Uskrsno pucanje kuburom na udaru zakona

Autor Denis Vincek

Piše: Denis Vincek

Uskrsno pucanje iz pištole pod Kostelom ima dugu tradiciju. Pretpostavlja se da je vezano uz odla

kuburas.jpg


Uskrsno pucanje iz pištole pod Kostelom ima dugu tradiciju. Pretpostavlja se da je vezano uz odlazak Tomaša Keglevića na kraljevsko saslušanje u Beč.

Poučen tragičnim udesom bana Petra Zrinskoga iz 1670., Tomaš odlazi sa 150 do zuba naoružanih Hrvata i bi otpravljen samo uz upozorenja da se popravi.


Usmena predaja kazuje da su Keglevići, još dok su boravili u Kostelgradu, u uskrsno vrijeme slali naoružanu počasnu četu u kostelsku crkvu da čuva Kristov grob.

Očito, uz preinaku običaj je ostao do današnjih dana. U prostoru pokraj crkve stoljećima se odvija oglašavanje pištola na uskrsno jutro te tijekom samoga Uskrsa.

«Kostelska pištola», «Vinagorska kubura», Pucačka družina «Grof Keglević», Kuburaško društvo «Složna kubura», «Stara kubura - Stipernica» – društva su s brojnim članstvom koja svojim pucanjem daju osobit ton Uskrsu u ovome kraju. Živopisna, poviješću nadahnuta, odjeća stvara poseban ugođaj.

Međutim, Zakon o eksplozivnim tvarima donesen prije tri mjeseca, u prvi čas zatekao je kuburaše svojim odredbama.


Zakon kubure proglasio napravama za glasno pucanje

Slovo zakona kaže da je za pucanje kuburom potrebno zatražiti Odobrenje za izvođenje glasnog pucanja. Za to je nadležan MUP odnosno njegova Uprava za inspekcijske i upravne poslove u Zagrebu.

Prije toga kuburaško društvo određuje osobu koja odgovara da su svi članovi kuburaškoga društva osposobljeni za izvođenje glasnoga pucanja, da su upoznati s načinom čuvanja naprava za glasno pucanje, načinom skladištenja i čuvanja eksplozivnih tvari i načinom vođenja popisa eksplozivnih tvari i naprava.

Valja posjedovati ugovor o najmu skladišta za eksplozivne tvari i u državni proračun uplatiti 520 kuna.

Na temelju dobivenog odobrenja za izvođenje glasnog pucanja, kuburaši trebaju zatražiti odobrenje za nabavu eksplozivnih tvari.

Dok se prvo odobrenje traži jednokratno, ovo drugo vrijedi samo šest mjeseci od dana izdavanja. Valja izraditi pravi mali elaborat o potrebama i utrošku crnoga baruta i kapsli. Naravno, to svakih šest mjeseci stoji 270 kuna.

Ako se glasno pucanje izvodi na prigodama gdje se okuplja veći broj osoba, odgovorna osoba za izvođenje glasnoga pucanja dužna je zatražiti odobrenje za mjesto i vrijeme izvođenja glasnoga pucanja od policijske uprave nadležne prema mjestu izvođenja glasnoga pucanja.

Valja napisati podatke o mjestu na kojemu će se izvoditi glasno pucanje – s prikazom udaljenosti od građevina, prometnica i drugih objekata, uz to priložiti skicu, napisati točno vrijeme početka i prestanka pucanja i detaljnije upotpuniti već navedeni elaborat. I to ima svoju cijenu – 70 kuna.

Budući da se radi o relativno kratkome vremenu, za obavljanje svih potrebnih radnji koje zakon predviđa, u razgovoru s Nenadom Krsnikom, predsjednikom «Grofa Keglevića» iz Pregrade zanimalo me kako su se kuburaši pripremili za ovogodišnji tradicionalni uskrsni nastup.


Financijski udar

– Najprije smo bili zatečeni, a onda smo se prihvatili posla. Postupili smo od riječi do riječi prema onome što zakonodavac traži, napisali zahtjeve, priložili potrebne dokumente i shvatili da možemo u suradnji s nadležnim tijelima izvršiti sve traženo pa sada očekujemo povratnu informaciju-rekao je Nenad Krsnik te nastavio:

– To je svakako financijski udar na nas, a k tome smo svrstani u profitabilne skupine kao što su to mineri i organizatori različitih vatrometa, dok smo mi čuvari hrvatske tradicije.

Na Veliku subotu u poslijepodnevnim satima kuburaši će se okupiti već prema tradiciji kod Karlića u Pregrada Vrhima, dogovarati protokol za Uskrs, isprobavati pištole i družiti se s gostima, podupirajućim članovima koji dolaze čak i iz inozemstva – uz gulaš.


Tradicija se nastavlja bez obzira na zakon

– Na Uskrs je okupljanje poslije 9 sati na pregradskoj tržnici i uz pratnju limene glazbe slijedi organizirani odlazak do «odobrene lokacije». Očekuje se najmanje 40-ak kuburaša, a svaki će puknuti pet puta po tradiciji- ističe Krsnik. Dodaje da će i ove godine, kao i lani, u parku kod pregradske crkve postaviti info štand na kojemu će pokazati stare i nove kubure, a goste će se poslužiti već tradicionalno kolačima i rakijom.

U poslijepodnevnim satima pucat će se još pod Kostelom te kod Sv. Ane. Na Uskrsni ponedjeljak kuburaši idu iz Pregrade na Vinagoru, a putem će se, kao i uvijek dosad, zaustaviti kod Ivice Kovača u Sopotu, uz «glasno pucanje».

Poslije toga kubure se konzerviraju. Čekaju novu prigodu.

Iako će za sljedeće pucanje ponovno trebati uplatiti sredstva u državni proračun, kuburaši vjeruju da će tradicija i zakoni naći zajednički jezik.

Izvor: Zagorski list