Samo par zagorskih vrtića zainteresirano za smjenski rad i produljenje radnog vremena

Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku raspisalo je javni poziv za unaprjeđenje usluga i produljenje radnog vremena vrtića

Dječji vrtić Bedekovčina

Jedini vrtić na području Krapinsko – zagorske županije koji radi u dvije smjene jest pregradski vrtić 'Naša radost'. No, uskoro bi na taj način moglo početi funkcionirati i više vrtića u našoj županiji. Naime, Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku početkom ožujka raspisalo je javni poziv za unaprjeđenje usluge i produljenje radnog vremena vrtića za što je, u okviru Europskog socijalnog fonda, osigurano čak 300 milijuna kuna. To bi značilo mogućnost da roditelji, koji danas sve više rade u smjenama, djecu u vrtiću ostavljaju i u poslijepodnevnim i večernjim satima. U brojnim se zagorskim vrtićima provode ankete o potrebi uvođenja dodatne, popodnevne smjene, a mi smo pokušali doznati koji su od njih zainteresirani za prijavu na natječaj.

Dječji vrtić Rožica

Nema potrebe za produljenje

Prema pristiglim odgovorima, potrebe za dvosmjenskim radom nema u Dječjem vrtiću ‘Jaglac’ u Kumrovcu, kao ni u vrtićima u Oroslavju, Mariji Bistrici, Bedekovčini te Velikom Trgovišću. - Za sada nemamo upite ni potrebe za dvosmjenskim radom. Sadašnje radno vrijeme od 5.30 do 17 sati zadovoljava potrebe naših korisnika. Bude li potrebe isti ćemo ponuditi u vrtiću, nakon što zadovoljimo prostorne i organizacijske uvjete za ostvarivanje programa – odgovorila je Silvija Čičko, ravnateljica Dječjeg vrtića „Cvrkutić“ Oroslavje. Iako trenutno nema potreba za dvosmjenskim radom, konačnu odluku o prijavi na poziv Ministarstva u DV Bedekovčina još nisu donijeli, jer se razmatraju potrebe roditelja o produljenom radnom vremenu vrtića. Dječji vrtić Pušlek Marija Bistrica nakon provedene ankete kod svih trenutnih korisnika dječjih vrtića (82 upisane djece), zaprimio je zahtjev za smjenskim radom samo od dvoje roditelja.

Dječji vrtić Naša radost u Pregradi

- Stoga Dječji vrtić trenutno neće krenuti u ovaj projekt. U dogovoru s lokalnom samoupravom novu anketu provest ćemo početkom nove pedagoške godine, kako bismo utvrdili ima li kod novih korisnika potrebe za istim – odgovara ravnateljica Jadranka Pezić. Dječji vrtić Rožica iz Velikog Trgovišća prije dvije godine vidio je potrebu za ranijim dežurstvom, pa je radno vrijeme sa 6 ujutro pomaknuo na 5.30, no za produljenjem radnog vremena potrebe nema.

Zainteresirani vrtići

Na javni se poziv planira javiti Grad Krapina, kao osnivač DV Gustav Krklec’. – Sukladno anketi koju je proveo Dječji vrtić "Gustav Krklec" Krapina tijekom ožujka 2018. godine, utvrđeno je da postoji potreba za uvođenjem rada u 2 smjene – odgovoreno je iz Grada Krapine. I Općina Zlatar Bistrica pokrenula je unatrag tri mjeseca određene mjere i aktivnosti po tom pitanju, anketirani su svi roditelji polaznika dječjeg vrtića te je u fazi prijava projekta. Cjelokupni postupak i projekat vodi Općina Zlatar Bistrica kao osnivač dječjeg vrtića. Neki vrtići još nisu sigurni hoće li oni, odnosno općine kao osnivači, prijaviti projekt, jer još nisu provedene odnosno analizirane ankete među roditeljima. Dječji vrtić Zipkica Zabok uputio je anketu prema roditeljima. - Inače, DV Zipkica radi do 17 sati, a broj djece na tzv. dežurstvu od 16 – 17 sati je relativno mali (cca 20) u odnosu na ukupni broj upisane djece (290). Nakon vraćenih anketa, moći ću ipak biti preciznija što se tiče potreba roditelja, a samo javljanje na natječaj ovisi i o dogovoru s Osnivačem što opet ovisi o rezultatima ankete – odgovaraju Dijana Lovinčić - Crnković iz DV Zipkica. Slično kažu i u DV Uzdanica Zlatar.

Dječji vrtić Zlatni dani u Zlatar Bistrici

Razmatranje kriterija

Razmatranje kriterija za prijavu je u tijeku i u Dječjem vrtiću Konjščina.
- Dječji vrtić Maslačak izuzetno je zainteresiran za projekt i već je napravio prvu anketu za MZO gdje se 26 roditelja izjasnilo za provođenje projekta, ali uglavnom su zainteresirani za produženi poslijepodnevni boravak, a mali broj roditelja za smjenski rad. Dana 13. ožujka održali smo roditeljski sastanak za sve zainteresirane kako bi pojasnili postupak prijave i mogućnosti koje nudi projekt. Trenutno imamo 10 roditelja za smjenski rad i isto toliko za produžen boravak. Kako je najniži iznos bespovratnih sredstava 500.000 kuna, a relativno mali broj djece u prijavi, bojimo se da će prihvatljivi troškovi u prijavi projekta biti ispod najnižeg iznosa – navodi ravnateljica Katica Cerovec iz DV 'Maslačak' Krapinske Toplice. Valja reći kako od vrtića iz Svetog Križa Začretja i vrtića Kesten iz Klanjca nismo uspijeli dobiti odgovor o spomenutoj temi.

Dječji vrtić Maslačak Krapinske Toplice
NAjčitanije