Međimurska županija proslavila najvažniji dan svoje povijesti, Posavec: 'Identitet je ono najvrjednije što imamo'

Autor zagorje.com
-

Na godišnjicu Velike narodne skupštine, na kojoj je 1919. godine više od 10.000 Međimurki i Međimuraca s Franjevačkog trga u Čakovcu svijetu poručilo tko su i gdje im je domovina, u ime ponosa na nasljeđe naših predaka održana je svečana akademija i glazbeni program Večer međimurskog identiteta.

Povijesno blago koje baštinimo danas cijela zemlja prepoznaje kao spomendan - Dan sjedinjenja Međimurja s maticom domovinom – Hrvatskom, a u Centru za kulturu Čakovec na dan ponosa, 9. siječnja, svečanoj akademiji prisustvovao je predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, uz veliki broj uzvanika i posjetitelja.

Župan Međimurske županije Matija Posavec u pozdravnom govoru naglasio je da danas svijest o vlastitom identitetu i bogatstvu kulturno-povijesne baštine - koje Međimurje s ponosom njeguje - nije ništa manje važna nego stoljeće ranije: „Ovo je dan međimurskog ponosa i vjere u vlastite snage da entuzijazmom, zajedništvom, nadom, humanošću i solidarnošću možemo napraviti velike stvari. Snaga koja je okupila Međimurce prije 106 godina, gradi naš identitet i danas,“ istaknuo je župan.

„Predvodnici međimurskoga naroda u ono vrijeme, bili su prvi među jednakima koji su ideju i htijenje pretvorili u pokret za oslobođenje te je na nama da tu povijest čuvamo jer je ona sačuvala naš identitet, a to je ono najvrjednije što imamo,“ poručio je župan te dodao da je i u ono vrijeme Međimurje pokazivalo veliki gospodarski potencijal, a oslobođenjem od tadašnje mađarske vlasti snažno je počelo razvijati i obrazovne institucije, kao i kulturu na materinjem jeziku. „Kao i prije više od stotinu godina, Međimurje je danas predvodnik u mnogim područjima, a naš narod s iznimnim poštovanjem i pažnjom čuva svoje kulturno-povijesno nasljeđe, svoj jezik, običaje i svoju popevku. Da je tome tako svjedoči činjenica da smo regija s najviše aktivnih kulturno-umjetničkih društava u Hrvatskoj koji okupljaju ljude zaslužne što je međimurska popevka 2018. godine uvrštena na UNESCO-vu reprezentativnu listu zaštićene nematerijalne kulturne baštine svijeta,“ rekao je župan dodavši da je malo prilika u kojima dvorana Centra za kulturu biva ispunjena do zadnjeg mjesta te da veliki interes ljudi svjedoči o tome koliko nam identitet važan: „Ovaj dan to i zaslužuje“

Prijatelj Međimurja i Međimuraca, čovjek koji u našoj sredini uživa veliki ugled, predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović u svom obraćanju je istaknuo: „Svi imamo svoje države, a naša država se okupila na teoriji, praksi, iskustvu i vjeri u postojanje hrvatske nacije. Tijekom stoljeća Međimurci se nikada nisu dali asimilirati i u tome je bila njihova snaga kojom su se oduprli tuđinskoj vlasti,“ rekao je predsjednik i dodao da je Međimurju Hrvatska bila suđena.

Na najvažniji dan u povijesti Međimurja osvrnuo se i predsjednik županijske Skupštine Dragutin Glavina te naglasio: „Smatram da trebamo njegovati sjećanje i ponos na naše pretke koji su na Velikoj narodnoj skupštini podignuli glas protiv ropstva, potlačenosti i zatiranja identiteta, da bi taj glas iz davnina, sve do naših dana odjekivao na materinjem jeziku - na dragom kajkavskom“, rekao je Dragutin Glavina.

O značaju povijesnog događaja od 9. siječnja 1919. godine govorio je i predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu, povjesničar Zoran Turk: „Zahvaljujući intelektualcima poput dr. Vinka Žganca i dr. Ivana Novaka sazrela je prilika za promjenu sudbine međimurskog naroda. Tada je počeo proces u kojem su i šire mase dobile priliku istaknuti se i razviti na svom jeziku, te graditi čvrste temelje svojega identiteta“, naglasio je Turk, dok je izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora Ljubomir Kolarek rekao: „Međimurje i Međimurci žele Hrvatskoj dati primjere dobre prakse i pokazati kakva Hrvatska treba biti. Ponosni smo na svoju prošlost, ponosni smo na godine povijesti u kojima je Međimurje itekako pokazalo hrvatski identitet.“

Večer međimurskog identiteta, koju je vodila Aleksandra Ličanin, odjeknula je riječju i stihom zavičaja kao spomen na nasljeđe predaka koje nas uči kako se voli materinji jezik i rodna gruda, a kako ta ljubav zvuči u pjesmi dočarali su izvrsni izvođači Cecilija Merkač Hodopisk i Tamara Korunek Lesar uz pratnju bandista, te Nevena Kolarića na cimbulama, Marija Jambrošić uz klavirsku pratnju Branimira Magdalenića, prof., Pjevački zbor Josip Vrhovski, Karlo Čeh i tamburaški sastav KUD-a Belica, te članice Ansambla Pučpuljike uz klavirsku pratnju Danijela Marija Novaka.

Svečanoj akademiji, uz saborske zastupnike iz Međimurja Bošku Ban i Ivicu Baksu, prisustvovali su i zamjenik župana Josip Grivec, potpredsjednik županijske Skupštine Mario Medved, županijski vijećnici, gradonačelnici Ljerka Cividini, Milorad Batinić te Dubravko Bilić, počasni građanin Međimurja Antun Mikec, gvardijan franjevačkog samostana u Čakovcu fra Filip Đurđević, načelnici međimurskih općina, direktori i ravnatelji javnih poduzeća i obrazovnih ustanova, te županijskih tvrtki i agencija, gospodarstvenici, te predstavnici javnog, kulturnog i sportskog života Međimurja.

 

 

NAjčitanije