[VIDEO] 'Brendiranjem Zagorja kao turističke destinacije došli smo do izvrsnih rezultata'

Predstavljeni su turistički rezultati Krapinsko-zagorske županije u 2018. godini

svi.JPG

Danas su u hotelu Villa Magdalena u Krapinskim Toplicama predstavljeni turistički rezultati Krapinsko-zagorske županije u 2018. godini.

– Na Danima turizma u Hvaru Krapinsko-zagorska županija proglašena je najboljom turističkom destinacijom kontinentalnog turizma, a ušli smo u finale kao jedna tri najbolje turističke destinacije – istaknuo je Kolar pritom zahvalio svim turističkim djelatnicima na području Krapinsko-zagorske županije, svim djelatnicima i radnicima u turizmu, županijskoj Turističkoj zajednici kao i svim turističkim zajednicama područja koje djeluju u županiji. – Samo sa sinergijom brendiranja Zagorja kao destinacije, a poslije pružanje individualne kvalitete i prednosti u odnosu na ostale, došli smo do  takvih rezultata – rekao je Kolar i spomenuo samo neke od brojki u turizmu vezanih za Krapinsko-zagorsku županiju u protekloj godini. – Zabilježen je 159 191 dolazak na području Krapinsko-zagorske županije i 348 694 noćenja. U odnosu na 2017. godinu to je 17 398 dolazaka više i 24 143 noćenja više. Riječ je o rastu od 12, 27 posto u dolascima i 7,44 posto u noćenjima – istaknuo je Kolar i pritom naglasio kako je prošle godine probijena brojka od 3 tisuće registriranih komercijalnih ležajeva i da se broj ležajeva povećao za 364 u odnosu na 2017. godinu. – Sada smo s brojem ležajeva u hotelskom smještaju i broju ležaja kod privatnih iznajmljivača došli u odnos 50 naprema 50 posto. Nama kao županiji jest tendencija da se povećava broj smještajnih kapaciteta u hotelskom smještaju, a da nakon toga prati i privatni smještaj – istaknuo je Kolar koji se potom naglasio da je Krapinsko-zagorska županija uspjela zadržati kontinuitet popunjenosti hotela svih 365 dana u godini. – Zbog toga se razlikujemo od nekih drugih destinacija koji imaju maksimum svoje turističke sezone u ljetnim mjesecima – rekao je Kolar. – Da smo ozbiljna turistička destinacija govori i to da imamo preko 720 tisuća kupača kroz godinu, naše muzeje posjeti oko 200 tisuća posjetitelja, a Svetište Majke Božje Bistričke posjeti posjeti između 950 tisuća i milijun hodočasnika. – Zaokružujemo sliku i vjerujem da s onim što radimo i pripremamo u 2019. godini da ćemo zadržati taj kontinuitet rasta kojeg imamo pet godina, ali da ćemo i konačno krenuti s investicijama u hotele jer ih jako dugo nagovještamo. Ili će u 2019. godini krenuti neki projekti s realizacijom ili ćemo se okrenuti na drugu stranu i tražiti nove investitore – naglasio je Kolar.

Direktorica Turističke zajednice Krapinsko-zagorske županije Sanja Škrinjar spomenula je još neke brojke kod turističkih pokazateljima koje su ostvarene u prošloj godini, a govorila je o projektima koji će se provoditi.

- Najvažnija tržišta su nam Slovenija, zatim Njemačka, Poljska, Bosna i Hercegovina, Italija, Izrael u manjoj mjeri, Češka, a posebno nam je interesantno 'novo' tržište, a to je Danska. Naime, 750 dolazaka turista ostvareno je u 2018. godini, koji se zadržavaju prosječno 5, 29 dana – istaknula je Škrinjar i dodala kako Turističku zajednicu Krapinsko-zagorske županije posebno veseli je rast kod domaćeg tržišta od 5, 5 posto u noćenjima, a kod slovenskog tržišta to je 12, 75 posto, Poljske 8, 87 posto…

Što se tiče otkud dolaska i noćenja turista iz kojih hrvatskih županija dolaze, rekla je Škrinjar, na prvom mjestu je Grad Zagreb, potom Splitsko-dalmatinska i Primorsko-goranska županija. Tako je, kazala je Škrinjar iz Grada Zagreba ostvareno u 2018. godini 45 963 noćenja, iz Splitsko-dalmatinske 25 884 noćenja, a iz Primorsko-goranske 22 400 noćenja. Slijede Istarska županija, Zagrebačka, Osječko-baranjska, Zadarska, Varaždinska, Dubrovačko-neretvanska, Vukovarsko-srijemska, Brodsko-posavska, Šibensko-kninska, Sisačko-moslavačka, Međimurska, Karlovačka, Krapinsko-zagorska, Koprivničko-križevačka, Bjelovarsko-bilogorska, Požeško-slavonska, Virovitičko-podravska, Ličko-senjska županija. Iz spomenutih županija u 2018. ostvareno u 2018. godini 187 561 noćenja. – Veseli nas da nas posjećuju turisti iz morskih destinacija koji posjećuju Krapinsko-zagorsku županiju za odmor nakon završetka ljetne sezone – naglasila je Škrinjar i dodala kako najviše gostiju dolazi individualno, a to je brojka od 70 posto takvih dolazaka, dok je 30 posto agencijskih dolazaka. Škrinjar je spomenula kako što se tiče dolaska i noćenja prema područjima turističkih zajednica najveći broj se ostvaruje na području Turistile zajednica područja Općine Tuhelj, grada Klanjca i općine Veliko Trgovišće potom Turističke zajednice Srca Zagorja (Pregrada, Zabok, Krapinske Toplice, Sv. Križ Začretje i Bedekovčina, a zatim slijedi Turistička zajednica općine Stubičke Toplice. – Interesantno je područje Oroslavja je porast kod pansiona ZAGI od 40,58 posto u odnosu na 2017. godinu – istaknula je Škrinjar.

Što se tiče posjetitelja u kupalištima, Škrinjar je istaknula kako su najposjećnije bile Terme Tuhelj s 307 279 dolazaka, potom Terme Jezerčica s 179 733 dolazaka, Krapinske Toplice s 157 061 dolazaka i Stubičke Toplice s 85 393 dolazaka što znači da je porast posjetitelja na kupalištima tijekom 2018. u odnosu na 2017. godinu iznosio je 6,5% odnosno 44.538 posjetitelja više. U 2018. godini bilo je 729.466 posjetitelja dok je u 2017. taj broj iznosio 684.928 posjetitelja.

Što se tiče broja posjetitelja u muzejima, ostvareno je 198.986 posjeta, a najposjećeniji je Muzej krapinskih neandertalaca s 90 373 posjetom, a slijedi Muzej Selo Kumrovec s 51 587 posjetom i Dvor Veliki Tabor s 26 271 posjetom.

Škrinjar je naglasila kako je za aktivnosti Turističke zajednice u 2018. godini proračun bio 3.446.257,99 kuna, odrađeni su projekti Okusi tradicije – okusi Zagorja, EU projekt Ride & Bike konjička staza KZŽ – Konjička karavana, a da je dodijeljeno 207.500,00 kn za manifestacije na području Krapinsko-zagorske županije. Odrađen je i projekt tematska ruta putevima pračovjeka. – Za ukupno oglašavanje realizirano je 1.395.996,05 kuna – istaknula je Škrinjar i dodala kako su tu bili i troškovi za brošure, sudjelovanje na sajmovima, proizvodnju multimedijalnih materijala, a i za manifestacije kao što su Seljačka buna, Rally Kumrovec, GFUK, Kajkavci u Zagrebu i mnoge druge. Tu su bili troškovi i za zidne karte Visit Zagorje, a kako je rekla Škrinjar, Turistička zajednica KZŽ sudjelovala je u pripremi i koordinaciji projekata promocije mobilne aplikacije Visit Zagorje te turističke destinacije Zagorje -bajka na dlanu kroz postavljanje 8 zidnih karata na prostoru hotela s područja KZŽ koji su dobrovoljno pristali sudjelovati u projektu ( Terme Tuhelj, hotel Matija Gubec, Toplice Hotel, Hotel &Pansion Zagi, Terme Jezerčica, Bluesun hotel Kaj, Villa Magdalena i Snježna Kraljica) . Tisak karti je financirala Krapinsko-zagorska županija, dok je TZ KZŽ koordinirala aktivnosti s hotelima.

Za projekte u 2019. godini Škrinjar je istaknula kako je planirani proračun  za 2019. godinu 2.950.392,00 – Planiran je EU projekt Ride&Bike II, nastavlja se projekt Zagorje card, tu su troškovi za profesionalno upravljanje događanjima, oglašavanje u promotivnim kampanjama javnog i privatnog sektora, oglašavanje u promotivnim kampanjama javnog i privatnog sektora, transfer smještajnim objektima, izrada brošura i ostalih tiskanih materijala i sudjelovanje na brojnim inozemnim sajmovima, studijska putovanja i posebne prezentacije – objasnila je Škrinjar.

Župan Kolar poručio je poruku Hrvatskoj turističkoj zajednici. HTZ je, naime,  ukupno za području KZŽ odobrio potpore u iznosu 622.000 HRK (128.000 za TZ KZŽ i 494.000 HRK za ostale korisnike u KZŽ). Kako je naglašeno na konferenciji, u startu je to u 2018. godini manje za oko 2 milijuna kuna.

 – Potez smanjivanja novaca za zajedničko oglašavanje i izmjena pravilnika je loš potez. Iako će u 2019. godini neće utjecati na broj dolazaka i noćenja u 2019. godini., loš je kao poruka. Republika Hrvatska ima za rast dolazaka i noćenja većih kapaciteta u kontinentalnom turizmu i moru – istaknuo je Kolar i dodao je kako je Krapinsko-zagorska županija izdala preporuku da ostane paušal u iznosu od 150 kuna po krevetu. – Vjerujemo da će našu preporuku prihvatiti sve općine i gradovi i time dati dodatni vjetar u leđa privatnim iznajmljivačima i investitorima. – Za velike investicije i izgradnju velikih hotela vrlo je opsežna prijava. Kako se već sada najavljuje vraćanje ekonomske krize 2020. godine već su sada počeli investitori hoće li ulagati ili ne. Očekujemo da će u Krapinsko-zagorskoj županiji u 2019. godini krenuti barem jedna investicija u hotele koja bi povećala broj smještajnih kapaciteta za 200 ili 300 ležajeva – objasnio je Kolar i spomenuo i brendiranje.  – Došlo je vrijeme da krenemo u rebrend i potbrendiranje u pojedinim sektorima i na taj način ćemo postići još veću prepoznatljivost i ići ćemo ciljano prema pojedinim skupinama gostiju koji bi trebali doći na područje Krapinsko-županije. Taj novac koji ćemo uložiti u brendiranje nije novac koji nije na raspolaganju od Turističke zajednice nego je to novac osigurati iz proračuna Krapinsko-zagorske županije – dodao je Kolar.

Kolar je i govorio i o projektu Stubaki. –Tražimo još jednog strateškog partnera. U vrlo smo visokoj fazi dogovora što ne znači da ćemo se dogovoriti. Radimo ne na jednoj već na dvije strane. Ima zainteresiranih za taj projekt. Nema šanse da više produljujemo ugovor sa sadašnjim partnerom Jakom Andabakom. Ili ćemo početi graditi s njime ili s nekim drugim strateškim partnerima – naglasio je Kolar.

Spomenimo kako se na konferenciji vlasnik i direktor hotela Villa Magdalena Ivan Petrović osvrnuo na statistiku što se tiče tog hotela. Tako je između ostalog rekao kako je u 2017. Villa Magdalena povećala je kapacitete sa 9 na 24 sobe, odnosno sa 22 na 52 ležaja i kako se treba prilagoditi trendovima u turizma kako se prilagodila i Villa Magdalena i osluškivati potrebe turista.

NAjčitanije