Zagorci na Sljemenu vidjeli 'ukazanja', pojavila se cesta do raja

Autor zagorje.com
šuma

U Ilici je otvoren Muzej zaboravljenih priča, koji je posvećen očuvanju hrvatske usmene predaje i starohrvatske mitologije, a u njemu su predstavljena različita bića i stvorenja iz narodnih priča i mitova, poput vila, vještica, vodenih ljudi i drugih strašnih stvorenja, piše Zagreb.info, a njihov članak prenosimo u cjelosti.:

˝Autor Zdenko Bašić, poznat po svojoj ljubavi prema narodnim pričama i mitologiji, je tijekom 15 godina prikupljao i ilustrirao ove priče, a muzej predstavlja krunu njegovog dugogodišnjeg rada. Posjetitelji mogu istraživati bogatstvo hrvatske kulturne baštine kroz interaktivne izložbe i umjetničke prikaze, omogućujući im da se bliže upoznaju s mističnim svijetom naših predaka.

Posjetili smo Muzej zaboravljenih priča gdje nam je Bašić ispričao nekoliko zagrebačkih legendi i priča u koje su vjerovali stari Zagorci i kako nam on otkriva u koje neke bake u Zagorju još doista vjeruju. Većinu tih priča Bašiću su pričale njegove bake i prabaka, no neke je i sam prikupio putovanjima po okolici Zagreba.

“Prije, dok Sava još nije bila stavljena u kanal, zapravo je tekla u dva paralelna toka, Savica i Osedek između kojih je nastajao otok koji se tad zvao Mladoles“, ispričao je Bašić. “Sad je Sava ‘ukroćena’, a vile su nestale. Gdje je nekoć bio njihov dom sad se nalazi King’s Cross”, našalio se.

Zagorje skriva pregršt zanimljivih priča iz usmene predaje. Posebno nam je zanimljiva bila ona o mjestu Ponikve gdje potoci poniru u tlo, a izlaze u špilji Veternici. Kako kaže predaja ondje se ponekad pojavljuje cesta koja vodi u Raj, a pokraj ceste s jedne strane plešu vile, a s druge vragovi koji mame ljude s puta.

Za mjesto Borčec karakteristična je predaja da ondje valja potražiti oblutak s rupom u sredini. Ako se s vrha Medvednice pogleda prema dolje, gledajući kroz rupu u oblutku, ukazat će se plamen oko kojeg će plesati vragovi. Ispod tog mjesta navodno je zakopano blago.

Bašić je ispričao i da su kod Podsuseda u davnim danima pričali da žive pesiglavci, na što je dodao da je ondje u povijesnim spisima zabilježeno da je nekoć bio tatarski kamp. Tatare su nekoć pogrdno na ovim prostorima zvali “psoglavima”, pa je to stvorilo ovu narodnu predaju˝, piše Zagreb.info.