Bajka o Zagorju
logo,Brand strategija i vizualni identitet Krapinsko-zagorske županije predstavljen je u Muzeju evolucije ´´Hušnjakovo´´
logo,Brand strategija i vizualni identitet Krapinsko-zagorske županije predstavljen je u Muzeju evolucije ´´Hušnjakovo´´ u Krapini. KZŽ je među prvima odlučila izgraditi svoj brand, a taj opsežan posao odradila je prva specijalizirana branding agencija u Hrvatskoj Brandoctor . Logotip Županije povezuje nekoliko elemenata u cjelinu: prekrasan krajolik Zagorja kao što su brežuljci, hižice, rječice, gostoljubivost, toplina, te čarobni bajkoviti dojam koji ovaj kraj ostavlja svojim izgledom i emocijama.
Sam zadatak brandinga je brandu dati značenje. Brandoctorova metodologija izgradnje branda sastojala se od tri faze - analize, dijagnoze i terapije branda. Brandoctor je započeo projekt analizom koja je uključivala istraživanje na reprezentativnom uzorku u KZŽ i izvan nje (analizu slika u svijesti potrošača, ponude turističkih agencija i elemenata prepoznatljivosti).
Brand strategiju i vizualni identitet naše županije prezentirale su Anja Bauer Minkara i Maja Benčić. Uočeno je tako da većina ispitanika smatra kako je KZŽ poznata po krapinskom pračovjeku. Pri spomenu Zagorja većina ispitanika pomisli na brege, vinograde i vino. Kao pozitivnu asocijaciju na našu županiju ispitanici ističu ljepotu prirode. Brandoctor je ustanovio da stanovnici izvan županije pokazuju poprilično neznanje o njoj, percipiraju je različito od Zagorja, ističu ljepote njene prirode i krapinskog pračovjeka, ali neki imaju i negativne asocijacije na stanovnike Zagorja.
Ljepota kao zajednička nit
Stanovnici županije žale se i na slab gospodarski rast, loše mogućnosti zapošljavanja i nedostatak privlačnih sadržaja. Zagorci pak sebe doživljavaju vrijednim, dobrim i marljivim ljudima. Zajednička nit koja se provlači kroz odgovore svih ispitanika jest isticanje ljepote prirode ovog kraja. Dijagnoza je ukazala na nedostatak jedinstvene prepoznatljivosti županije, te neiskorišteni potencijal svjetovne i sakralne arhitekture, znamenitosti gradova i mjesta, prirodnih specifičnosti, tradicije, običaja, gastronomije i gospodarstva.
Županija slikom i emocijama podsjeća na bajku, a gledajući iz zraka izgleda kao otvoreni dlan desne ruke. Priča o županiji je priča o bajci, dlanu, dobrim ljudima koji žive u njoj te čarobnom broju sedam jer je toliko većih gradova i planina, rijeka i izvora. Srž branda KZŽ određena je kao Čarolija bajkovitog dlana . Obećanje branda kaže da je to mjesto koje će svojim izgledom i sadržajem stvoriti osjećaj aspiracije, opuštenosti, zanesenosti i užitka. Osobnost branda županije određuje kakva bi ona bila da je zamislimo kao osobu. Karakteristike branda županije su: čarobno, bajkovito, tradicionalno, vedro, hrvatsko, smirujuće, slikovito, zeleno, plemenito, prirodno, bregovito, staro, tradicionalno, vedro, romantično… Image branda je dobar, zelen, čaroban, bajkovit, te duhovno inspirativan.
Tako precizno definiranom brand platformom kreirat će se jedinstvena svijest o županiji na temelju koje će porasti interesi i stvoriti se potražnja u svijesti ciljnih skupina, kao što su domaći i inozemni turisti i investitori. Kako bi brand KZŽ zaživio u svijesti potrošača Brandoctor je pružio primjere implementacije strategije branda. Kao primjeri navedeni su načini iskorištavanja potencijala zagorskih dvoraca, primjer pretvaranja dvorca Donje Oroslavje u živi muzej, kao i prijedlog otvaranja hotela špilje s pet zvjezdica u blizini Hušnjakova. Navedeni su i razni prijedlozi poboljšanja turističkih smještaja, turističke i gastronomske ponude. Zaključak je da pri samom spomenu imena branda potrošač mora osjetiti pregršt emocija ili asocijacija koje su jedinstvene samo za taj brand i koje će potaknuti potražnju u svijesti potrošača.
Na predstavljanju su bili županica KZŽ Sonja Borovčak, ravnateljica Muzeja Hrvatskog Zagorja Goranka Horjan i dožupan Zorko Vidiček. Županica Borovčak istaknula je kako će ovo predstavljanja brand strategije i vizualnog identiteta županije donijeti puno pozitivnih promjena, kao i da se ovim projektom želi poboljšati predodžba o samoj županiji i njezinim stanovnicima.