Ugovor o javno-privatnom vlasništvu štetan?
Autor
Željko Slunjski
Na nedavno održanome skupu radnika Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju, kojemu je prisustvovala i županica K
Da budemo konkretniji - neuključivanje predstavnika radnika u proces uvođenja javno-privatnog vlasništva. Sindikati još uvijek raspravljaju kako riješiti nemilu situaciju.
Moratorij još traje
Predsjednik Radničkog vijeća Goran Kantoci naglasio je kako radnici Specijalne bolnice Stubičke Toplice «nisu nikada bili protiv bilo kakvog i bilo čijeg ulaganja u bolnicu» i oštricu usmjerio prema «Županiji koja je samo tražila kome će nas prodati».
Županica Sonja Borovčak izričito je naglasila kako se neće krenuti u pregovore dok se ne razjasne sve dileme i kako je taj posao, što se Krapinsko-zagorske županije tiče, transparentan i bez tajni. No, prisutni su teško prihvaćali obrazloženja, izražavajući nevjericu u istinitost i dobronamjernost. Tenzije su prevelike, a priča (zlonamjernih) je premnogo - konstatirao je županijski povjerenik SSSH Leo Jakušić zalažući se za trenutačni moratorij na proces.
Skupu radnika prisustvovali su i čelnici nekoliko sindikalnih udruga. Tako je Zdenka Gizdić, predsjednica Glavnoga vijeća Hrvatskoga strukovnog sindikata medicinskih sestara-medicinskih tehničara Hrvatske naglasila kako «sindikatu nije namjera uzbuđivati ljude, nego dati im pravu istinu».
Pravnica toga sindikata ugovor o javno-privatnom vlasništvu ocijenila je štetnim za Bolnicu i radnike, smatrajući kako javni i privatni interesi trebaju biti ravnopravni.
Gnjevni sindikalisti
- Dalo bi se mnogo toga ovdje zapaliti, ali cilj nam je riješiti problem. Pozivam na razum koji treba rezultirati onim što je prihvatljivo kao javno-privatno partnerstvo - zalagao se dr. Ivica Babić, predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata.
Spomenka Avberšek, predsjednica Sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske, zamjerila je prisustvo predstavnika stubičkih političkih stranaka na skupu radnika, a o samoj situaciji u bolnici i među radnicima kaže: „Stubičke Toplice su pilot projekt Ministarstva zdravstva, ne Krapinsko-zagorske županije. Nemam ništa protiv uvođenja javno-privatnog partnerstva u sustav zdravstva, ali ne na ovakav način kako se to pokušava u Stubičkim Toplicama i na koji sindikat neće pristati. Posrijedi je uvođenje privatizacije koju je hrvatsko radništvo osjetilo prije desetak i više godina u industriji. Pomama je za atraktivnim zemljištem na kojemu se na brzinu želi stvoriti kapital. U pitanju je gradnja hotela s nekoliko zvjezdica koji neće koristiti oni koji koriste usluge u specijalnim bolnicama i lječilištima, nego će biti na tržištu po anglosaksonskom modelu «tko ima novaca, ima i zdravlje». Znamo da su objekti stari i u njih se ne ulaže i nećemo poduprijeti ukidanje ustanova čiji bi zaposlenici mogli doživjeti sudbinu onih radnika koji su tijekom privatizacije završili na ulici ili Zavodima za zapošljavanje. Prema tome, nema zelenog svjetla da specijalne bolnice završe u privatnim rukama. Ne samo zbog zaposlenih, nego korisnika koji koriste njihove usluge.“ Zaključak je stubičkog skupa - uključivanje predstavnika radnika i sindikata u pregovarački tim.