Evin i Erkin iz Turske volontiraju u Zaboku: 'Zagorce učimo turski jezik i našu kulturu, ali i uživamo u vašoj tradicionalnoj hrani'

Ovi mladi Turci u Zabok su stigli krajem prosinca, u sklopu projekta 'Dva volontera za lokalnu zajednicu 3.0', financiranog preko programa Europskih snaga solidarnosti, a u Mreži udruga Zagor provode brojne aktivnosti u koje su uključili mlade ljude s područja cijele županije

turci volonteri (2).jpg

Učenje turskog jezika, isprobavanje turske kuhinje i učenje o turskoj kulturi ove su godine besplatno dostupni Zabočanima, kao i svima koji se žele pridružiti raznim radionicama i interkulturalnim večerima koje organiziraju Evin Arslan i Erkin Duman, volonteri iz Turske koji su na deset mjeseci došli živjeti u Zabok.

Brza prilagodba

Evin i Erkina posjetili smo na njihovom radnom mjestu, u Mreži udruga Zagor, gdje volontiraju protekla tri mjeseca, u sklopu projekta 'Dva volontera za lokalnu zajednicu 3.0', koji je financiran kroz program Europskih snaga solidarnosti. Pred njima je još sedam mjeseci boravka u Zagorju, gdje su se, kažu, itekako udomaćili i stekli prijatelje. – U Istanbulu, gdje živim, ima 15 milijuna ljudi, naspram čega je Zabok malen. Moj život tamo je drugačiji, uz školu, posao, prijatelje ima i puno mogućnosti za razne aktivnosti. No, u Istanbulu je nekako uvijek gužva, što zna biti stresno. Kad sam došla u Zabok, znala sam da neće biti lako. Ali ovdje živjeti je opuštajuće, a i nakon dva mjeseca pronašla sam dobre prijatelje – otkrila nam je Evin, s čime se složio i Erkin, dodavši kako nakon posla radi na nekim privatnim projektima poput online tečajeva unapređenja znanja stranih jezika i slično, dok vikende provodi družeći se s prijateljima. – U uredu su nas svi dočekali prijateljski, a upoznao sam i mnoge lokalne ljude koji nisu povezani s Mrežom te sam imao samo dobra iskustva. Mnogi nisu nikada upoznali nekog iz Turske pa su znatiželjni saznati o našoj kulturi – kaže Erkin.

Interes za turskim jezikom

Evin i Erkin kroz volontiranje su integrirani u rad društva i Mreže udruga Zagor te kroz svoje aktivnosti i projekte koje provode približavaju svoju kulturu zajednici. – Na taj način, a i kroz svoja iskustva, možda će i naše mlade ljude zainteresirati da odu na ovakve razmjene u inozemstvo – kaže Bojan Bjelja iz Mreže udruga Zagor, dodavši kako je ovo treća godina kako se projekt provodi te su dosada u Zaboku gostovali volonteri iz Španjolske, Velike Britanije i Estonije. Tijekom volontiranja u Zaboku, gdje su im preko projekta osigurani smještaj, kao i svi troškovi života, Evin i Erkin rade na raznim aktivnostima. Tako Erkin, između ostalog, vodi tečaj turskog jezika, ali i osmišljava društvenu igru o Zagorju. – Veliki interes bio je za tečajem turskog jezika, uglavnom zbog tv serija koje su ovdje jako popularne, što mi je drago za čuti. Kroz ovakve aktivnosti možemo društvu približiti naš jezik i kulturu, a kroz razne kreativne radionice možemo se kreativno izraziti, osluškujući potrebe i interese mladih ljudi – kaže Erkin, dok je Evin, uz svoj podcast koji snima s pričama i iskustvima volontera Europskih snaga solidarnosti, pokrenula izdavanje magazina za mlade.

Magazin za mlade

Magazin je upravo pred dva tjedna doživio svoje prvo izdanje. – Mnogi ne znaju ništa o Europskim snagama solidarnosti, pa u mojim filmićima volonteri pričaju o svojim iskustvima i koliko je to dobra prilika mladima da otputuju u inozemstvo, žive tamo, uče jezik, kulturu… A što se magazina tiče, svaki će mjesec izlaziti jedan broj, s temama za mlade – ispričala nam je Evin, koja je za izdavanje magazina, pisanje članaka i slično, oko sebe okupila tim mladih s područja cijele županije koji u tome sudjeluje. Kaže i kako je prije dolaska istražila malo i ovaj kraj, a već je i posjetila neke znamenitosti, zbog kojih je zaključila kako Zagorje ima odličnu povijest i priču, ali i odličnu tradicionalnu hranu. - Ovdje imaju priliku i učiti hrvatski jezik za što imamo posebnog volontera koji radi s njima, ali i posjećivati brojna događanja, vrlo su samoinicijativni i društveni, prilaze drugima, ali i drugi njima, interesiraju se za njihove projekte i program preko kojeg su ovdje, što je dobro, jer jedan  od ciljeva nam je i da motiviramo mlade da i oni odu u neku drugu zemlju volontirati – kaže Ivana Radanović iz Mreže.

Jedinstvena prilika za mlade

Naši su nam sugovornici za kraj otkrili kako bi korištenje ovog programa i volontiranje u inozemstvu itekako preporučili mladima. – Da, tako napuštamo svoju zonu sigurnosti i komfora, moramo se prilagoditi životu s nekim drugim u istoj kući, u drugoj zemlji… No, za mene je to bila dobra prilika kako bih, između ostalog, poboljšala znanje engleskog jezika i učila druge jezike, kako je to živjeti u drugim zemljama, drugačijim životom nego što smo navikli – zaključila je Evin, dok je Erkin rekao kako se radi o jedinstvenoj prilici za mlade, pogotovo one koji nemaju inače takve prilike, a program je vođen od strane Europske komisije, plaćen je i smještaj i putne karte i sve. - Tako mogu upoznati druge kulture, kako bi, između ostalog, radili na sebi, razvili svoju osobnost, kompetencije i vještine i postali odgovorniji – zaključio je Erkin. U sljedećih sedam mjeseci boravka u Zaboku, ovi će mladi Turci organizirati i odraditi još mnoge aktivnosti kroz koje će svi zainteresirani moći upoznati njih i kulturu iz koje dolaze, a sve o njihovim prošlim i budućim aktivnostima možete saznati pratite li društvene mreže i web stranicu Mreže udruga Zagor.

 

 

 

NAjčitanije