačimo korisne pčele, dok je za stršljene miris užeglog mesa gotovo neodoljiv. Kada se uhvati jedan, ubrzo se skupi njih još mnogo – prenosi Krstarica.

NAjčitanije