Možete glasati za najuspješniji EU projekt, zagorski Newlight

Autor zagorje.com

U drugi krug izbora za najuspješnije EU projekte u Hrvatskoj ušao je i Newlight, koji je za Krapinsko - zagorsku i Zagrebačku županiju razvila Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske

-newlight

Jutarnji list u suradnji s Hrvatskom zajednicom županija, Uredom Europskog parlamenta u Hrvatskoj i projektom Župan.hr provodi Izbor za najuspješnije EU projekte u Republici Hrvatskoj s ciljem povećanja razine osviještenosti građana o dosadašnjem uspješnom korištenju sredstava EU i predstavljanja brojnih uspješnih lokalnih EU projekata.
U drugi krug izbora za najuspješnije EU projekte u Hrvatskoj ušao je i Newlight, koji je za Krapinsko - zagorsku i Zagrebačku županiju razvila Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske. Ovo je prvi projekt u Republici Hrvatskoj koji je sufinanciran iz programa ELENA, zajedničkog programa tehničke pomoći Europske komisije i Europske investicijske banke, namijenjenog za pripremu većih infrastrukturnih projekata europskih regija i gradova u području čiste energije, prometa i zgradarstva. Putem Newlighta pokrenute su investicije u rekonstrukciji javne rasvjete u čak 57 gradova i općina što je jedinstven slučaj u Hrvatskoj i široko prepoznati rezultat i širom Europske unije. Riječ je o modernizaciji preko 35.000 svjetiljki kojom se ostvaruju financijske uštede veće od deset milijuna kuna godišnje. Vrijednost provedenih investicija u sklopu Newlighta je oko 100 milijuna kuna, a projekt je generirao i uštede energije od oko 60 posto u odnosu na sadašnje stanje, odnosno oko 20 GWh te smanjenje emisije ugljičnog dioksida za 5200 tona godišnje. Koliko je projekt uspješan govori činjenica kako je u veljači 2019. primio prestižnu Europsku nagradu za energetske usluge u Bruxellesu. Žiri bira najsupješnije EU projekte u četiri kategorije: Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici, Doprinos prekograničnoj suradnji, Doprinos znanosti i inovacijama te Doprinos poduzetništvu. U sklopu izbora dodijelit će se i posebna nagrada Najuspješniji EU projekti prema izboru javnosti. U ovoj kategoriji možete glasati na poveznici https://novac.jutarnji.hr/euprojekt2020/glasaj-za-najbolji-eu-projekt-u-hrvatskoj-2020/10480777/ Predstavljanje Newlighta na web platformi Jutarnjeg lista možete pronaći ovdje: https://novac.jutarnji.hr/aktualno/zamijenjeno-35-tisuca-starih-ulicnih-svjetiljki-u-cak-57-hrvatskih-gradova-i-opcina/10450888/

 

„Na razini Krapinsko  -zagorske županije u Newlight je bilo uključeno 28 jedinica lokalne samouprave s kapitalnom vrijednosti projekta rekonstrukcije i modernizacije javne rasvjete od oko 2 milijuna eura. Ovakav zahvat ne bi bio moguć iz proračunskih sredstava JLS-ova, a program ELENA upravo nam je to omogućio. Rekonstrukcija 8.000 svjetiljki ne znači samo bolju, a samim time za pješake i vozače sigurniju rasvjetu. Ovime ćemo na razini Krapinsko-zagorske županije ostvariti potencijalnih energetskih i troškovnih ušteda od 60% i smanjiti količinu emisije CO2 za 700 tona godišnje. Ekvivalent uštede može se izraziti potrošnjom oko 1000 prosječnih kućanstava u Hrvatskoj” – naglasio je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar.

 

Provedba projekta počela je 2017. godine prijavom za sredstva tehničke pomoći. U pripremi projekta obavljen je pregled više od 72 tisuće rasvjetnih tijela, a GIS baza, koja je razvijena za potrebe projekta i koju gradovi i općine nastavljaju koristiti i u budućnosti, sadrži više od dva milijuna mogućih podataka o javnoj rasvjeti na njihovu području. U sklopu projekta REGEA tim je razvio i vlastitu metodologiju energetskih pregleda, koja polako postaje i novi nacionalni standard, a razvijen je i inovativni model “Projektiraj i izgradi” na kojem se temelje ugovori za rekonstrukciju. Na taj se način povezuju dvije važne faze projekta, a to su projektiranje i rekonstrukcija rasvjete, čime se bitno smanjuju rizici za javnog naručitelja. Kruna projekta NEWLIGHT je novi i jedinstveni Ugovor o energetskom učinku izrađen u skladu s Eurostatovim smjernicama i ne smatra se povećanjem javnog duga za gradove i općine. ESCO ugovor koji je REGEA razvila u sklopu projekta ima više od 60 stranica, sa svim prilozima, a pravna dokumentacija koju potpisuju javni naručitelj rekonstrukcije javne rasvjete i privatni izvođač radova broje više od 240 stranica.

NAjčitanije