[FOTO] Dan za učenje koje spašava: Upoznajte Hitnu, naučite prepoznati moždani udar i reagirati na vrijeme

Od 2013. godine, 30. travnja diljem Republike Hrvatske obilježava se Nacionalni dan hitne medicinske službe, s ciljem podizanja svijesti o važnosti timova hitne medicinske službe i njihovog predanog rada – 24 sata dnevno, 365 dana u godini.
Središnje obilježavanje
Središnje obilježavanje u Krapinsko - zagorskoj županiji održava se u Krapini, u Parku Matice hrvatske i Perivoju hrvatskog narodnog preporoda, gdje građani mogu vidjeti prezentaciju opreme koju koristi Hitna pomoć, ali i sudjelovati u javno-pokaznoj akciji koja je obuhvatila važnost pravovremene reanimacije i korištenja defibrilatora.

Ovogodišnji Nacionalni dan hitne medicinske službe posebno je posvećen moždanom udaru – jednom od najčešćih hitnih stanja koje zahtijeva brzu reakciju i poznavanje simptoma. Upravo zbog toga, akcija u Krapini ima i edukativnu komponentu, kako bi građani prepoznali prve znakove moždanog udara i znali što učiniti u ključnim trenucima.

Moždani udar
U proteklih godinu dana, u našoj županiji, Hitna je zaprimila 280 pacijenata moždanog udara.
- Grom – riječ koja označava stanje kod pacijenata kod kojih je otežan govor, koji imaju određene probleme u kretanju ruke, čudan osmijeh ili pad kuta usne. U tim slučajevima minute su te koje su bitne. Pacijent prepoznat u takvom stanju mora biti što prije zbrinut. Svi koji se danas ovdje zateknu mogu naučiti kako spasiti život kroz reanimaciju. Prve tri minute su najvažnije jer one povećavaju konačan ishod za te pacijente – objasnio je ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Krapinsko - zagorske županije, Krešimir Božić.

Brojke
U proteklih godinu dana, na broj 194, Hitna medicinska služba Krapinsko – zagorske županije zaprimila je 34.300 poziva, a obradila 22.300 pacijenata.
- To znači da je svaki četvrti Zagorec okrenuo taj broj. Obrađeno je 22.300 pacijenata odnosno da je svaki peti Zagorec zatražio pomoć u ambulanti ili preko hitne. 14.300 njih je bilo na intervenciji na terenu. Prosječno odzivno vrijeme iznosi nam 14 minuta, a suvremeni standard Hitne medicine govori o 20 minuta za ruralna područja – objasnio je Božić. Također, iznio je podatak kako je ove godine putem hitne helikopterske službe obavljeno 20 intevencija.
Krapinske Toplice
Ovaj događaj posjetio je župan Krapinsko – zagorske županije, Željko Kolar istaknuvši kako KZŽ ne zaostaje ni za jednom hitnom u Europskoj uniji, ali i da:
- Naša priča o Centru zdravlja srca i mozga u Krapinskim Toplicama, s današnjim danom, dobiva još više težini. Nema nikoga u Hrvatskoj tko ne zna što znače Krapinske Toplice za rehabilitaciju. Svi znaju što one znače za pacijente i njihove obitelji. Ovo danas možemo spojiti u jednu priču, a to je priča prevencije. Tijelo uvijek šalje neki signal, a znamo li ga prepoznati – pitao je župan.

Ovaj Nacionalni dan hitne medicine još jednom nas podsjeća koliko je važno pravovremeno reagirati i imati povjerenje u sustav koji svakodnevno spašava živote. Hitna medicinska služba Krapinsko - zagorske županije svojim brojevima, stručnim timovima i spremnošću potvrđuje da su, unatoč izazovima, spremni odgovoriti na najteže trenutke – brzo, stručno i s punim srcem.










