Koje se dlake mogu tretirati trajnom epilacijom?

Lasersko uklanjanje dlaka (1) (1) (1).jpg

Važno je znati da što je dlaka deblja, gušća i, prvenstveno, tamnija, to se više topline proizvede. Ta toplina oštećuje matrične stanice oko dlačica (tzv.genocells) i područje neposredno uz vlas dlačice koje je odgovorno za ponovni rast.

To omogućuje drastično smanjenje dlačica na tretiranom području. Napomenimo da je zbog toga laserima teško detektirati sijede i dlake vrlo svijetlog pigmenta.

Jedan od mitova s kojim se često susrećem u komunikaciji s klijenticama je da laser jednako djeluje na sve vrste dlačice. Ne!

Recimo, u slučaju crvenih, plavih i sijedih dlačica potrebno je više tretmana u odnosu na crne dlačice. Isti kao što je i mit da laserska epilacija može samo pojačati rast dlačica. To je apsolutno nemoguće.

Više o mitovima i istinama po pitanju trajnog uklanjanja dlačica s kojima smo se često susreli, možete pročitati u našem blogu na tu temu kojeg ćete naći ovdje.

Savjeti za njegu kože
Područje koje će biti podvrgnuto tretmanu ne smije biti izloženo sunčevoj svjetlosti ili solariju minimalno 2 tjedna prije samog tretmana. Ako radite zone koje se ne izlažu suncu (npr. bikini zonu ili depilaciju pazuha) tretmane možete raditi bilo kada.

Ako se pak ne možete ili ne želite odreći sunca, pomoći vam mogu kreme s visokim zaštitnim faktorima. Sve navedene mjere opreza imaju dva razloga. Prvi je smanjiti vjerojatnost nuspojava, a drugi je povećanje učinkovitosti samog laserskog tretmana.

Nakon svakog zahvata savjetuje se strogo izbjegavanje sunčevih zraka i solarija, što zimu čini idealnim godišnjim dobom za odlazak na ovakve zahvate.

Kako se pripremiti za tretman 
Pravilna priprema za tretman laserskog uklanjanja dlačica važan je korak koji osigurava bolje rezultate i smanjuje rizik od nuspojava. Evo ključnih koraka koje biste trebali slijediti prije samog tretmana.

Jedna od najvažnijih preporuka je izbjegavanje izlaganja suncu barem dva do četiri tjedna prije tretmana. Lasersko uklanjanje dlaka  najbolje djeluje na koži koja nije preplanula, jer tamnija koža može apsorbirati više energije, što povećava rizik od opeklina i promjena u pigmentaciji. Preporučuje se korištenje kreme sa zaštitnim faktorom (SPF) na tretiranim područjima.

Prije tretmana, izbjegavajte metode uklanjanja dlačica koje uklanjaju dlačicu iz korijena, poput čupanja, voska ili epilacije, barem četiri do šest tjedana prije tretmana. Laser djeluje tako da cilja folikul dlake, pa je važno da korijen ostane prisutan kako bi tretman bio učinkovit.

Brijanje je jedina preporučena metoda uklanjanja dlačica prije laserskog tretmana. Preporuča se obrijati područje 24 do 48 sati prije tretmana kako bi koža imala vremena smiriti se. Time se osigurava da dlačice budu u folikulu, što omogućuje laseru da ih učinkovito cilja, a ujedno se smanjuje rizik od opeklina na površini kože.

Ako na tretiranom području koristite proizvode koji sadrže retinoide, alfa-hidroksi kiseline (AHA), beta-hidroksi kiseline (BHA) ili druge jake sastojke, prestanite ih koristiti najmanje tjedan dana prije tretmana. Ovi sastojci mogu povećati osjetljivost kože i rizik od iritacije tijekom tretmana.

Prije početka tretmana, obavijestite svog dermatologa ili stručnjaka o svim lijekovima koje koristite, posebno o onima koji povećavaju osjetljivost na svjetlost, poput određenih antibiotika. Liječnik može preporučiti privremeni prekid uzimanja određenih lijekova kako bi se izbjegle nuspojave.

U Poliklinici BINOVA vas čekaju vrhunski stručnjaci!
U Poliklinici BINOVA nudimo razne vrste estetskih dermatoloških tretmana. U ponudu ubrzo uvodimo i mogućnost laserskog uklanjanja dlaka kao jednu od revolucija za trajno uklanjanje dlačica na tijelu. Poliklinika BINOVA opremljena je najsuvremenijom opremom, a naš stručni tim svakoj osobi pristupa na individualan način, uz osobitu posvećenost pojedincu kako bi konačni rezultati bili vrhunski, što pokazuju uvijek pozitivna iskustva pacijenata. POLIKLINIKA BINOVA – Vaše zdravlje, naš je cilj!