Orezivanje i mjerenje jakosti Gupčeve lipe

Autor js

Bez obzira na šupljinu i starost debla, lipa je i dalje vitalna, zaključili su stručnjaci

  gupčeva lipa3.jpg

Stručnjaci iz firme Stablosan d.o.o. pod budnim okom djelatnika Parka prirode Medvednica, Hrvatskog šumarskog instituta i Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko – zagorske županije mjerili su jačinu, sposobnost i nosivost stjenke Gupčeve lipe, a potom izvršili orezivanje.

Kod povijesnih stabala potrebne su češće kontrole, a ovakva mjerenja stručnjacima pokazuju gdje treba malo više, a gdje manje rezati. - Neke grane ćemo prikratiti i nastojati krošnju prorijediti, tako da eventualni udari vjetra ne bi imali posljedice – pojasnio je Viktor Lochert is Stablosana. Slično je obrezivanje i rezistografija izvršeno i prije 6, 7 godina, kako bi se vidjela točna debljina zdrave stijenke, odnosno šupljine i bolesnog dijela. - Tada je orezivanje bilo drastičnije, no sad se samo malo smanjio volumen, kako bi se smanjila mogućnost lomova – rekla je Dijana Hršak iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području KZŽ. I tada je donesen isti zaključak – bez obzira na šupljinu i loše stanje osnovnog debla, Gupčeva lipa relativno je vitalna, i dalje tjera mladice i dobro izgleda.

Također je dogovoreno da će javna ustanova zajedno s Parkom prirode Medvednica uz samu lipu postaviti info tablu koja će govoriti o samoj lipi, njenoj legendi i povijesti kako bi posjetitelji i turisti, ali i lokalno stanovništvo moglo saznati što više o ovom zaštićenom spomeniku prirode koji već stoljećima prkosi vremenu i svakog proljeća iznova oduševljava.

NAjčitanije